En oikein ymmärrä miksi kyseinen "titteli" on keksitty ja miksi ihmeessä se vanhenee eli joudut uusimaan sen tietyin väliajoin samoin kuin työturvakortit, tulityökortit, hygieeniapassit jne.
Onko Suomessa liikaa virkamiehiä, että on täytynyt keksiä turhia kursseja työntekijoille, että virkamiehielläkin olisi jotain mistä rahastetaan ja valvotaan.
Sähkömies tai putkimies valmistuu ammattikoulusta ja saa oikeudet tekdä hommia koko ikänsä, ajokorttikin on voimassa useita vuosikymmeniä miksi siis noita muita kortteja joutuu päivittämään muutaman vuoden välein.
Luulisi, että kun asia kerran opetetaan niin sen sitten osaa ja jos materiaalit muuttuu niin voisi olla jotain lisäkoulutusta TARVITTAESSA.
Vastuu kuitenkin on tekijällä eikä kurssin järjestäjällä.
Vedeneristyssertifikaatti
8
215
Vastaukset
- remppamies1
Noin on, koulut ja virastot homehtuu eikä noilla kursseilla niihin ole vaikutusta, kun on SUUNNITELTU SUTTA, RAKENNUSTEOLLISUUS/SUUNNITTELIJAT sen määrää miten rakennetaan, ja syytetään rakennusmiestä niistäkin !
- s.ähkö
Ei sähköhommiakaan saa enää tehdä kuin 5 vuotta kerrallaan. Sen jälkeen on ammattitaito mennyttä. Sen tosin saa takaisin kun maksaa korttifirmalle pari sataa.
- BauHerr
Korjataanpa väärinkäsityksiä:
VTT: märkätilanasentajien sertifiointi on teollisuuden tapa siirtää vastuu työntekijöille, joilla ei ole tajua kemiasta. Miljardivastuut on siirretty hyödyllisille idiooteille ja teollisuus voi jatkaa vastuusta vapaana. VTT:lle taas sertifiointi on business as usual. Sen vuoksi kortti kannattaa myydä useaan kertaan.
Sähkö- tai putkiasentajan tutkinnolla ei saa itsenäisesti tehdä alan töitä. Niitä varten tarvitaan sähköpuolella vähintään S2, KVV puolella KVV ja ilmanvaihtopuolella IV vastaavan pätevyys. Pätevyyksiä duunari ei saa, ellei hinkkaa lisää koulujen penkkejä. Uusilla pätevyysmuutoksilla Suomesta on tehty Intian tapainen kastiyhteiskunta.
Korttikoulutus on taas business as usual. Koulutus on höttöä ja hömppää, mutta ilman pelkorteeja töihin ei pääse. Kouluttajat ja koulutusta järjestävät organisaatiot tienaavat.
Virkamiehiä on AIVAN LIIKAA. Kyseessä on tulonsiirto nuorilta keski-ikäisille, koska nuoret aloittavat yksityisen sektorin huonopalkkaisssa töissä ja pääsevät virkamiehiksi sitten keski-ikää lähestyessään. Virkamiesten ainoa tehtävä on tehdä kaikesta byrokratiaa, jotta he saisivat lisää virkoja. Vessassa saa käydä ilman hygieniapassia, mutta siihenkin tulee lopulta muustos. Odottakaa vaan!
Julkisen sektorin osuus Suomen taloudesta on reilusti yli puolet. Sipilän nörttihallituksen kilpailykykyhankkeilla ei ole mitään merkitystä, koska pääasia - julkisen sektroin kutistaminen sellaisiin mittoihin, jota talous kestää, ei ole edes alkanut. Tämän vuoksi jokaisen tulisi maksimoida kaikki tulonsiirrot omaan taskuun ja pakottaa näin hallitus suursiivoukseen. Mitä nopeammin romahdus tapahtuu, sitä kivuttomampi se on. Voisikohan se johtua siitä, että määräykset muuttuvat ja tekijän halutaan olevan ajantasalla niiden suhteen??
Ääliömäinen aloitus!- Viraton_mies
Valitettavasti vedeneristysmääräykset ei ole muuttuneet kertaakaan sen jälkeen kuin niitä alettiin käyttämään.
Mutta, mitä nyt talon myyjä mistään tietäisi, sehän on käynyt oikein kolutuksen siihen, että osaa myydä ihmisille asuntoja.
Suomessa on vaan liian suuri virkamieskoneisto ja niille on täytynyt keksiä töitä joita ne valvoo, ettei menisi ihan kynän pyörittelyksi.
Eihän vakuutusyhtiöt vaadi, että märkätilojen vedeneristäjän tulee olla sertifikaatin omaava ja miksi vaatisi, kun ei ne kuitenkaan korvaa jos joku ajan kanssa on vuotanut.
- oma.toimi.nen
Kolme vuotta sitten tehtiin talo johon tein itse kaikki vesieristystyöt. Kukaan ei kysellyt sertifikaattia missään vaiheessa.
Olen tosin (lähinnä mielenkiinnosta) osallistunut Cascon muutaman tunnin vesieristyskurssille, kun sellaiselle joskus ilmaiseksi pääsin. Jonkun kortin sielta sain, mutta ei mitään sertifikaattia. Eikä sitä korttiakaan kukaan kysellyt. As Oy on tietysti toinen juttu kuin oma okt. - Vakuutusyhtiö
vahinkotapauksessa kyllä kysyy sertifikaatin perään,jos haet korvausta.niin se menee.
- BauHerr
"vahinkotapauksessa kyllä kysyy sertifikaatin perään,jos haet korvausta.niin se menee."
Ei kysy, sillä vakuutusehdoissa on hittasti aiheutuvat ongelmat suljettu korvattavien vahinkojen ulkopuolelle. Kotivakuutus tai kiintiestövakuutus korvaa äkilliset tapahtumat, esimerkiksi putken rikkoutumisesta aiheutuneet. Silloinkin tehdään kaikenlaisia vähennyksiä mm. iästä. Tämän Viraton_mies jo totesi.
Hitaasti rakenteeseen imeytyvän kosteuden ongelmat maksaa omakotiasuja itse, os oy:ssä osakas taloyhtiön kassan kautta, jne.
Työntekijän korvausvelvollisuus riippuu siitä, onko hän ollut teettäjään työsuhteessa. Korvaus tulee käytännössä vain, jos teko on ollut tahallinen. Muita kupruja yleensä "kohtuullistetaan", ts. tilaaja voi parhaassa tapauksessa saada pienen korvauksen ja suuret oikeudenkäyntikulut.
Tahallisuus on sinänsä ihan "hauska" juttu, koska käytännössä työntekijän kannattaa tehdä virheitä. Esimerkiksi putkimiehet jättävät putkia tahallaan vuotamaan sellaisiin paikkoihin, että varmasti huomataan ja tilataan takaisin. Kas, jos ehtii lähteä työmaalta ajoissa, niin saa kilometrikorvaukset ja haalarinvaihtorahan sekä parhaassa tapauksessa hätätyölisän.
Miksi tehdä priimaa, kun sekundaa tekemällä tienaa huomattavasti enemmän?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen kannatusromahdus ilahduttaa
Siin' ei hyvä häviä. Luotto parempaan tulevasuuteen alkaa taas palautua.1514513Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?
Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o1923147Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän
elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi992773Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?
Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis212753Pitkän päivän ilta
Tarina elämättömästä miehestä, jonka elämän täytti velvollisuudentunto. Pikkutarkka, huolellinen, hyvällä katsottu, miel1392631Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin
Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos352047Totuus sattui demareihin, vaativat asiallisen jutun poistoon
ja oli vielä suosittu, mutta kun demarit tarpeeksi valittivat, niin poistettiin. Raukkamaista toimintaa. Eli siis juttu531986Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?
Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat121859En selvinnyt ilman naarmuja
Vaikka ehkä kuvittelin sen olevan ilmoitusluonteinen asia, jonka jälkeen kaikki palaa entiselleen ja ilma puhdistuu. Naa131845Olet ainutlaatuinen
Sinussa on jotain, jota en osaa oikein edes pukea sanoiksi. Jotain paljon syvempää, kuin ulkoinen ihanuutesi. Jotain ain381119