Lastensuojelussa henkilöstöpula, mamuilla ei

Lastensuojelun karu tilanne: Liikaa lapsia, liian vähän työntekijöitä, kova kiire.
Apulaisoikeusasiamies kiinnitti erityishuomiota siihen, miten lastensuojelun asiakkailla on vaikeuksia saada psykiatrisia palveluita.
Mutta mitäpä sillä väliä, hehän ovat suomalaisia lapsia. Lisää voisi leikata.
Tärkeintä on se että turvapaikanhakijoilla on uudet kännykät ja yltäkylläisyys. Ja koko ajan täydet palvelut saatavilla, viiveettä.

http://www.iltalehti.fi/uutiset/2016032921332321_uu.shtml
874
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

saavatko he psykiatrisia palveluita jos sattuu tarvetta olemaan?

Äänestä
  • Kyllä saavat mutta lähinnä kieliongelmien takia sitä ei ole vielä pystytty järjestämään laajassa mitassa. Moni turvapaikanhakija on ihan oikeasti ollut vaarassa ja näitä traumoja pyritään käsittelemään ja purkamaan heti kun mahdollista. Puhumattakaan niistä traumoista jotka syntyvät kun tulevat tänne ja ruoka on huonoa eivätkä he saanetkaan valtion luottokorttia vapaaseen käyttöönsä. Ja raiskauskin on rikos.
    Voit olla varma että miljoonat juoksevat tämän asian resurssoinnissa samaan aikaan kun suomalaisten lasten hoito jää toteutumatta muutamien satasten takia.

    Äänestä

Kuka helvetti jaksaa lukea noin pitkiä aloituksia?

Äänestä
  • Tekstin lukemiseen meni minulta alle 20 sekuntia, ei sisällä linkin lukemista.
    Sinulla on jotain vaikeuksia tuon tekstin kanssa?
    Helpottaisiko sinua jos tekstin tavuttaisi tai eikö äitisi voi lukea sitä sinulle?

    Äänestä

  • Kaikki muut jaksaa lukea, paitsi tuo wtwtwtte-vajakki.

    Äänestä

Suomalaiset lapset ja nuoret on matukiimassa jo sovittu tuhonnettaviksi, vain matu on arvokas ja päättäjät on varmaan jos sopineet että mitä nopeammin päästään kantaverta omaavista eroon itsemurhien ym. kautta eroon sen parempi. Oman sukunsa ne tietysti suojaa mutta tavalliset suomalaiset on vapaata riistaa kaikille, ei anneta niille mitään puolustautumiskeinoja niin ennenpitkää kulttuurilähettiläät surmaa ne jotka ei suostu itseään tappamaan tässä hulluudessa.

Äänestä

Orpon eukko on duunissa MATU_BISNEKSESSÄ??Tietysti ORPO POIKA kannattaa sitä??Hetemäki voisi mennä pelätiksi PÄIVÄKOTIIN??On se ukko semmoinen pelätin??Siipilä lestu sellainen, olet varmaan onnellinen , kun toiveesi toteutuu, saat tuhota köyhän kansan mielipuolisesti??Usko tai älä kakarasi saavat kirouksen karman mukaan??

Äänestä

Mitenkä tämä asia liittyy maahanmuuttoon ja maahanmuuttajien kännyköihin? Hieman kaukaa haettua!

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


kuka.on.ykkönen kirjoitti:

Lastensuojelun karu tilanne: Liikaa lapsia, liian vähän työntekijöitä, kova kiire.
Apulaisoikeusasiamies kiinnitti erityishuomiota siihen, miten lastensuojelun asiakkailla on vaikeuksia saada psykiatrisia palveluita.
Mutta mitäpä sillä väliä, hehän ovat suomalaisia lapsia. Lisää voisi leikata.
Tärkeintä on se että turvapaikanhakijoilla on uudet kännykät ja yltäkylläisyys. Ja koko ajan täydet palvelut saatavilla, viiveettä.

http://www.iltalehti.fi/uutiset/2016032921332321_uu.shtml

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu