Jos kansalaispalkka toteutuu niin määritelty minimipalkka on vihdoin saatava Suomeen, varsinkin jos ajatus 550e kansalaispalkasta toteutuu. Muuten palkkakehitys vinoutuu ajan myötä ja kansalaispalkasta tulee vain yritystuki... hei mutta sähän saat sen kansalaispalkan päälle yrittäjät perustelisivat surkeita palkkatarjouksiaan. Jos matalapalkka alalla on 1700e/kk niin voi pian käydä niin, että yrittäjä tarjoaa 1150e/kk ja kato kun sä saat sen kansalaispalkan niin sun palkkas on se alalla yleinen 1700e/kk. Myös palkankorotukset tulisivat olemaan vielä surkeampia.
http://www.iltalehti.fi/tyoelama/2016033121345585_tb.shtml
http://www.iltalehti.fi/tyoelama/2016033121345585_tb.shtml
Vastaukset 18
Vanhimmat
Kokoomus ajaa 8 euron keskituntipalkkaa. Tässä on melkoinen ristiriita.
Stubb ja EK sekä yrittäjäjärjestöt ajavat Viron veromallin apinoinnilla Suomeen 5 euron keskituntipalkkaa.
No onhan se nyt hyvä homma , että saa työpaikan sillä 1150 euron kk-palkalla kuin että jäisi ilman - perustulo auttaa siis rutkasti työtllistämistä ja samalla työttömyyskorvaukset säästyvät ja työtön saakin 1700 euroa kuussa: WIN-WIN-WIN
Jos Perustulo toteutuu niin pakoista otetaan 43% tasavero, tuosta 1150 menisi siis 43% veroa, ei oikein kannattavaa duunintekoa!
Mistä tuollainen mielikuvituksellinen 43 % on peräisin?? Pitäisi vähän perustellakin lukujaan, jos niitä esittää.
"Hallituksen vaatimus siitä, ettei kokeilu saa kasvata kustannuksia, johtaa tasaveroprosenttien paisumiseen. Esimerkiksi työryhmän suosittelemalla 550 euron perustulolla tasaveroprosentti olisi jopa 43 prosenttia. "
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2016033021341470_uu.shtml
1000€/kk veroton kaiken minimiturvan korvaava perustulo Suomessa kirjoilla oleville Suomen täysi-ikäisille kansalaisille (+lapsilisä, vammaislisä, yksinhuoltajakorotus) sisältäisi myös asumiskulut(vuokra/vastike+vesi+sähkö) ja toimisi kaiken lisäksi sairausajan palkkana, peruseläkkeenä ja yrittäjän strattirahana samaan hintaan. Kaikille muille henkilökohtaisille tuloille (työn ansiotulot, pääomatulot, optiot, bonukset) 50%:n tasavero ilman etuoikeutetuja tuloja(kuten nyt on ja osa pääomatuloista saadaan täysin ilman veroja tai hyvin pienellä verolla). Tämä malli olisi kustannusneutraali ja tekisi työn tekemisestä aina kannattavaa täysin ilman tuki- tai tuloloukkuja. Aina puolet tuloista nettona käteen ja 1000€/kk perustulo päälle!
Kaikki muu hoidettaisiin sosiaalisten lainojen avulla tai esim. lisätyöttömyys/sairausaika/eläketurva otettaisiin täysin yksityisten vakuutusten muodossa, johon yhteiskunta ei käyttäisi rahaa.
SSS.porvarihallituksen kyhäämä 550€/kk perustulomalli ja 43% tasavero ei toimisi, koska tuo perusturvan taso ei kata edes nykyistä minimiperusturvaa ja asumiskuluja.
en sijaan 1000€/kk veroton perustulo + 50% tasavero henkilökohtaisille tuloille + 10€/tunti kaikkien alojen minimipalkka -malli olisi toimiva, oikeasti aina kannustava ja kustannusneutraali. Kaikkien kokonaiveroaste verottoman perustulon ja 50% tuloveron jälkeen olisi aina alle 50%.
Aloittaja antaisi ihmisen mieluummin kärsiä työttömyydestä kuin saada ansiotyö kohtuupalkalla? Hei hyvää päivää!
Työtön on nyt vahvemmassa asemassa kun hänelle ei voida mitään karenssia määrätä koska perustulo tulee automaattisesti.
Ja perustuloha maksetaan yritysten tuloista perimmältään, niin ei siinä työnantaja pääse liikaa hyötymään :P.
Ansiotyöllä ei tee yhtään mitään ellei sillä elä! Saakeli tässä aleta talkoilla töissä käymään.
Siis se mainittu 550 1150 onkin jokin nälkäpalkka, jolla ei nykyinen pienipalkkainen yhtäkkiä eläkään?????? hei hei mies...!:)
MiIkä 550 1150???
Mistä hatusta sä vedät sen 1150 euron?
eikös niille 9 euroa päivässä enää riitä?
Tuo kymppi tunnilta kansalaispalkan päälle, sitten minäkin jo äänestän vasemmistoa.
Ei kait sitä kukaan vastustaisi, vaikka kaikille jaettaisiin vastikkeettomasti 5000 euroa kuussa käteen.
Kyllä poliitikot eilen sanoivat, että kenenkään ei pidä kuvitella (no ehkä maatalousrouvien ei enää tarvitse työttömäksi ilmoittautua), että rahaa sen enempää jaettaisiin yhteisestä kassasta kuin nytkään. Järjestelyjuttu se vain on.
ei kai noi paskoja palkkoja Suomessa edes makseta.
Maksetaan. En tiedä mitä jonkun pikaruokapaikan myyjät saavat , mutta itse saan järkkärinä 11 euroa tunti. Sekin on parempi palkka kuin eräässä Turkulaisessa turvallsiuusalan yrityksessä (nimessä on kolme iso kirjainta) maksoi n kahdeksan euroa tunnilta.
Mutta mullehan tuo työ on pelkkä sivutoimi ja teen sitä lähinnä aikani kuluksi. Sitä asiakaspuolta on jo kokeiltu senverran pitkään.
En ihan tajua tuota tasaveroa, minusta isoista tuloista voi maksaa enemmän veroa kuin pienistä, kansalaispalkasta huolimatta.
Vasemmisto tekee upeaa työtä, jokainen äänestämään modernia ja oikeudenmukaista hyvinvointivaltiota, aitoja työpaikkoja, kunnollista toimeentuloa ja vahvoja, julkisia tervdeydenhoidon- ja sos.palveluita.
http://www.kansanuutiset.fi/artikkeli/3602189-vasemmistoliitto-vaatii-10-euron-minimipalkkaa
Hyvä Li Andersson, upeaa Vasemmisto. Suomen työväestöllä, tavallisella kansalla on toivoa !