että yli suuri t.paita ja retkisandaalit ovat ruman näköiset kuin ainoastaan itseni päällä. Iltasanomista luin jnkun jutun jossa joku oli arvostellut kuinka ruman näköistä on kun tukevilla naisilla on nuo mainitut vaatetukset päällä ja vielä kehtaavat suödä aamiaistakin jjne. Itseni päällä on monikin vaate sopimattoman näköinen mutta en kahtaisi mennä arvostelemaan supi suomalaisten naisten melkeinpä kansalismielistä ja kulttuuriin yleisesti hyväksyttyä pukeutumista. Kesällä polvihousut ja paksut " retkisandaalit ja iso t. paita lisäksi poikatukat tai muuten miesmäiset leikkaukset hiuksissaan. Olen arvellut heidän itsensä tykkäävän stailistaan ja mikä minä olen heidän stailiaan arvostelemaan.Tosin itse olen kokenut joka ei ole pelkkä kokemus vaan totta että en saisi poiketa toisenlaisella pukeutumisella joka on naiselisempi vaikka ei kuitenkaan edusta sekstistä kuin muutenkaan provokatiivista pukeutumista lähinnä hillityn konservatiivista naisellisuuksineen. Miksiköhän kaikki eivät ajattele yhtä ystävälismielisesti minun pukeutumisesta vaan kokevat uhkana jos suoraan sanotaan ja yleisenä vähättelemisen aiheena jopa olettavat tietävänsä miten kenekin pitäisi pukeutua jotta olisi hyväksytty. Kiitos mutta ei kiitos en tarvitse yleistä hyväksyntää jotta itseni kaltaiset naiset saisivat hyväksyntää. Suomen ilmasto muutenkin on haastava Ehkä kaikki ylipainoinoiset ja retkisandaaleihin ja yli suuriin t. paitoihin pukeutuvat ajattelevat että itsekkin ajattelen heistä rahvaanomaisesti ja siksi ajattelematta syylistyvät minua vähättelemään kun haluan kulkea naisen näköisenä enkä miemäisesti vaikka kuten sanoin suomen ilmasto tekee tästäkin haastavan, Nyt minun pitää alkaa meikkamaan että kehtaan katsoa itseäni peilistä kun tässäkään asiassa en ole luonnon kaunis eikä ole kiire päästä bikinikuntoon vai kesäkuntoonko se on iltapäivälehdistön mukaan Omasta mielestäni olen kesä kunnossa vaikka sitten ketä tahansa ja ihan kuka tahansa olisi aivan erimieltä ja niinhän ihmiset saavat olla erimieltä milloin mistäkin.
Minä en ajattele siten enkä niinkään
åäöoplå
565
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Bikimalli tässä ei olla vaikka mainitsin itseni kesäkunnosta / bikinikunnosta. Itse olen itselleni hyväksynyt uimapuvun jossa on herttainen rimpsuhelma esteenä tuijottajille lisäksi suosin niitä ihana kevyitä ja kauniita allasasuja jolla suojata itsensä liikuskellessa ranalla. Kokonaisuus vaatii tietysti nämä herkulisen näköiset sandaaalit En ole kenellekään suomessa nähnyt samanlaisia. onneksi. Kaiken kruunaa rantakassi sekä päähine myös aurinkolasit ja kuin pisteenä iin päälle Kirjoja, nimenomaan kirjat. Tässä kesäkuntoni. Kysyin mielikuvitus ystävältäni onko tämä tärkeä uutinen Hän vastasi että erittäin tärkeä sikäli että näitä pelkästään tärkeitä uutisia riittää. Mielikuvitus ystävälleni vastasin vähän närkästyneenä näinkin yksityiskohtaisen tietoni ilmi tulemisesta mitä ranta kuntooni tulee. Totesin kyllä aamulla että täytyy meikata että kehtaa katsoa itseään peilistä nyt taas täytyy syödä jauhelihakasviskeittoa että ei pääse laihtumaan.
Lisää erittäin tärkeitä uutisia heille jotka laitatte tänne kirkolisia mainoksia. Voisin hyvin käyttää sellaista koko vartalon peittävää uimasua joita musliminaiset käyttävät. Niitä on tosi hienon näköisiä Mutta en saa käyttää koska en ole samaa uskontokuntaa. Harmikseni totea että uimahalleissa eivät ole nähneet viehättävää uimasuani kokonaisuuksineen johon kuuluvat nämä italialaiset herkulisen näköiset sandaalit eikä uimasuun sopivaa uimalakkiani eikä vesipulloani joten kesää odotelessa on kuin jäitä polttelsi Lääkäri kielsi minulta nyt kuntosalille menon ja suositteli nyt vain saunomista ja uimista Enkä millään viitsi mennä tuohon lähinnä olevaan uimahalliin kun kellään muilla ei ole yhtä tyylikäitä uima kokonaisuuksia joten kerään tässä lisää mielikuvitus ystävältäni rohkaisua siihenkin vaivaan, muuten odotan jauhelihakasvisperunakeiton kuumenemista kuten sanoin että en pääsisi laihtumaan.
Viimeksi olen lukenut jos sanomalehteä ei mukaan lasketa. Ruotsalaisen toimittajan jenny Nordbergin kirjottaman kirjan : Kabulin tyttöjen salaisuus ja mitä tuli mieleen jos ns, vedetään mutkat suoriksi että suomessa valitsee tietynlainen samankaltaisuus miten naisia myös miehiä vähättelevät. Jos et ole kuin sata muuta aivan vaatetuiksesta alkaen olet jotenkin outo tai uhka jne. Viimeksi tänään olin ostamassa saumasukkia ja jouduin kiusalliseen tilanteeseen kun eräät totesivat että saumasukat on vain juhlasukkia. Heille varmaan mutta ei itselleni. Niin erinlaiset käsitykset voikin olla jota ihmettelen vielä itseäni nuoremilla olevan. Saumasukat jäi ostamatta kun niitä ei ollut valikoimissa, enkä voisi kyllä vielä näin pakkasella pitää Kyllä nolla astetta on pakkasta minun mittarissani ja uimahallien vesi on kylmää tietysti säästö syistä mutta onneksi itelläni on sauna tätyy ottaa sulakkeet käyttöön että eivät pääse pölyyntymään, Että niinkin terveelisen itsehoito ohjeen alan asiantuntijqa voikin antaa että saunomista ja uintia eikä nyt kuntosalille. Mitä hän sanoo kun kerron että en kehtaa mennä uimahalliin kun siellä on kylmä ja muutenkin itseni mielestä outoja. ( hymiö ) siitäs saitte kaikki oudot oudoksujat ystävällismielisesti ns, potut pottuina rahvaanomaisesti todettuna.
Toimittajan Ensimäinen Tietokirja on tämä kabulin tyttöjen salaisuus Edelleen ajattelen että jokaisessa yhteiskunassa on omanlaisensa sterotybiat. Kabulissa tytöt selvisivät vaikeissa olosuhteissa esittäen poikia yms. Täällä suomessa pitäisi naisen muuttua joko poikatukkaiseksi neutraaliseksi tai muuten samaistua joihinkin jokun itsensä kuvitelemaan näkemykseen joka perustuu vain mielikuvituksen puutteelle tai muuten vaille yleissivistyksen puutetta miten kenenkin pitäisi pukeutua tullakseen hyväksytetyksi. Iltapäivälehdistö on kyllä masinoinut naisihanteitaan joka kertoo kyllä eräänlaisesta pornahtavasta ja ylsi sekstisestä puketumisesta joka kuulema on superseksikästä ja haluttua. En halua enkä ihanoi minkäänlaista itsensä paljastajaa enkä ole kiinostunut klikkamaan En halua myöskään julkisissa kulkuvälineissä vastapäätä istumaan puolialastomia, hikisiä itsensä paljastajia Mielummin tyylitajusia sekä hauskalla ja omanlaisella tyylitajulla olkoonkin sitten vaikka halpahelleista ostettua Vimeksi kun kävin ns. halpahalleissa ostin narsisseja, en uskaltanut viipyä pitempään koska olisin ostanut kaikenlaista mitä nyt nainen tarvitsee. Sekin harmitti kun en ostanut muuta kuin kolme narsissi ruukkua en muista jos en tarkemmin ajattele milloin olen viimeksi niin köyhältä näyttänyt että vain nuo kukat ostoksena jälkeenpäin melkein hävetti.
Jostain luin että joku typerys oli arvostellut jonkun lapsen ulkonäköä liikekeskuksessa yms. Jos ketään on säännöliseti lukenut korkeakulttuuri iltapäivälehdistöä, siellä erinnäiset erikoistoimittajat ovat vuosia tuoneet nähtäville heidän naisihanteitaan jotka ovat puolialastomia, superseksikkäitä, upeita, kiihottavia jne. jne. Suon heille tuon kaiken se ei ole minulta pois mitenkään kun olen senkin verran lukenut nainen jotta ulkopuoliset voisivat aikuisten oikeasti määritellä ja saada mieleisekseen jotta tuntisin olevani hyväksytty Ulkonäkökeskeisyys ei kuitenkaan nosta suomen kansantaloutta mutta ihan kiva että pelkästään kauneudentajuissaan elävät löytävät toisensa ja nauttivat ikuisesta nuoruudestaan ja kauneudestaan mutta voi sen sivistyneemmpinkin tehdä. Jos minä tässä kirjoittaisin miten ilkeämielisesti itseäni on solvanneet ja vielä jotka eivät tunne itseäni vaikka joku joka on asunut samassa taloyhtiössä kuvitelee tuntevansa. ( tosi kummalinen käsitys toisen tuntemisesta ) Aikani katsoin kun tuo joku ostoskeskuksessa käyttätyi rahvaanomaisen tuttavallisesti ja pitkämielisyyttä riitti. Viimein kaikella asiallisuudella totesin hänelle hän käytöksensä tuttavallisuudesta joka ei ole suotavaa jne. Kuuntelin hänen selityksensä tuttvallisuudesta mutta viimein älysi kun löin ns. kortit pöytään kirjoitan tietoisesti uudestaan Älysi että samassa taloyhtiössä asuminen ei tarkoita samaa asiaa että tunnet jonkun mm. kun ei edes vierailla toisten luona Hän ilmeisesti halusi liittää itseni tuttavakseen röyhkeästi ilman että älysi olevansa hävyttömän röyhkeä. Röyheyttä on myös erinnäisten toimitsijoiden kaksinaamaaisuus ns. " taivastella " tosi asioita kun itse arvottavat minkä kokoinen ja näköinen on Kaikkien unelma. Elämä vaan on että erinnäiset miehet ja naiset arvostavat ulkonäköä kaikista korkeimaksi arvoksi ihmissuhteissaan, tehkööt siten en tunne ketään joka olisi kateelinen iltapäivälehdistön superseksikkäille mutta eivät myöskään kirjoita heistä mitään ilkeämielistä Johtuneeko siitä että olen katsonut tarpeeliseksi katsoa ja tarkentaa oman kaveri / tuttavani eikä meillä ole minkäänlaista aihetta edes keskustella iltapäivälehdistön kuin suomalaisen suihkuseurapiirien elämästä seiskassa vaikka kehtaan tunnustaa lukeneeni sellaista lehteä että tiedän ketä suomen suihkuseurapiirejä ovat koska teeveestäni ei tule sallaista katsottavaa. Nyt minun tätyy laittaa silmänympärysvoidetta jotta näen vastaisuudessakin lukea iltapäivälehdistöstä minkä kokoinen ja näköinen minun pitäisi olla jotta tietäisin ns. paikkani. ( hymiö )