Ei kovin hyvältä näytä
http://areena.yle.fi/1-3083103
http://areena.yle.fi/1-3083103
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 45
Vanhimmat
tiivistelmä tuosta,?
Matut valittaa ruoasta ja terveydenhoidosta sekä majoitustiloista. Yksi tyyppi oli halunnut kuolla ja mennä siksi junan alle pienen syyn takia. Yksi matu oli kuollut kai aivoinfarktiin tms. ja väittivät, että sairaankuljetus oli tahallaan hidastellut.
Täällä pohjanmaalla sydänkohtauksen saanut sai odottaa 3,5 tuntia ambulanssia...ilmeisesti idea vetkutella hoitoa jotta potilas kuolisi niin säästyisi kalliilta hoidoilta.
Turhapaikanhakijat pois maasta.
Turhaan kuluttavat yhteiskunnan varoja ja noiden hyysättävien takia mummot ja papat jää hoitamatta.
Suomen Punainen Risti on Suomen luotetuin kotimainen organisaatio, selviää viestintätoimisto Tekirin teettämästä kyselytutkimuksesta. SPR sai kyselyssä luottamuksestaan keskiarvon 3,81 asteikolla 1-5.
Kyselyssä oli mukana 53 tunnettua organisaatiota yhdeksästä eri viiteryhmästä, kuten avustusjärjestöistä, mediasta ja elintarviketeollisuudesta. Luotettavimpina pidetään avustusjärjestöjä. Heikointa luottamus on työmarkkinajärjestöihin ja puolueisiin.
Kyselyn toteutti TNS Gallup tämän vuoden tammikuussa. Kyselyyn osallistui yli 1 200 vastaajaa.
– Jos ihmistä sanotaan suoraan rasistiksi, sille pitää olla joku pohja. Nyt poliisi tutkii, onko. Nämä jutut ovat täysin sometrolleista lähtöisin, Kiemunki sanoi.
Kiemunki ei ota kantaa siihen, onko olemassa muuta rasismia kuin rasistinen rikos.
– En tiedä, mitä rasistiksi sanoja ajattelee. Hän syyttää kuitenkin silloin aika kovilla sanoilla.
'"Ismejä ei voi määritellä rikoslailla"
Nissinen ei ota kantaa Kiemungin kirjoitteluun, mutta avaa käsitystään rikoslain ja rasismin suhteesta.
– Rikoslaki ei ole arvoja ja ismejä määrittävä oikeuslähde. Mitä voidaan yhteiskunnassa muuten pitää moitittavana, niin luojan kiitos kaikkea sitä ei ole määrätty rikoksella rangaistavaksi. Se pitäisi jokaisen ymmärtää oman sivistyksensä perusteella.
Nissisen mukaan esimerkiksi syyttäjälaitoksen tehtävä ei ole ryhtyä yleiseksi moraalinvartijaksi, koska tehtävä on toisaalla.
– Emme tahtoisi ryhtyä itsepesun välineeksi.
Poliisi tiedustelee usein Valtakunnansyyttäjänvirastosta esimerkiksi sananvapausasioissa, onko jutusta syyttäjän mielestä syytä aloittaa esitutkinta.
Antakaa rahaa rahaa rahaa antakaa kaikki rahaanne ja hetiii....tai en syö...rahaaa rahaaaa olemme tulleet vain rahan takia...
Immigration Destroys Sweden
https://www.youtube.com/watch?v=tqKNmoOj4Lk&list=PLmb1Thl8L0NgS1OCOyOb8UCYk0BdBk_gn&index=82
No olipahan taas asenteellinen dokumentti. Laittelin tähän numeroituna muutaman asian. 1. Meilläpäin koululaisilla on omavastuumatka 2-5 km, eikä se ole matka eikä mikään nuorille miehille käveltäväksi ja raskaanakin voi kävellä sen jos ei ole terveydellistä ongelmaa. Turvapaikkahaastattelumatkat täälläpäin on järjestetty, eivätkä maksa mitään tp-hakijoille. 2. Lääkäri arvioi kipulääkkeen määrän eikä asiakas ja sairaankuljetus järjestyy tilanteen mukaan myös meille kantasuomalaisille. 3. Suomalaiset tekevät itsemurhia n. 1000 vuodessa, tosin tp-hakijoiden itsareista ei ole uutisoitu, eli vokit on sijainneet huipputurvallisilla paikoilla. 4. Jos on paha välilevyn ”luiskahdus” ei pysty hyppimään junaraiteilla itsaria tekemässä 5. Lehdessä oli paikallisen vokin ruokailusta kuva, siinä oli pääruoka, salaatit, juomat ja leivät. Kumma kun näissä kriittisissä ”annoksissa” on yleensä vain klöntti riisiä. 6. Turvallisuusuhka oli kuvattu tietenkin yksipuolisesti eikä sanallakaan mainittu tp-hakijoiden aiheuttamasta uhasta.
Turvapaikanhakijathan eivät aiheuta uhkaa, mutta heitä uhkaavat väkivaltaiset rasistit.
Viranomaiset ovat sanoneet, että turvapaikanhakijoista aiheutuu uhkaa, koska heidän joukossaan Suomeen on tullut väkivaltaisia rikollisia ja jopa Isis-terroristeja.
Facebookissa levinnyt huhu Nurmijärven Yhteiskoulun tyttöjen ahdistelusta on noussut niin suureksi, että koulun pihaan saapui torstaina iltapäivällä muutama Soldiers Of Odin -tunnuksin varustautunut mies. Miehet aiheuttivat huolta oppilaissa, mutta kahakkaa tai muuta ei syntynyt.
Koulun rehtorin Mikko Jordmanin poliislta saamien tietojen mukaan miehet eivät olleet nurmijärveläisiä, vaan ulkopaikkakuntalaisia.
Jordman kertoo koulun tehostaneen heti turvallisuustoimenpiteitä ja oli yhteydessä poliisiin, ja niin aiotaan tehdä myös jatkossa, jos tarvetta ilmenee. Ainakin perjantaina kouluun saapuu vartijoita, jotka turvaavat kaikkien koululaisten oppimisympäristöä.
Rehtorin mukaan on harmillista, että turvapaikanhakijoista levitetään perätöntä huhua. Nurmijärven Yhteiskouluun perustettiin vastikään kaksi valmistavan opetuksen luokkaa nuoria turvapaikanhakijoita varten, ja heidän väitettiin heti ahdistelleen koulun tyttöjä.
Jordman kertoo, että turvapaikanhakijoiden ensimmäiset päivät ovat sujuneet koulussa hyvin, eikä mitään isompia ongelmia ole ollut.
– En väitä, että he olisivat virheettömiä, mutta ihan samanlaisia he ovat kuin kantasuomalaiset nuoret.
Jordman uskoo, että viestin kirjoittaja haluaa tarkoituksella levittää perätöntä huhua.
– Tuntuu perin erikoiselta, että tyttöjä olisi kosketeltu, eikä kukaan opettajistamme olisi kuullut tästä. Oppilaamme tulevat kuitenkin yleensä juttelemaan todella matalalla kynnyksellä.
– Nämä viestit ovat kuitenkin hyvin samansisältöisiä kuin muuallakin Suomessa, joten ne tuntuvat olevan hyvin tarkoituksenhakuisia, Jordman sanoo.
Rehtori toivoo, että oppilaat puhuvat kaikesta henkilökunnalle, jos jotain ongelmaa tai pelkoja ilmenee. Jordmanin mukaan koulu haluaa tiedon kaikenlaisesta häirinnästä, epäasiallisesta käytöksestä ja perättömien huhujen levittämisestä.
- Jokaiseen sääntöjä ja hyviä tapoja loukkaavaan tekoon puututaan, tarpeen mukaan poliisien kanssa yhteistyössä. Turvallisuus syntyy luottamuksesta. Me koulun henkilökunta lupaamme olla luottamuksen arvoisia. Toivon samaa myös kaikilta oppilailta, opiskelijoilta ja huoltajilta, Jordman sanoo.
Juuri näin tehtiin brittiläisessä Rotherhamin kaupungissa; viranomaiset, poliitikot ja muut vastuussa olevat tahot peittelivät muslimimaahanmuuttajien tekemiä seksuaalirikoksia, koska eivät halunneet leimautua rasisteiksi. Joko ne kiistettiin kokonaan tai sitten niitä vähäteltiin. Lopputuloksena ainakin 1 400 lasta joutui raiskatuksi. Ikävää, ettei Suomi ole ottanut oppia muiden maiden virheistä, vaan toistaa ne uskollisesti perässä.
Luulin et tuo Rotherhamin juttu oli liioittelua kun ei ole hirveästi tullut uutisia seurattua, mut googlasin ja ei per..le, sehän on totta.
http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/2014083118620216_ul.shtml
ja varuilta vielä BBC:n linkki
http://www.bbc.com/news/uk-england-south-yorkshire-28934963
No, meillä Suomessa koulu joutui sitten hommaamaan vartijoita siltä varalta että Odinin soltut tulee taas säikyttelemään lapsia.
Todellisuudessahan Odinit ovat pelkkä tekosyy. Oikeasti niitä vartijoita tarvitaan turhapaikanhakijoiden vahtimiseen.
Tuo on vale, ja tiedät sen itsekin.
Turvapaikanhakijoiden aiheuttamat häiriöt eivät ole valetta, vaan alati paheneva ongelma.
Todellisuudessa Odinin sotureitten aiheuttamat häiriöt ovat alati paheneva ongelma, mutta turvapaikanhakijoiden aiheuttamat häiriöt ovat vain FB-juoruja.
"MV:n älyllisesti rapauttamat ihmiskohtalot uskovat kaiken, mitä lukevat, sillä ne peloilla politiikkaa tekevät kyyniset mulkut Halla-ahosta lähtien, ovat aprillaneet heitä jo monta vuotta jokaisena vuoden päivänä ja jokaisena vuoden tuntina. Kyllä tuo kuolleiden sielujen harrastama aivopesu jättää jälkensä ja siksi krooninen trollaus onkin muuttunut Syvän Joen todellisuudeksi.
Asettaisitte itsellenne nyt edes jonkun rajan, kuinka paljon trollaamista ja suoranaista kusetusta siedätte noilta halla-ahoilta, immosilta, huhtasaarilta ja muilta kyynisiltä mulkuilta. On jokseenkin riipivää katsella, miten suuri joukko suomalaisia on taantunut ja taantumassa primitiivisiin pelkoihin takertuviksi Pavlovin koiriksi, joiden silmistä älyn liekki on hiljalleen sammunut ja joiden suu suoltaa vain rasistisen liikehdinnän ulkoa opittuja mantroja. Tämä kehityskulku on oikeasti surullista ja miltei pelottavaa.
Tuon rasistisen ihmislauman reaktio viimeistään osoittaa, miten he elävät harhoissa. Ei ole olemassakaan islamisaatiota saati suomalaisuuden tuhoa ajavaa monikulturismia eikä niitä 'suvakkeja', jotka iloisin mielin muuttaisivat Suomea yhä islamilaisemmaksi maaksi ja jotka mielellään luovuttaisivat suomalaiset kirkot muslimien käyttöön.
Hyvät 'isäm maalliset': ei ole olemassa sellaista poliittista suvakkiuden liikettä, jota vastaan teidän poliittinen narratiivinne ja mölyävä vähä-älyisyytenne on suunnattu. Te olette itse kehitelleet suvakkiuden ja islamisaation myytit, joihin te aloitte epähuomiossa uskomaan kuin totena. Te pieksette olkiukkoa, jonka olette itse luoneet. Tuntuuko yhtään tyhmältä?
Positiivista on, että 'isäm maallisten' vähä-älymystön möly esimerkiksi SPR:a kohtaan ei ole realisoitunut luottamuspulana:
-"Suomen Punainen Risti on Suomen luotetuin kotimainen organisaatio, selviää viestintätoimisto Tekirin teettämästä kyselytutkimuksesta. SPR sai kyselyssä luottamuksestaan keskiarvon 3,81 asteikolla 1–5.
Kyselyssä mitattiin 15–74-vuotiaiden suomalaisten luottamusta 53 tunnettuun organisaatioon eri viiteryhmistä, kuten avustusjärjestöistä, mediasta ja puolueista. Viiden kärjessä ovat SPR:n lisäksi Pelastakaa Lapset, Unicef, S-ryhmä ja Onnibus.
Luotettavimpina pidetään avustusjärjestöjä, ja heikointa luottamus on työmarkkinajärjestöihin ja puolueisiin. Listan hännillä ovat Perussuomalaiset, sen jälkeen Kansallinen Kokoomus ja Suomen Kristillisdemokraatit."-"
Lue lisää: http://www.jorieskolin.com/news/jihadistit-ovat-jo-taalla-rajatkiinni/
Miten esität keskutelussa tuon "kusetus" -väitelauseesi todellisen joukkoraiskauksen uhrille?
Se on sama, uutisoiko asiasta mikä media, mutta erittäin outoa on, että suurimman rahallisen panoksen uutistalo on monesti se hitain. Ja samalla vähiten uhrin näkökulmaa painottava. Etenkin naisiin kohdistuva häirintä esitetään ikään kuin "tilastollisena välttämättömyytenä".
Rikokseen syyllistyneiden pikaiset karkotukset olisivat kaikkien (paitsi tietysti karkotettavien) etu! Yhdessäkän A-talk:ssa tms. ei ole mitään aloitteen vivahdettakaan kansainvälisten sopimusten uudelleenneuvottelemiseksi tai arvokeskusteluun tällaisen tempauksen osalta.
Joku oikeusoppinut voisi keskustestelussa valottaa käsitteitä. Montako eri vainon muotoa tarkalleen on ja miten ne vaikuttavat, jos henkensä edestä pelkäävä turvapaikanhakija saa täällä toisen pelkäämään henkensä edestä. Kenen vastuulla on tällöin myöntää seuraavalle turvapaikka ja miten se tapahtuu?
Ehkä ratkaisu löytyykin välimuodosta? Rikokseen syyllistynyt karkoitetaan, mutta hänen suojelustaan huolestuneille kansalaisille annetaan mahdollisuus omaehtoiseen (=kustanteiseen) rauhanturvatehtävään karkotettavan suojaamisekseen lähtömaassa.
Ei ne Odinin soltut sentään raiskanneet ketään koulutyttöä, pelottelivat vain. Minusta sekin on tarpeetonta.
turhapaikanhakijat ovat raiskanneet useita koulutyttöjä.
Heidän on juoruttu raiskanneen, mutta kaikki tarinat ovat osoittautuneet keksityiksi.
Kannattaisi uskoa poliisien tietoja, toki suuri osa tyttöjen raiskauksista ja kaikki joukkoraiskaukset ovat entisten turvapaikan hakijoiden, nykyisten maahanmuuttajien tai Suomen kansalaisuuden saaneiden tai jopa Suomessa syntyneiden toisen tai jopa kolmannen polven maahanmuutotaustaisten tekoja.
Huvittavaa, miten on niin sinisilmäisiä ihmisiä, että kieltävät totuuden, vaikka ne on uutisoitu varsin maahanmuuttomyönteisenkin median toimesta.
Silmät ja korvat kiinni vain, niin ei unelma tuhoudu.
Matut ovat pateettisen surkeaa, ruikuttavaa valittajaväkeä. Suomi tarvitsee tekijöitä eikä nirsiliisoja.
Suomi tarvitsee mieluummin kristittyjä pakolaisia. Muslimit menkööt muslimimaihin, missä on YK:N vaatimus rikkaiden öljymaiden taakankannosta, eikö heitä koske mikään velvoite auttaa uskonveljiään, kun rahaa ja tilaa on. Miksi YK ei puhu tästä asiasta mitään?
Yk on ollut aina pelkkä vitsi. Ruandan kansanmurhaankin puututiin vasta, kun YK;n pääsihteeri huolestui mätänevien ruumiiden aiheuttamasta tautivaarasta, koska osa kipattii jokiin, joista muuta ottivat alajuoksulla juomavetensä.
Tämä ilmasto, kulttuuri, sosiaalihuolto ja suvaitsevainen uskonto sopivat paremmin elintasopakolaisille. Kuka hullu siellä hiekka-aavikolla teltassa haluaisi asua? ( ja öljymiljonäärit eivät köyhiä elätä.)
Täällä Suomessa saa vapaasti käyttäytyä ja vaatia omien tapojensa mukaisia palveluita.
Toivottavasti dokumentti leviää ja tuo suomalaisen yhteiskunnan surkeus leviää Kreikkaan asti, eikä tänne tulee lisää pakolaisraukkoja rääkättäväksi.
Onhan sodan ja kidutusten ja pommituksen keskeltä paenneelle hirmuinen asia jos tulee välilevyn luiskauhdus, eikä heti viedä yliopistolliseen keskussairaalaan huippukirurgien tutkittavaksi, niinkuin toki kaikkis suomalaiset selkävaivaiset pääsevät viivyttelemättä.
Ei ollutkaan vastassa järjestettynä länsimainen paratiisi, niin täytyy varmaan alkaa isis-viha-pelleksi ja yrittää tehdä koko maailmasta helvetin esikartano.
Jos mie osasin oikein kattoa google mapsista tuon paikan siin se näytti olevan ratapiha-aluetta. Se juna joka siinä taustalla pyyhälsi vauhdilla ohi (2 raidetta vierekkäin), oli ihan jonkin matkan päässä ja välissä on joku viherkaistale. Joku paikallinen vois varmaan kertoa onko tuo vaarallinen paikka ollenkaan ????
Onpa ollut omituinen puukkotappelu, itselleni tuli enemmän vammoja kun kaaduin koulun tupakkapaikalle mennessä.
Rättipäät jaksaa vikisti samoin kuin suvakkipaskat.
...Heh...Kangasalan Kaivannon porukkaa...nahistelleet keskenään ja yrittävät vierittää syyn Suomalaisten niskaan...Jos edes puoli tosissaan muksitaan niin pahempaa jälkeä syntyy...ja jos aletaan oikein tosissaan mätkiä niin voi voi miten rumaa jälkeä tuleekaan
Katselin videota sieltä täältä ja totean. ..matuLoiset saatava pois Suomesta!!
Valehtelu on normaalia toimintaa muslimille. Vääräuskoisille kuuluu valehdella. Se on hyve.
Hyshys
Tuossa ohjelmassa raskaana oleva nainen valitti kun ei päässyt taksilla neuvolaan vaan joutui kävelemään kaksi kilometriä bussipysäkille. Tässä on juttua kun raskaana oleva nainen nukkui kaksi talvikuukautta autossa ja luulenpa, että on kävellen kulkenut joka paikkaan eikä siitä ole Ylen kanavilla kauhisteltu.
linkki unohtui : )
http://m.mtv.fi/uutiset/kotimaa/artikkeli/raskaana-oleva-nainen-nukkui-kaksi-talvikuukautta-autossa-hyvinkaalaisnainen-majoitti-kotiinsa/5759798
Taannoin TV:n ajankohtaisohjelmassa kuvattiin pakolaiskeskuksen ruokaprotestia. Siinä tph:t kuorossa vaativat "We want our money!!"
Vaatimuksen takana oli turvapaikanhakijoiden halu valmistaa itse ruokansa.
Jokin aika sitten oli kouluruoan hintaa käsittelevä ohjelma, jonka mukaan kouluruokailuun varattu rahamäärä vaihtelee paljon kuntakohtaisesti. Vaihteluväli on noin 60 sentistä euroon per ateria.
Googlettamalla löytyi 10 vuoden takaa MTV:n juttu, jossa hinta per ateria oli noin 78 senttiä. Imatralla vähiten; 42 senttiä.
Mahtais tph:n naama venähtää, kun ensin ilmoitettaisiin, että kukin saa ruokarahan ja tekee itse ruokansa. Sitten lyötäis käteen päivän ruokaraha; 2 euroo 40 senttiä!
Ai niin, taisivat myös valittaa et se ruoka mitä heille tarjotaan on tarkoitettu koirille ja naisille.
niissä keskuksissa, joissa turvikset kokkaavat itse, ei valiteta ruoasta.
Eivät muuten tiedä, miten paljon suomen maataloudessa käytetään sianpaskaa kaiken rehun ja viljan kasvattamiseen. Taispa entinen naapuri lannoittaa sillä perunat ja kaaliviljelmätkin.
Ai kauhia. Kääntyvätköhän kristinuskoon?
Ei kait niitä kukaan tahallaan tai kiusallaan estäkään laittamasta ruokaa itse, vaan kun niitä tuli niin valtavia määriä kerralla, niin ei vain kertakaikkiaan ollut sellaisia tiloja, missä ruokaa voisi itse laittaa.
Olishan se ruuanlaitto ihan mukavaa ajankuluakin.
Useimmissa vokeissa ne kokkaakin itse. Halvemmaksihan se niin tuleekin.