Tampereen pormestari Anna-Kaisa Ikonen intoilee perustulokokeilusta.
Tampere on kiinnostunut perustulokokeilusta, sanoo pormestari Anna-Kaisa Ikonen.
Tampere on kiinnostunut lähtemään mukaan perustulokokeiluun.
Kelan tutkimusryhmä julkaisi keskiviikkona ehdotuksen, jonka mukaan perustulokokeilun tulisi kattaa Suomen väestö mahdollisimman laajasti.
– Olemme valmiita keskustelemaan asiasta Kelan kanssa, sanoo Tampereen pormestari Anna-Kaisa Ikonen.
Ikosen mukaan kyseessä on ”kiinnostava ratkaisumalli”.
– Jos katsomme työttömyystilannetta Tampereella, niin perustulo toisi ihmisille mahdollisuuksia ottaa matalallakin kynnyksellä töitä vastaan, Ikonen pohtii.
Perustulokokeilusta ei kuitenkaan saa aiheutua suuria kustannuksia kaupungille.
– Jos perustulo toisi kohtuuttomia lisäkuluja, niin siihen meillä ei varaa olisi
Ikonen arvioi, että perustulon avulla on mahdollista purkaa kannustinloukkuja. Perustulossa töiden vastaanottaminen ei johtaisi etuuksien menettämiseen.
Eli voisko KAIKILLE tamperelaisille työmarkkinatuella tai toimeentulotuella oleville työttömille tulla perustulo jo ensivuoden alusta!?
Perustulo TAMPEREELLE!
3
108
Vastaukset
- ehdollinen.joo
Miksei, mutta perustulon tulee olla huomattavasti ehdotettua korkeampi. Sellaisesta perustulosta ei ole mitään hyötyä, jolla ei pysty elämään. Jos joutuu joka tapauksessa toimeentuloluukulle, niin byrokratia ei vähene lainkaan.
Hyvä perustulon määrä on palkansaajien nettona saamasta mediaanitulosta 80%.Noinhan sen pitäisi olla, että he ketkä eivät saa riittävän suurta palkkaa voisivat kansalaistyötä tekemällä saada mahdollisuuden riittävän monipuoliseen elintarvikevalikoimaan. Eli järjestelmä toimisi siten, että ihminen, joka esim. itse tekee työtä, jonka palkka ei riitä. Voisi saada varmuuden siitä, että kansalaistöitä tekemällä voisi ainakin saada elintarvikkeet riittämään. Kansalaistyöt voisi siis tehdä työn päälle.
Kansalaistöinä voisi olla järkevät opiskeluprojektit, ympäristön hoito (talvella lumityöt, kesäisin nurmikon leikkaus, risusavotat, roskien kerääminen jne.) eli sellaisia järkeviä asioita, joita itse kukin näkee tarpeeliseksi tehdä.
Kansalaistyö olisi ihmisten omatoimista tekemistä. Ja siinä voisi olla sellainen lappunen käytettävissä kuin työttömyydessä. Mutta vain siten, että siihen listattaisiin ne kansalaistyöt, jotka itse kukin yksilö olisi suorittanut. Ja kyseistä työtä vastaan voisi saada elintarvikkeita tai jonkin pienehkönkin summan rahaa, että olisi oikeus ostaa elintarvikkeita.
Kansalaistyö kuuluisi heille, ketkä ovat syrjäytettyjä tulottomuuteen, asunnottomille, pienituloissille, työttömille, pienituloisille eläkeläisille jne. joiden elintarvikeoikeudenmukaisuudessaan on kaikkein suurimman vääryydet mahdollista toteuttaa. Työlle tulisi olla järkevä seuranta. Mutta ei oikeutta rajoittaa sen tekemistä ravinnon puuttesta kärsivien kansalaisten osalta.
Myös kansalaisille suunnattua hätämajoitusta vok toiminnan tyyppisesti tulisi olla heille tarjolla, jotka ovat kaikkein pahiten syrjäytettyjä yhteiskunnallisentoimintamallin toimesta. Ja sitäkin tulisi voida saada kansalaistyötä vastaan.
Tässä kuitenkin huomioiden sen, että alkoholistien, mielenterveyden ongelmista kärsivien, päihteiden käyttäjien jne. toiminnot tulisi eriyttää asiasta. Eikä leimata nälkäistä tai syrjäytettyä. Vaan tarjota jokaiselle mahdollisuus toimia. Koska nykyisellään, alkoholi, päihde ja mielenterveyden ongelmista kärsiville on erilaista toimintaa jo riittävästi. Eikä köyhän tai nälkäisten ohjaaminen noihin palveluihin ole tarkoituksen mukaista. Vaan heille on oltava omat mahdollisuudet toimia kansalaistyön kautta elintarvikeasioissaan.
Miten asia sitten kuuluu Tampereeseen, sitä en osaa sanoa. Mutta valtakunnan tasolla ajatusta kansalaisten kansalaistyöstä tulisi harkita käyttöönotettavaksi mitä pikimmiten.
- eimitäänhyötyä
Eihän tuollaisesta jutusta mitään järkeä loppujen lopuksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 203774
Muistatko vielä viime kesän "sutinat"?
Kohtalo vai mikä lie järjesti, että törmäiltii jatkuvasti toisiimme. Ihan uskomatonta, koska eihän me mitään ikinä sovit243169En tullut, koska käytit päätäsi.
Ja koska ihmiset pilaavat sillä mahdollisuudet, kaikki mikä toimii vaatii oman lähestymistapani. Kun levittää punaisia m322375- 922149
- 221990
- 261642
Kulta, sovitetaanko joku ilta avainta lukkoon?
Musta tuntuu että me ollaan pari. Olisi ihana saada asialle sinetöinti viemällä suhde päätyyn asti. ❤️ Rakastan sua ikui411621- 321512
Päivi Räsänen eroaa todennäköisesti kirkosta
Päivi Räsänen kertoo järkyttyneensä evankelis-luterilaisen kirkon homolinjauksesta. Räsänen sanoo todennäköisesti eroava5021463Miten lasketaan?
Ompa ollut valtava ihmismassa taas Folkkaajia liikenteessä. Miten noin 2200 lipunostaneesta muodostuu 11000 kävijää?.91424