Mikä masennuslääke kannattaisi ottaa?

366267

Tarkoitus lopettaa/vähentää yhteydenpito erääseen ystävään ja ihastukseen.
Haluaisin lyhyehköaikaiseen käyttöön jonkin kevyen masennuslääkkeen, joka auttaisi alun (kuukausien) vaikeuksien yli.
Toivoisin, ettei lääke latistaisi ihan kaikkia tunteita, vaan auttaisi osaltaan sydänsuruissa. Ongelmana sydänkivut, häiritsevä, outo ja tyhjä olo, itkuisuus, ajatusten karkailu (tähän ihmiseen) ja huonontunut kyky hoitaa asioita.
Toivoisin, ettei lääkkeellä olisi myöskään yleisiä, ikäviä sivuvaikutuksia, kuten painonnousu.

12

78

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ne_miehet

      Kaikki lääkkeet latistavat kaikki tunteet. Etkä voi tietää, kuulutko siihen ryhmään, jolta persoonallisuus muuttuu pysyvästi. En todellakaan suosittele.

      Parasta luomulääkettä olisi syödä hyvin ja monipuolista ravintoa, ulkoilla ja harrastaa liikuntaa.

      Hyvin ovat lääketehtaan markkinointinsa suorittaneet, kun joka vaivaan ihan vapaaehtoisesti ollaan psyykemyrkkyjä ottamassa. Ihastuksia tulee ja menee, kun ikää tulee, niin ne oppii laittamaan omaan arvoonsa. Lähinnä ensimmäiset kolaukset ovat tuntuvampia - ja ne pitää elää läpi, ei turruttaa.

    • TohtoriTolonen

      Varaa nyt aika vastaanotolle.Sinulle kyllä löydetään sopiva lääkitys.
      Kyllä nyt aloitetaan pitkäaikainen lääkitys.Lyhyestä lääkityksesta ei ole apua.Voin kirjoittaa vielä lähetteen psykiatriseen hoitoon.
      Lyhyt hoitojakso sairaalassa toisi apua sinulle.

    • TohtoriTolonen

      Oliko tää joku pila?

      Siis normaalia elämää sulla on ei sairautta, joka vaatii lääkitystä

    • TohtoriTolonen

      "Jos ihminen paranee pahasta olostaan luonnollisin keinoin ilman lääkkeitä, hänellä on paljon pienempi mahdollisuus masentua uudelleen", sanoo Ben Furman.

      http://www.kauneusjaterveys.fi/terveys-hyvinvointi/mieli/palauta-ilo-elamaasi

      Syöthän ravintolisiä?

      B-vitamiineja
      C-vitamiinia 500µg/vrk
      D-vitamiinia 100µg/vrk
      Magnesium (sitraattimuoto) 400µg/vrk
      Kalaöljyä (EPA ja DHA)

      Moni kärsii tietämättään erilaisista ravinnepuutoksista. Yleisimmät ravinnepuutokset ovat kalan Omega-3 rasvahapot (EPA ja DHA), rauta, B12-vitamiini, D-vitamiini, jodi, seleeni, magnesium, sinkki ja K2-vitamiini, joka on äärimmäisen tärkeä verisuonten ja luuston hyvinvoinnille.

      mm. Citymarket ja iHerb myy edullisesti vitamiineja.

      Masennusta aiheuttavat nykyaikana eniten unihäiriöt eli huono nukkumarytmi eli tahallinen yökukkuminen, ravinnevajaukset, roskaruoka, roskaviihde, päihteet, ulkoilun puute, maailmankatsomuksen puuttuminen, liikunnan puute, nettiriippuvuus ja sosiaalisten taitojen puute.

      Kaikki ovat elintapavirheitä jotka ovat itse korjattavissa.

      Yhteiskunta vaan on valitettavasti niin avuton, että elintapavirheistä tulevillekin masennuksille annetaan jonkin sairauden nimi ja ruvetaan sitten sitä lääkitsemään.

      Tätähän lääketeollisuus ja sitä myötäilevä lääkärikunta haluaa että eivät tulot vähene.

      Masennuslääkkeillä ei tätä ongelmaa kuitenkaan auteta yhtään.

      Lääkärikoulutuksessa ei ole ravitsemusta lainkaan ja näinollen lääkärit eivät pysty kartoittamaan potilaansa ravitsemustilaa. Mitään vitamiinimittauksia ei edes tehdä.

      Voiko ruokavalio parantaa ?

      Valitettavan usein lääkäreiden kanta moneen sairauteen on, ettei ruokavaliolla ole merkitystä. Jos ihan maalaisjärjellä ajattelee, olisihan se ihmeellistä jos se mitä suuhunsa laittaa ei mitenkään vaikuttaisi siihen, miten ihminen voi.

      Ravinnosta ja ravintolisistä, joilla korjataan ravintoainepuutokset, jotka aiheuttavat myös aivojen toimintahäiriöitä ei saa kuitenkaan sellaisia voittoja kuin uusista synteettisistä lääkkeistä, joita lääketehtaat kehittelevät.

      Serotoniinihypoteesi ei pidä paikkaansa, eikä masentuneilla ole havaittu serotoniinitason mataluutta ennen lääkitystä.

      Esimerkiksi lievän ja keskivaikean masennuksen kohdalla lääkityksen vaikuttavien aineiden teho on vain hiukan plasebovaikutusta suurempi. mm. Markku Myllykangas onkin kritisoinut sitä, miten hövelisti lääkärit kirjoittavat lääkereseptejä sekä arvostellut lääketeollisuuden edustajien ja lääkäreiden läheisiä sidoksia.

      Lähes puoli miljoonaa suomalaista syö masennuslääkkeitä.

      Masennus ei parane vaan kroonistuu kun ihminen syö mielialalääkkeitä. Masennuksen lääkehoito on tehotonta, silti lähes 500 000 suomalaista syö niitä. Tämä sen takia koska lääkäri kirjoittaa hanakasti lääkereseptin masentuneelle. Lääketeollisuuden napanuora lääkäreiden täydennyskoulutukseen on katkaistava. Vasta sitten voidaan järkevöittää masennuksen hoito.

      Psykiatriasta on tullut lääketeollisuuden kultakaivos. Pitäisi olla tieteellisesti perusteltua, että psyykenlääkkeiden käyttö on hyödyllisempää kuin ei-käyttö.

      Serotoniinista jopa 95% syntyy suolistossa, joten aivojen hoitaminen alkaa suoliston hyvinvoinnista. Aivoissa on lymfasuonia myös. Vääränlainen bakteerikanta suolistossa häiritsee välittäjäaineiden muodostusta ja aiheuttaa monenlaisia ongelmia aivojen toimintaan ja samoin yliaktivoi immuunipuolustusta, joka on esim. diabeteksen ,astman ja reuman taustalla.

      Vaadi päästä julkisella puolella terapiaan ja keskustelemaan. Psykiatrit ja yleislääkärit yrittävät painostaa ja mainostaa SSRI-lääkkeiden käyttäjäksi, mutta kannattaa pysyä lujana. Vaadi pelkkää keskusteluterapiaa ongelmiisi.

      Ja ennenkaikkea ravinnolla on todella suuri merkitys myös aivojen toimintaan ja tästähän löytyy tuhansia tutkimuksia. Kokeile ja hämmästy.

      • Rahaa_tulee

        Taas tämä Suomi24:n yleismainostaja pääsi mainostamaan vitamiinejaan kaikkeen tehoavana lääkkeenä. Tympii ihan tosissaan tuo, että ensin kirjoitetaan yksi virke joka (toivottavasti) on jonkinlainen aasinsilta asiaan ja sitten kopioidaan pitkä litania kehuja vitamiineista ja kaikenlaisista lisäravinteista.
        Näille vitamiinien ja lisäravinteiden myyjille menee rahaa aivan samoin kuin lääketeollisuudellekin. "Terveystuotteiden" kate on vielä parempi kun ei tarvitse tehdä minkäänlaista ennakkotutkimusta. Asiakkaat tekee tuon "eläinkokeen" ja äänestävät jaloillaan (jättävät ostamatta huonon tuotteen).


      • Rahaa_tulee
        Rahaa_tulee kirjoitti:

        Taas tämä Suomi24:n yleismainostaja pääsi mainostamaan vitamiinejaan kaikkeen tehoavana lääkkeenä. Tympii ihan tosissaan tuo, että ensin kirjoitetaan yksi virke joka (toivottavasti) on jonkinlainen aasinsilta asiaan ja sitten kopioidaan pitkä litania kehuja vitamiineista ja kaikenlaisista lisäravinteista.
        Näille vitamiinien ja lisäravinteiden myyjille menee rahaa aivan samoin kuin lääketeollisuudellekin. "Terveystuotteiden" kate on vielä parempi kun ei tarvitse tehdä minkäänlaista ennakkotutkimusta. Asiakkaat tekee tuon "eläinkokeen" ja äänestävät jaloillaan (jättävät ostamatta huonon tuotteen).

        Moni sekasyöjä kärsii tietämättään erilaisista ravinnepuutoksista. Yleisimmät ravinnepuutokset ovat kalan Omega-3 rasvahapot (EPA ja DHA), rauta, folaatti, B12-vitamiini, D-vitamiini, jodi, seleeni, magnesium, sinkki ja K2-vitamiini, joka on äärimmäisen tärkeä verisuonten ja luuston hyvinvoinnille.


    • ElämäOnOff

      Ilman muuta kannattaa aloittaa lääkitys, vaikkei oireista olekaan tietoa. Minäkin käytän nitroja ihan varmuuden vuoksi. Samoin koleralääkettä. Voihan olla, että joku aasian hyttynen lentää Suomessa. Antibioottejakin syön koko ajan. Voihan olla, että joku tauti voisi joskus tulla. Käytän myös verenpainelääkkeitä vaikka verenpaineeni on todella matala. Sillä kuulemma tädin sedällä on ollut verenpainetautia. Eli ihan varmuudeksi otan. Samoin käytän e- pillereitä vaikken koskaan olekaan ollut yhdynnässä. Sillä voihan olla, että tulen raskaaksi vaikka saunan lauteilla olevista siemenistä. Lisäksi syön lapamatolääkettä. E tosin syö kalaa, josta mato voisi tarttua. Mutta syön joskus kanaa. Ja kana on voinut syödä kalaa.

      • Kehkehkeh

        :D hehe. Kuulostat samalta kuin psykiatristen huumeiden loppuelämän käyttöä perustelevat psykiatrit ja psykiatrian "potilaat".


      • Olet_tosikko
        Kehkehkeh kirjoitti:

        :D hehe. Kuulostat samalta kuin psykiatristen huumeiden loppuelämän käyttöä perustelevat psykiatrit ja psykiatrian "potilaat".

        Sarkasmi on todella vaikea laji, hölmömmät ei ymmärrä sitä.
        Aloitusviesti tuntui yhtä hullulta ja siihen tuolla viestillä ilmeisesti tähdättiinkin.


    • Jilnonni

      Erosuruun ei kannata syödä lääkkeitä, mutta kokeile mirtazapiinia jos et saa öisin unta/iltaisin ahdistaa. Annostus on puolikas pilleri iltaisin. Älä ota sen enempää niin ei tule jälkiseuraamuksia. Itseäni auttoi ainakin todella hankalassa erossa ja sain nukuttua yöni.

      • sae345yt

        Juu, ero pitää käsitellä selvinpäin, mutta nukkumiseen voi ottaa lääkeapua.


    • Belam

      Älä aloita mitään lääkettä vaan tarkista elämäntapasi, hanki jutteluapua ellet nyt ole itsaria hautomassa. Paras ratkaisu että et sotke aivojesi tasapainoa. Kaikissa lääkkeissä on sivuoireet, pahimmassa tapauksessa saat enempi haittaa kuin hyötyä ja aloitus lopetusoireet, unettomuutta jne. Ennemmin kuin lamaa tunteita ja laittaa ne maton alle, kannattaa käsitellä ne.Nimim. Masennuslääkelopetus on helvettiä, kunpa olisin jättänyt ne syömättä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset

      "Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-2
      Maailman menoa
      739
      9245
    2. Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta

      Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir
      Maailman menoa
      374
      8100
    3. Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/8407068
      Maailman menoa
      162
      5895
    4. William ja Sonja Aiello ERO

      Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      54
      2420
    5. Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."

      Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun
      Kotimaiset julkkisjuorut
      6
      2135
    6. Se siitä sitten

      Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy
      Ikävä
      82
      1775
    7. Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"

      Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan
      Kotimaiset julkkisjuorut
      20
      1719
    8. Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista

      Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      7
      1498
    9. Ihastumisesta kertominen

      Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi
      Ihastuminen
      92
      1494
    10. Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon

      Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.
      Maailman menoa
      440
      1399
    Aihe