Suvakkipiispat kilvoittelevat,kuka uskaltaa hypätä kauemmaksi kirkon sanomasta..Nämä haluavatkin kirkosta pois kaikki heidän mielestään toisin ajattelevat.Jäljelle jäisi torso seurakunta joka hymistelee imaamien (kutsutaan vielä piispaksi) tahdissa. Varmasti kirkossa on edelleen oikeita arvoja kunnioittava pappeja mutta heidät poljetaan hiljaiseksi. Piispat ovat sortuneet korskeuden syntiin
Kirkko kuilun partaalla
10
<50
Vastaukset
- uogouihp
Kristittyjen vainot ovat levinneet Lähi-idästä Välimerelle ja Eurooppaan. Välimerta ylittävillä pakolaisveneillä murhataan kristittyjä vain heidän uskontonsa tähden. Valtamediassa tämä on kuitenkin pyritty salaamaan koska se herättää kysymyksen: Kuinka järkevää on ottaa Eurooppaan sellaisia maahanmuuttajia joiden asenne Eurooppalaista kulttuuria ja kristinuskoa kohtaan on ilmeisen vihamielinen, ja potentiaalisesti vaarallinen? Jos jo matkalla kohti Eurooppaa syyllistytään murhiin uskonnon vuoksi, voidaankin kysyä: Tarvitseeko Eurooppa tämänkaltaisia maahanmuuttajia? Rakentavatko he Euroopan tulevaisuuden?
Distressed_persons_wave_after_being_transferred_to_a_Maltese_patrol_vessel.
Sisilian poliisin mukaan pelkästään viime huhtikuussa muslimipakolaiset hukuttivat Välimerellä 53 kristittyä pakolaista. Kyseessä lienee kuitenkin vain ilmiön jäävuoren huippu, kun otetaan huomioon Lähi-idässä meneillään oleva kristittyjen kansanmurha. On ilmeistä, että monet muslimipakolaiset tuovat mukanaan vihamieliset asenteet kristittyjä kohtaan. Toistuvat väkivaltaiset hyökkäykset kristittyjä vastaan pakolaiskeskuksissa ympäri Eurooppaa ovat valtava ongelma, joka pyritään lakaisemaan maton alle niin median, kuin viranomaistenkin toimesta. Erityisen vainon kohteeksi joutuvat islamista kristinuskoon kääntyneet. Sharialain mukaisesti rangaistus islamin jättämisestä on kuolema. Monissa tapauksissa kristityt pakolaiset ovat joutuneet oman onnensa nojaan paetessaan uhkailua ja väkivaltaa muslimienemmistöisissä pakolaiskeskuksissa viranomaisten kääntäessä selkänsä poliittisista syistä, uhkailun tai esimerkiksi islamofobia- ja rasismisyytösten pelossa.
Aprank_or_Surb_David_Monastery_Surb_Hovanes_Church08
600-luvulla Lähi-idän väestöstä yli 90% oli kristittyjä. Ennen toista maailmansotaa heitä oli vielä noin 25%. Sen jälkeen kristittyjen osuus Lähi-idän väestöstä on kutistunut nykyiseen alle 5%:iin. Viime aikoina erityisesti Irakin ja Syyrian kristityt ovat joutuneet vainon ja massamurhien uhreiksi. Palestiinalaisalueilla kristittyjen osuus väestöstä on pudonnut vain noin yhteen prosenttiin. Tämä vaikuttaa vähintäänkin oudolta, kun kyseessä on kuitenkin alueet jotka tunnetaan kristinuskon synnyinpaikkana. Sama ilmiö toistuu kautta Lähi-idän ja muun islamilaisen maailman, Israelin ollessa Lähi-idässä ainoa maa, jossa kristittyjen määrä jatkaa kasvuaan. Esimerkiksi Turkin väestöstä 19% oli kristittyjä vuonna 1914, nyt heitä on jäljellä vain 0,2% väestöstä. Armenian kansanmurha, Assyyrian kristittyjen ja Turkin alueella asuvien kreikkalaisten kansanmurhat 1914-1923 koituivat kohtaloksi lähes kolmelle miljoonalle ihmiselle, jotka murhattiin uskontonsa vuoksi. Kristinuskoon ja muihin uskontoihin kohdistuva viha, vaino ja massamurhat ovat jatkuneet ympäri Islamilaisen maailman jo 1400 vuotta.
Taybeh_15
Rationaalisesti havainnoiden, olisi erittäin outoa tulla johtopäätökseen, että Lähi-idästä solkenaan Eurooppaan vyöryvät pakolaismassat eivät toisi mukanaan vuosisataisia asenteitaan sekä uhkaa kristittyjä ja muiden uskontokuntien edustajia kohtaan. Jos Välimerellä pakolaisveneessä muslimi murhaa kanssamatkustajan, kristityn, tämän uskonnon vuoksi, lopettaako hän sitten kuitenkin murhaamisen ja hylkääkö hän ¨vanhat¨ asenteensa välittömästi astuessaan Euroopan maaperälle? Häviääkö murhamiehen psykologinen valmius ja taipumus tappaa hänen saavuttuaan Euroopan maankamaralle? Muuttuuko hän pakolaiskeskukseen saavuttuaan ¨turvalliseksi¨ pakolaiseksi, uhriksi? Olisi naivia olettaa niin. Euroopan poliittinen ¨eliitti¨ kuitenkin näyttää näin uskovan ja toimii täysin kritiikittömästi, saattaen koko Euroopan väestön vaaraan. Isisillä on jo tuhansia taistelijoita Euroopassa. Mitä Angela Merkel sanoo kun pommit ja konekiväärit alkavat paukkua, ¨anteeksi tyhmyyteni, Eurooppa?¨
Eurooppalainen valtamedia ja poliittinen eliitti tyrmää kaikki keskusteluyritykset kristittyihin kohdistuvista vainoista ja murhista rasismina ja muslimeja loukkaavana islamofobiana. Täten sama kaava, josta on tullut poliittinen normi ja uutisoinnin normi, toistuu uudelleen ja uudelleen, kun vainoista ja murhista puhuminen nähdään suurempana rikoksena kuin murhat itse, uhreista tehdään syyllisiä ja syyllisistä uhreja.
Meeting_at_the_Human_Rights_Advisory_Council_(3273455146)
Voidaan ihmetellä ja kysyä: missä on poliittinen tahto estää kristittyjen vainoaminen ja kansanmurha? Esimerkiksi YK ei ole millään lailla tuominnut, saati sitten yrittänyt estää niitä. Tämä ei liene yllättävää monen YK:n järjestön ollessa nykyisin islamilaisten maiden vallassa, kuten esimerkiksi UNESCO ja YK:n Ihmisoikeusneuvosto. Islamilainen yhteistyöjärjestö OIC muodostaa YK:n suurimman yksittäisen äänestysblokin, 58 ääntä. Se riittää yleensä hiljentämään kaikenlaisen kritiikin. (kuvassa: United Nations Human Rights Advisory Council) - hohhhhoijaa
Kirkon johtoasemiin soluttautuneiden ateististen, kulttuurimarxilaisten punapappien yhteiskunnan mädätysprojekti on edennyt oikein tehokkaasti.
- oiuhpi
Vapaamuurareissa jäseninä kymmeniä kirkon työntekijöitä
Suomen vapaamuurareissa toimii aktiivisesti kymmeniä kirkon työntekijöitä, joista valtaosa on pappeja ja kanttoreja. Määrä on kasvanut merkittävästi kahden viimeksi kuluneen vuosikymmenen aikana.
Vapaamuurijärjestö on salaisia rituaaleja harjoittava seura, johon kuuluu 6700 suomalaismiestä. Vapaamuurarit kieltäytyvät paljastamasta salaisuuksiaan liikkeen ulkopuolisille.
Vapaamuurarien Suomen suurloosissa on kolme astetta: oppilasmuurariaste, veljesmuurariaste ja mestarimuurariaste. Asteet jakautuvat 33 eri tasoon. Tieto liikkeestä ja sen harjoittamista rituaaleista kasvaa muurariuden syvetessä.
– Kukaan vapaamuurari ei tiedä seuraavan tason salaisuuksia ennen kuin hän on sinne edennyt. Saadessani kutsun vapaamuurarioppilaaksi sain hyvin vähän tietoa siitä, mitä vapaamuurarius on. Kysymyksiä oli koko ajan enemmän kuin vastauksia, kertoo vapaamuurareista pari vuotta sitten irrottautunut Juhani Julin.
Lähes kaksikymmentä vuotta vapaamuurareissa vaikuttanut Julin sanoo, että vapaamuurarius on uskonnollisen yhteisön tuntomerkit täyttävä liike, jolla ei ole mitään tekemistä kristinuskon kanssa.
”Harjoitin tietämättäni jumalanpilkkaa”
Oululainen Julin kertoo kesäkuun Elämään-lehden laajassa haastattelussa, kuinka askelmillaan edenneelle vapaamuurarille paljastetaan vähä vähältä ”jumalan” todellinen nimi. Edistynyt vapaamuurari saa kuulla, että maailmankaikkeuden korkeimman arkkitehdin todellinen nimi on Jehovaa tarkoittava Jah yhdistettynä muinaisten kanaanilaisten Baalia tarkoittavaan nimeen Bul ja egyptiläistä mysteerijumalaa Osirista tarkoittavaan nimeen On.
Raamatussa Jumalan vihaamaan Baalin palvontaan yhdistyy viiltelyä, rituaalista prostituutiota ja lasten uhraamista.
– Kun tajuaa, että on tietämättään harjoittanut jumalanpilkkaa kaikki nämä vuodet, on tunne kauhistuttava – siitäkin huolimatta, että olen pyytänyt Jumalalta anteeksi, ja haluan uskoa Kristuksen kautta myös anteeksi saaneeni, Julin kuvailee.
Entinen mestarimuurari pitää käsittämättömänä, että yhä useampia kirkon työntekijöitä on mukana vapaamuuraritoiminnassa. Hän tietää henkilökohtaisesti, että tälläkin hetkellä Oulun vapaamuurariloosissa on jälleen vetämässä uuden pappismiehen oppilasmuurarihakemus.
– Miten sellaiset ihmiset, jotka ovat pappisvalan vannoneet, voivat viikolla mennä pilkkaamaan Jumalaa vapaamuurarien temppeliin ja viikonloppuna mennä messuvaatteet päällä Jumalan temppeliin? Yrityselämässä tämä olisi työsuhdekysymys. Ei liikemaailmassa kahta herraa yhtä aikaa palvella.
”Kirkko tekee vahinkoa olemalla hiljaa”
Suurehkon yrityksen hallintojohtajana merkittävän uran liike-elämässä tehnyt Julin perustaa väitteensä henkilökohtaiseen kokemukseensa vapaamuurariloosin viranhaltijana parinkymmenen vuoden ajalta. Julinin mukaan vapaamuurariudessa on kyse henkivallasta. Oululainen ei pidä mahdollisena, että kukaan voi todellisesti elää samanaikaisesti sekä kristittynä että vapaamuurarina.
– Jos kirkon ylin johto tietää vapaamuurarien suhteen uskontoon, miksi sitä ei tuoda julkisuuteen?
Juhani Julin sanoo odottavansa, että evankelis-luterilainen kirkko ottaisi Suomessa selvän kannan vapaamuurariuteen.
– Sanoisi sitten vaikka, että minun käsitykset ovat väärät, kunhan ei tyytyisi olemaan hiljaa. Vaikeneminen on kaikkein pahinta. Olemalla hiljaa kirkko tekee ison karhunpalveluksen niille kuudelle tuhannelle suomalaiselle miehelle, jotka kuuluvat vapaamuurareihin.
Julinin motiivina tulla julkisuuteen on antaa vapaamuurariudesta irtautumiselle kasvot. Oululainen sanoo olevansa milloin tahansa valmis keskustelemaan vertaisapua tarvitsevien vapaamuurarien kanssa hänen omasta ratkaisustaan ja sitä seuranneesta prosessista. - HÄVETKÄÄSAATANAT
Kirkon johdossa Kulttuurimarxistit: kari mÄKINEN itse arkkisaatana ja imaamien perseennuolija vailla vertaa, sekä setalespo irja aSKOLA islamin morsian ja neito.
Siinä kaksikko jonka pitäisi erota VÄLITTÖMÄSTI ja pistettävä kirkonmäelle jalkapuuhun kumpikin, jotta kansa saa halveksua muslimien perseennuolijoita!
Kirkko on täysin setalespo hälösen ruumiillistuma punaviher suvakki pappien paskatunkio! EROSIN!!!!!!
mÄKISEN IRVOKAS PUHE PÄÄSIÄISENÄ, viimeinen niitti!
- vkhbobnopn
Enemmistö suomalaisista vastustaa homoliittojen kirkollista siunaamista
Kolmannes suomalaista on sitä mieltä, että rekisteröidyille homo- tai lesbosuhteille tulisi olla mahdollisuus saada kirkollinen siunaus. Yli puolet kuitenkin vastustaa ajatusta. Papeista neljäsosa katsoo, että kirkon pitäisi siunata parisuhteensa rekisteröivät homoparit heidän niin halutessaan. Enemmistö papeista kuitenkin vastustaa ajatusta.
Tiedot käyvät ilmi Kirkon tutkimuskeskuksen Suomen Gallupilla teettämästä kyselystä, johon vastasi puhelinhaastatteluna 1 000 suomalaista huhtikuussa 2002. Pappien osalta tiedot ovat Pappisliiton jäsenkyselystä, jonka aineisto kerättiin helmikuussa 2002. Kyselyyn vastasi 1 211 työelämässä olevaa Pappisliiton jäsentä.
Parisuhdelain seuraukset kirkossa nousevat esille ensi viikolla Turussa alkavassa kirkolliskokouksessa. Kirkkoherra Lasse Marjokorven ja neljän muun edustajan aloitteessa esitetään, ettei samaa sukupuolta olevan parisuhteen rekisteröinyt saisi toimia kirkon viranhaltijana tai työntekijänä. Edustaja Matti Sollamon ja seitsemän muun edustajan aloitteessa esitetään vaihtoehtoisten siunaamiskaavojen valmistelemista parisuhteen solmineille ja heidän kotinsa siunaamiseksi.
Kyselyn mukaan naiset suhtautuvat homoliittojen kirkolliseen siunaamiseen jonkin verran miehiä myönteisemmin: 40 % naisista ja 36 % miehistä kannattaa ajatusta. Eniten kannatusta homoparien kirkollinen siunaaminen saa nuorimpien ikäluokkien keskuudessa: 15-24-vuotiaista ajatusta kannattaa 51 %, yli 65-vuotiaista 18 %. Alueellisesti vahvinta kannatus on pääkaupunkiseudulla, jossa puolet vastaajista sallisi kirkon siunaavan homoparien parisuhteen.
Joka kolmas suomalainen hyväksyy homopapin
Puolet suomalaisista (52 %) ei hyväksyisi papiksi henkilöä, joka elää homo- tai lesbosuhteessa, runsas kolmannes (36 %) puolestaan hyväksyisi. Naisista 44 % hyväksyisi homosuhteessa elävän papiksi, miehistä 27 %. Myös tässä kysymyksessä ikäryhmien väliset erot ovat huomattavia: lähes puolet (48 %) 15-24-vuotiaista hyväksyisi homosuhteessa elävän papiksi, yli 65-vuotiaista 17 %.
Seurakunnan nuorisotyönohjaajaksi homo- tai lesbosuhteessa elävän hyväksyisi 43 % suomalaisista (68 % 15-24-vuotiaista), lähes puolet (47 %) on vastakkaisella kannalla. Sen sijaan seurakunnan toimisto- tai kiinteistötyöntekijäksi homosuhteessa elävän hyväksyisi 63 %.
Mielipiteet siitä, pitäisikö kirkon suoda homoseksuaaliselle papille oikeus rekisteröidä homoseksuaalinen parisuhteensa, jakautuvat voimakkaasti: 38 % on sitä mieltä, että kirkon pitäisi tämä oikeus suoda mutta 47 % on vastakkaisella kannalla. Myös tässä kysymyksessä asian kannattajia on eniten naisten, nuorten ja pääkaupunkiseudulla asuvien keskuudessa.
Joka neljäs pappi homoliittojen kirkollisen siunaamisen kannalla
Neljännes papeista (24 %) on sitä mieltä, että kirkon pitäisi siunata parisuhteensa rekisteröivät homoparit. Selvä enemmistö papeista (62 %) on tätä vastaan. Miespapeista 18 % kannattaa ja 71 % vastustaa homoparien kirkollista siunaamista, naispapeista 34 % kannattaa ja 45 % vastustaa.
Alle 35-vuotiaista papeista 33 % oli sitä mieltä, että kirkon pitäisi siunata rekisteröidyt homoparit ja yli 55-vuotiaista 19 % oli tätä mieltä. Mitä pienemmällä paikkakunnalla pappi asuu, sitä todennäköisemmin hän suhtautuu homoparien siunaamiseen kielteisesti.
Neljäsosa papeista (27 %) on sitä mieltä, että kirkon pitäisi suoda papille oikeus rekisteröidä mahdollinen homoseksuaalinen parisuhteensa. Selvä enemmistö papeista (60 %) vastustaa ajatusta.(KT 6.5.02 mo) - sierjeg
Ja ja kohta vaihtavat raamatun koiraanin?? Niin on täynä musliimrakkautta että oksettaa!
- höpöhöpö
Aloittaja osui just asian ytimeen. Eikös raamatussakin puhuta epäjumalien palvonnasta suurena syntinä ? Että silleen.
- uliuliuli
Kohupappi marssii kouluihin puhumaan homoudesta
Saimaan Seta, Seksuaalinen tasavertaisuus-yhdistys, aikoo jalkautua keväällä Lappeenrannan kouluihin.
Setan tarkoituksena on kertoa yläkoululaisille ja lukiolaisille esimerkiksi homoseksuaalisuudesta ja transseksuaalisuudesta.
Setan edustajat kävivät syksyllä Kimpisen koululla. Saimaan Setan puheenjohtaja Nina Korhola kertoo, että kokemukset olivat erittäin hyviä.
– Koulujen terveystunnit ovat olleet usein yksipuolisia. Hyvää keskustelua saimme aikaan. Tyypillinen kysymys on ollut, että minkälaista on olla niin sanottu erilainen nuori Lappeenrannassa, Korhola kertoo.
– Nykyään tuntuu, että nuoriso on avointa. Nuoriso otti hyvin vastaan. Ei ollut kihinää ja pihinää niin kuin omana aikanani. On hyvin keskusteleva ilmapiiri.
Korhola ei sulje pois mahdollisuutta, että he voisivat vierailla Lappeenrannan ala-asteillakin.- setalesbofemakkosuvakki
ÄLKÄÄ PÄÄSTÄKÖ noita sairaita kulttuurimarxisteja kouluihin pilaamaan nuorisoa, sitä ne kyllä yrittävät viimeiseen asti, sairas henkilö tuo nina korhola, omaa lastani en kyllä päästäisi tuon ämmän luennoille!
- SuvakkiSuklaanappisilmä
"Korhola ei sulje pois mahdollisuutta, että he voisivat vierailla Lappeenrannan ala-asteillakin."
Suvakit ovat ennenkin tätä samaa lasten hyväksikäyttökonstikeinoa suvakismiaatteensa levittämiseksi yrittäneet.
Kempeleessähän siintä ja sen seuraamuksista "vähän" esimakua jo saatiinkin...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hoitajalakko peruuntuu, tilalle joukkoirtisanoutumiset
"Tehyn ja Superin hallitukset kokoontuivat tänään toteamaan, että tilanne edellyttää järeämpiä työtaistelutoimia." https://www.hs.fi/politiikka/art-27399266Johan tuli oikea aivopieru Britti Lordilta
Emeritusprofessori Lordi Robert Skidelsky sanoi Suomen rikkovan YYA sopimusta joka on tehty Neuvostoliiton kanssaa 1948. Mitä pir3748120Tehyn Rytkösellä tallessa tekstiviestit A-studiokohussa
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/a-studiosta-kohu-tehyn-rytkosen-mukaan-ministeri-linden-sai-paattaa-osallistujat-ohjelma-kiistaa-vaitteen/84070681635945William ja Sonja Aiello ERO
Hyvä Sonja! Nyt etsit uudet kaverit ja jätät nuo huume- ja rahanpesu porukat haisemaan taaksesi!542428Oho! Seurapiirikaunotar, ex-missi Sabina Särkkä yllättää tällä harvinaisella kyvyllä: "Mulla on..."
Sabina Särkkä on nähty monissa tv-reality-sarjoissa. Mutta tiesitkö, että Särkällä on valokuvamuisti? https://www.suomi24.fi/viihde/oho-seurapiirikaun62142Se siitä sitten
Kirjoitan tänne kun en sulle voi. En vaivaa sua enää koskaan. En ikinä tarkoittanut olla ahdistava tai takertuva. Tunteet heräsi enkä osannut olla tyy821781Ohhoh! Rita Niemi-Manninen otti ison tatuoinnin - Herätti somekansan: "Täydellinen paikka!"
Rita Niemi-Mannisen suuri, uusi tatuointi on saanut somekansan heräämään talvihorroksesta. Niemi-Manninen otti tatskan rakkauslomalla Aki-miehensä kan201725Harvoin julkisuudessa nähty Jari Sillanpää, 56, julkaisi uusia kuvia - Karisti Suomen pölyt jaloista
Huumekohun jälkeen matalaa profiilia pitänyt Jari "Siltsu" Sillanpää on ollut vaitonainen elämästään. Tänä keväänä miehen some on ollut hiljainen. Nyt81525Ihastumisesta kertominen
Olen päättänyt kertoa tunteistani ihastukseni kohteelle. Erityisen vaikeaksi tilanteeni tekee se, että kyseessä on ns. kielletty rakkaus. Olen jo toi921502Taas Venäjän tiedoittaja akka Varoitti Suomea ja Ruotsia liittymästä Natoon
Juuri sopivasti julkaistu varoitus, kun Suomen eduskunta alkaa klo 13:50 käsitellä asiaa suorassa TV 1:n lähetyksessä. ILtasanomat.4411406