Viranomaistutkimusta

alkaapolttaa

Olen tehnyt kyselyn tämän palstan venäläisiä vastaan olevan jatkuvan kansankiihotuksen, aliarvioinnin ja valheen levityksen vuoksi. Samassa siirsin poliisille harkittavaksi esitutkinnan aloituksen.

8

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • SeAvarakatseinen

      Etkö muka tiedä, ettei Venäjänmaan viranomaisilla ole ( ainakaan vielä ) toimintavaltaa Suomessa?
      Kerropa ketkä muut kuin R Y S S Ä T teillä siellä ITÄ-rajan takana venäläisiä sortavat tai niinkkuin asian ilmaiset; " venäläisiä vastaan olevan jatkuvan kansankiihotuksen, aliarvioinnin ja valheen levityksen vuoksi". Se on voi, voi!

      Siirsitkö tuon "harkinnan" keskuskomitealta, vain joltain allaluetelluilta Venäjänmaan puolueelta:

      Jabloko
      Kansallisbolševistinen puolue
      Kansan vapauden puolue
      Kotimme on Venäjä
      Oikeistovoimien liitto
      Oikeudenmukainen Venäjä
      Pravoje delo
      Rodina
      Venäjän agraaripuolue
      Venäjän demokraattinen puolue
      Venäjän federaation kommunistinen puolue
      Venäjän federaation rekisteröidyt puolueet
      Venäjän kommunistinen työväenpuolue –
      Vallankumouksellinen kommunistien puolue
      Venäjän patriootit

    • tosiasioitavaiuhkaa

      Suomessa pelolla ja uhkailemalla ei voi kontrolloida tosiasioiden ja mielipiteiden kertomista. Venäjällä usein ainostaan valheen jatkaminen valheella on sallittua(kuten urheiludoping osoittaa), totuuden ajamisesta saa syytteen vehkeilystä valtiota vastaan. Tavoittelemasi aivopesu ja todellisuuden kontrollointi ei siten onnistu Suomessa muillakaan keinoilla trollaamisen lisäksi. Sananvapaus kuuluu Suomessa kaikille. Venäjällä ainoastaan niille vallanpitäjille, jotka sen määrittelevät poliittisten päämääriensä tueksi, jolloin se on tuesta riippuen joko rajaton, rajattu tai evätty kokonaan.

      • SeAravakasteinen

        Tärkeintä on voitto, победа! Aina!!!


    • EdesUnissa

      Aloittajan tutkintapyyntö rauennee, sillä esitutkinnan jälkeen huomataan että se virolaiskiihottaja ei ole Suomen poliisin toimivallan alainen, ja nuo suomalaiset taas ovat syyntakeettomia..

    • Bror-Erik1864

      Mutta ensi kesänä kannattaa lomamatka suunnata vanhaan kauniiseen venäläiseen
      kaupunkiin Viipuriin.Sen historiallinen henki on ainutlaatuinen saksalais-ruotsalais-
      ja venäläishenkisine miljööneineen ja arvokkaine rakennuksineen. Omaa autoa ei
      kannata historiallisen keskustan kapeilla kujilla käyttää ja kävelyretki tässä kau-
      niissa puistokaupungissa antaakin vieraalle paljon enemmän :)
      -Kannattaa tutustua.

      • ryssäonryssä

        Bror-Erik antoi kommentiinsa aivan oikeaan paikkaan kuin tilauksesta todistuksena venäläisestä totuudenkaipuusta. Näin se juuri menee; valhe on aina totuutta suurempi, kun se palvelee ryssismiä.


      • SeAravakasteinen

        Vyborg on kaunis, vanha ruotsalainen kaupunki. Vahinko ettei Suomi saa sitä takaisin. Mokomaa rauniokasaa. Eiks jeh;)


      • SeAvarakatseinen

        NO nyt kun käänsit asian "viranomaistutkimuksesta" Viipurin kauneuteen, minkä luomiseen R Y S S I E N-hallinnolla ei ole osaa, ei arpaa; niin kai tiedät että Suomessa tehdään nyt kiivaasti viranomaistutkimusta Ylivieskan kirkon tuhopoltosta!

        Siellä Teillä R Y S S Ä N-maalla kun on nämä "kirkkorakennusten" ylläpito, vuosihuollot ja yleensä korjausrakentaminen mitä milloinkin, (nyt arvossaan toistaiseksi?) niin kysynpä, vieläkö riittää niille vanhoille ja entisille kom./telaketju-R Y S S I L L E poltettavaa/tuhottavaa Viipurin kirkoissa:

        Viipuri ja Viipurin maalaiskunta
        Betel-kirkko (Viipuri)
        Kaikkien pyhien kirkko (Viipuri)
        Kristuksen kirkastumisen katedraali
        Neitsytniemen kappeli
        Pietari–Paavalin kirkko (Viipuri)
        Profeetta Elian kirkko (Viipuri)
        Pyhän Hyacinthuksen kirkko
        Ravansaaren rukoushuone
        Viipurin fransiskaanikirkko
        Viipurin maaseurakunnan kirkko
        Viipurin tuomiokirkko
        Viipurin vanha tuomiokirkko

        ???

        ... onhan noita ja aikoinaan on ollut!

        Kannaksen kirkothan tuhoutuivat aikoinaan "maaottelussa". Ja mitä jäi jäljelle, niin kommunismin aikainen "rakennusten kunnossapito" tuhosi loput.
        Kirkot kun eivät kuuluneet maanpäällisen PARATIISIN rakentamisen listoille (tarpeettomia), eikä varsinkaan suojeltavaksi ja entistettäväksi.

        En nyt tähän hätään löytänyt asiaa käsittelevää venäläistä nettisivustoa.

        No, mitäpä nyt kirjoittelet vastaukseksi ... oletan: ET MITÄÄN!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miten reagoisit

      Jos ikäväsi kohde ottaisi yhteyttä?
      Ikävä
      77
      3184
    2. Olisiko kaivattusi

      Sinulle uskollinen? Olisitko itse hänelle?
      Ikävä
      49
      2400
    3. Ihana nainen

      Suukotellaanko illalla?☺️ 🧔🏻🫶
      Ikävä
      32
      2117
    4. Sinkkujen kommentti järkyttävään raiskaukseen

      Mikä on kommenttisi tähän järkyttävään raiskaukseen? https://www.is.fi/uutiset/art-2000011204617.html Malmin kohuttu sa
      Sinkut
      481
      2112
    5. Ootko koskaan miettinyt että

      miksi kaivatullasi ei ole puolisoa?
      Ikävä
      137
      1879
    6. Huomenta ihana

      Mussu ❤️.
      Ikävä
      31
      1745
    7. Ryöstö hyrynsalmella!

      Ketkä ryösti kultasepänliikkeen hyryllä!? 😮 https://yle.fi/a/74-20159313
      Hyrynsalmi
      29
      1731
    8. Sukuvikaako ?

      Jälleen löytyi vastuulliseen liikennekäyttäytymiseen kasvatettu iisalmelainen nuori mies: Nuori mies kuollut liikenne
      Iisalmi
      10
      1569
    9. Joskus mietin

      miten pienestä se olisi ollut kiinni, että et koskaan olisi tullut käymään elämässäni. Jos jokin asia olisi mennyt toisi
      Ikävä
      5
      1290
    10. Hyvää yötä

      Söpöstelen kaivattuni kanssa haaveissani. Halaan tyynyä ja leikin että hän on tässä ihan kiinni. *olet ajatuksissani
      Tunteet
      6
      1254
    Aihe