Hei. Olen nuori ja en tiedä pahemmin mitään kilpirauhasen vajaatoiminnasta. Olen sairastanut sitä itse jonkin aikaa..
Kertokaa minulle jotain oireista ja elämästä sen kanssa. Kiitos
Kertokaa minulle jotain oireista ja elämästä sen kanssa. Kiitos
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
http://keskustelu.suomi24.fi/terveys/sairaudet/sisataudit/kilpirauhassairaudet on suomi24:ssä näille omistettu alue. Oireita on tarkkaan etsien lähes sata, kymmeniä etusivulla tässä: http://www.kilpirauhasenvajaatoiminta.fi/ puolivälin jälkeen.
VÄSYMYS lienee ykkössyy lääkärille lähtöön http://bit.ly/1UmIuEn Palelu, aivosumu ja ummetus muita yleisimpiä. Sitten turvotukset esim nilkoissa tai kasvoissa, uloimmat kulmakarvat ohenevat, samoin hiukset jne jne
Oireet voi noin puolessa vajistapauksia unohtaa oikealla lääkityksellä.
Joko olet käynyt lääkärillä, oireista tärkeimmät selvästi paperilla? Mielellään heräämisruumiinlämpöjä (*) otettu pitemmältä ajalta? (Normaalisti verikokeisiin lähettää lääkäri, mutta Cityterveydessä saa pankkikortilla otatettua itse maksaen).
Seuraava mahdollinen este parempaan vointiin on (lukutaidoton?) lääkäri.
ENSIMMÄINEN koetus on samankaltaisia oireita aiheuttavien syiden poissulkeminen http://bit.ly/1UmIuEn "Reputus" tässä kokeessa ilmenee mielialalääkereseptinä.
TOINEN koetus on Suomen kahden osaavan endokrinologin hoitokäytännön tutkiminen, jos vajaatoiminta tosiaan osoittautuu oireiden todennäköiseksi aiheuttajaksi.
Matti Välimäen perushoitoselostus on Lääkärilehdessä vuonna 2010 numero 9, ss. 797-800 ja seuraavista hoitovaiheista hän on kertonut eri yhteyksissä.
Vesa Ilvesmäen selostus Kilpi-lehdessä 3-2013 on niin "rautalangasta väännetty" että ei pitäisi jäädä epäselväksi. Tässä yhteenveto: http://bit.ly/1mKHqvP
(*) Useampana aamuna kuumemittari kielen alle suuhun heti herättyä, peiton alla pysyen ja mahdollisimman vähän liikkuen. 35-alkuiset viittavat vajaatoimintaan