Perustulo TAMPEREELLE!

TAMPERELAISILLEKO

Tampereen pormestari Anna-Kaisa Ikonen intoilee perustulokokeilusta.

Tampere on kiinnostunut perustulokokeilusta, sanoo pormestari Anna-Kaisa Ikonen.

Tampere on kiinnostunut lähtemään mukaan perustulokokeiluun.

Kelan tutkimusryhmä julkaisi keskiviikkona ehdotuksen, jonka mukaan perustulokokeilun tulisi kattaa Suomen väestö mahdollisimman laajasti.

– Olemme valmiita keskustelemaan asiasta Kelan kanssa, sanoo Tampereen pormestari Anna-Kaisa Ikonen.

Ikosen mukaan kyseessä on ”kiinnostava ratkaisumalli”.

– Jos katsomme työttömyystilannetta Tampereella, niin perustulo toisi ihmisille mahdollisuuksia ottaa matalallakin kynnyksellä töitä vastaan, Ikonen pohtii.

Perustulokokeilusta ei kuitenkaan saa aiheutua suuria kustannuksia kaupungille.

– Jos perustulo toisi kohtuuttomia lisäkuluja, niin siihen meillä ei varaa olisi

Ikonen arvioi, että perustulon avulla on mahdollista purkaa kannustinloukkuja. Perustulossa töiden vastaanottaminen ei johtaisi etuuksien menettämiseen.

Eli voisko KAIKILLE tamperelaisille työmarkkinatuella tai toimeentulotuella oleville työttömille tulla perustulo jo ensivuoden alusta!?

3

121

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ehdollinen.joo

      Miksei, mutta perustulon tulee olla huomattavasti ehdotettua korkeampi. Sellaisesta perustulosta ei ole mitään hyötyä, jolla ei pysty elämään. Jos joutuu joka tapauksessa toimeentuloluukulle, niin byrokratia ei vähene lainkaan.

      Hyvä perustulon määrä on palkansaajien nettona saamasta mediaanitulosta 80%.

      • Noinhan sen pitäisi olla, että he ketkä eivät saa riittävän suurta palkkaa voisivat kansalaistyötä tekemällä saada mahdollisuuden riittävän monipuoliseen elintarvikevalikoimaan. Eli järjestelmä toimisi siten, että ihminen, joka esim. itse tekee työtä, jonka palkka ei riitä. Voisi saada varmuuden siitä, että kansalaistöitä tekemällä voisi ainakin saada elintarvikkeet riittämään. Kansalaistyöt voisi siis tehdä työn päälle.
        Kansalaistöinä voisi olla järkevät opiskeluprojektit, ympäristön hoito (talvella lumityöt, kesäisin nurmikon leikkaus, risusavotat, roskien kerääminen jne.) eli sellaisia järkeviä asioita, joita itse kukin näkee tarpeeliseksi tehdä.
        Kansalaistyö olisi ihmisten omatoimista tekemistä. Ja siinä voisi olla sellainen lappunen käytettävissä kuin työttömyydessä. Mutta vain siten, että siihen listattaisiin ne kansalaistyöt, jotka itse kukin yksilö olisi suorittanut. Ja kyseistä työtä vastaan voisi saada elintarvikkeita tai jonkin pienehkönkin summan rahaa, että olisi oikeus ostaa elintarvikkeita.
        Kansalaistyö kuuluisi heille, ketkä ovat syrjäytettyjä tulottomuuteen, asunnottomille, pienituloissille, työttömille, pienituloisille eläkeläisille jne. joiden elintarvikeoikeudenmukaisuudessaan on kaikkein suurimman vääryydet mahdollista toteuttaa. Työlle tulisi olla järkevä seuranta. Mutta ei oikeutta rajoittaa sen tekemistä ravinnon puuttesta kärsivien kansalaisten osalta.
        Myös kansalaisille suunnattua hätämajoitusta vok toiminnan tyyppisesti tulisi olla heille tarjolla, jotka ovat kaikkein pahiten syrjäytettyjä yhteiskunnallisentoimintamallin toimesta. Ja sitäkin tulisi voida saada kansalaistyötä vastaan.
        Tässä kuitenkin huomioiden sen, että alkoholistien, mielenterveyden ongelmista kärsivien, päihteiden käyttäjien jne. toiminnot tulisi eriyttää asiasta. Eikä leimata nälkäistä tai syrjäytettyä. Vaan tarjota jokaiselle mahdollisuus toimia. Koska nykyisellään, alkoholi, päihde ja mielenterveyden ongelmista kärsiville on erilaista toimintaa jo riittävästi. Eikä köyhän tai nälkäisten ohjaaminen noihin palveluihin ole tarkoituksen mukaista. Vaan heille on oltava omat mahdollisuudet toimia kansalaistyön kautta elintarvikeasioissaan.
        Miten asia sitten kuuluu Tampereeseen, sitä en osaa sanoa. Mutta valtakunnan tasolla ajatusta kansalaisten kansalaistyöstä tulisi harkita käyttöönotettavaksi mitä pikimmiten.


    • eimitäänhyötyä

      Eihän tuollaisesta jutusta mitään järkeä loppujen lopuksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa

      Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p
      Maailman menoa
      41
      6105
    2. Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa

      Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su
      Maailman menoa
      307
      5047
    3. Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut

      samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien
      Maailman menoa
      159
      4851
    4. Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?

      Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal
      Maailman menoa
      135
      4659
    5. Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen

      Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil
      Maailman menoa
      19
      3877
    6. Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?

      Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema
      Asunnot ja asuminen
      19
      2404
    7. Jenni Alexandrova ja Toni Lähde ratkeavat liitoksistaan - Tällainen on uusperhe!

      Radiojuontaja Jenni Alexandrova ja Diili-tuttu Toni Lähde ovat pariskunta, joka elää uusperhearkea. He ovat ostaneet uud
      Suomalaiset julkkikset
      3
      2178
    8. Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)

      Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill
      Ikävä
      25
      1792
    9. Romanttinen ystävänpäivä?

      Millainen olisi hyvä ystävänpäivä hänen kanssaan?
      Ikävä
      73
      1772
    10. Kaisa Juuso eroaa

      Jää välittömästi sairaslomalle. Onko nyt Keskisarjan vuoro?
      Perussuomalaiset
      217
      1475
    Aihe