Uuden, käytännössä valmiin lain mukaan metsähallituksesta muodostetaan valtion erityisliikelaitos, jossa julkiset hallintotehtävät on eriytetty omaan yksikköönsä ja jonka liiketoiminta on sijoitettu tytäryhtiöihin.
"Ruotsalainen huonekalujätti Ikea on alkanut ostaa metsiä Romaniasta ja Baltian maista. Yhtiö aikoo kasvattaa tuotantoaan, myydä halvemmalla ja käyttää tuotteissaan vähemmän puuta. "
http://www.taloussanomat.fi/kulutustavarat/2015/07/31/ikea-osti-baltian-ja-romanian-metsia-vahentaa-puuta-tuotteissa/20159669/12
"Monsanto teams up with World Wildlife Fund to convert Amazon into giant GMO plantation"
http://www.naturalnews.com/051212_World_Wildlife_Fund_Monsanto_Amazon.html#ixzz44TQSkbHf
"Ruotsalainen huonekalujätti Ikea on alkanut ostaa metsiä Romaniasta ja Baltian maista. Yhtiö aikoo kasvattaa tuotantoaan, myydä halvemmalla ja käyttää tuotteissaan vähemmän puuta. "
http://www.taloussanomat.fi/kulutustavarat/2015/07/31/ikea-osti-baltian-ja-romanian-metsia-vahentaa-puuta-tuotteissa/20159669/12
"Monsanto teams up with World Wildlife Fund to convert Amazon into giant GMO plantation"
http://www.naturalnews.com/051212_World_Wildlife_Fund_Monsanto_Amazon.html#ixzz44TQSkbHf
Vastaukset 20
Vanhimmat
Kuusamo... Metsän näen jämäkän... konsanton... se nyt on...
https://www.youtube.com/watch?v=cphoFXBdJBs
KÄRKKYY SUOMEN METSIÄ?
HALOOO TOOPE!
No eikö se olisi vaan HYVÄ jos joku haluaa ostaa metsää Suomesta?
Se toisi töitä ja rahaa, metsä poikimaan!
Mitä sille sun mielestä pitäisi tehdä, jättää rauhaan mätänemään?!?!
MISTÄ NÄITÄ AJATTELIJOITA OIKEEN SIKIÄÄ
Kuule, ei pitäisi kommentoida kun ei asioista mitään ymmärrä.
Ota ensin selvää mikä on Monsanto ja miksi mm. Venäjä ei huoli niiden myrkkyjä maaperälleen alkuunkaan.
"Se toisi töitä ja rahaa, metsä poikimaan!..."
BUUUAAAAHHHHAAAHHHAAAAAHHHHHAAAAAAAA... OOOHHOOOOOHHHHOOOO... AAAHHAAAHHAAAAAHHHHAAAAAAHHAAAAH
Päivän paras... todestakin
Ostaako se metsät pohjineen vaiko vain puut? Missä tarjous?
Hyvä, että tuli Monsantokin mukaan keskusteluun, muuten ei ostajia olisi löytynytkään. Vielä kun saatais Putin kiinnostumaan. Se taitaa ottaa väkisin.
Metsät hidastavat ilmastonmuutosta ja suurmyrskyjen syntyä. Mutta koska kaikki on jo mennyt kaaokseen niin nopeuttakaa nyt vaan sen tuhon tuloa tuhoamalla metsät.
Ehditte vielä hieman rikastua ennen kuolemaanne.
Jos tarkemmin ajattelee, niin vain kasvava metsä sitoo hiiltä. Lahoava metsä luovuttaa hiiltä. Jossain vaiheessa metsä on uudistettava.
Metsiä ei kannata myydä, ne kasvaa joka vuosi lisää,
myydään puita aina sen kasvun verran,
näin saadaan rahaa jatkossakin.
Keskustan suosio nousee. Eikä ihme. Niin päättömiä on jutut.
Hienoa että metsillemme on jo ostaja. Myynti voitaisiin alkaa sillä että Sipilä ilmittaa että myynnin takia ei mikään hinta tai taksa tule nousemaan.
Suomi myy juutalaisille US-dollareilla.
Suomalainen ja metsä.
Kuusamo... Metsän näen jämäkän...
https://www.youtube.com/watch?v=cphoFXBdJBs
ostetaan omat puut ulkoa kuten sähkökin.
hyvä aloitus.
Ja tapahtuipikohan sen jälkeen: kas kumma, nwo -eliitin Suomalaiset juoksupojat alkavat ajamaan jokamiesoikeuksia alas.
Metsätä kuuluvatkin globaaleille jäteille jotka putsaavat mm. thaiarmeijoin Suomalaiset marjat eikä Suomalaisille kuulu enää metsästä mitään.
Jos marjan tahi kävyn ottaa niin elinkautinen velkavankeus miljoonan euron sakoilla ja rangaistusta valvoo koko ay-sdp-virkamies-armeija-vikamiesyhteistyön turvin?
vähän kuin neukkuliitossa metsän marjat ja vesien kalat kuului neuvostoliittoon.
Kahen litran sierra turbolla
Mihin maanpetturit hirtetään jos ei ole puita?
Ja Carunan sähköverkossa sähkötuolitkaan eivät toimi?