Eskelinen löytyi menehtyneenä Seinäjoelta, Pohjan kaupunginosan lähistöltä. Hänen ruumiinsa löytyi puron varrella.
– Ulkopuolinen teki havainnoin ja ilmoitti asiasta hätäkeskukseen. Paikkaa on vaikea havaita, se on syrjäinen ja siellä on rämettä, komisario Pasi Aho kuvaa.
55-vuotias Eskelinen katosi tammikuussa Seinäjoella.
Poliisin mukaan asian tutkinta jatkuu kuolemansyyn selvittämisenä.
– Tässä vaiheessa ei epäillä rikosta, mutta asia selviää kuolinsyyn selvittämisen yhteydessä, Aho sanoo.
Eskelisen tytär löysi äitinsä avaimen poliisiasemalta, jonne se oli toimitettu löytötavaroihin.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2016040221354840_uu.shtml
– Ulkopuolinen teki havainnoin ja ilmoitti asiasta hätäkeskukseen. Paikkaa on vaikea havaita, se on syrjäinen ja siellä on rämettä, komisario Pasi Aho kuvaa.
55-vuotias Eskelinen katosi tammikuussa Seinäjoella.
Poliisin mukaan asian tutkinta jatkuu kuolemansyyn selvittämisenä.
– Tässä vaiheessa ei epäillä rikosta, mutta asia selviää kuolinsyyn selvittämisen yhteydessä, Aho sanoo.
Eskelisen tytär löysi äitinsä avaimen poliisiasemalta, jonne se oli toimitettu löytötavaroihin.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2016040221354840_uu.shtml
Vastaukset 29
Vanhimmat
Osaamme lukea mekin.
Kyseessä lienee kartan mukaan Pajuluoma. Tietääkö kukaan, kuinka kaukana rautatiestä? Uutisten kukaan rautatie kulkee aivan löytöpaikan vierestä.
Kuinka leveä ja syvä tuo Pajuluoma on rautateiden (ratapihan) toisella puolella (eteläpuolella) ja ratojen alittavalla osalla? Onko Pajuluoma ollut sulana katoamisen aikaan ja onko siinä merkittävää virtausta. Onko ruumis voinut kulkeutua ratojen ali löytöpaikalle jo katoamisen aikaan vai vasta keväämmällä?
Täällähän sitä on kartalla löytöpaikka.
http://www.murha.info/phpbb2/viewtopic.php?f=7&t=20345&start=450
Kiitos! Eli aivan Pajuluoman (tunneliaukon) kohdalla.
Nopealla tietokonesimulaatiolla laskettuna juuri tuohonhan päätyy, jos kääntyy pimeässä kotimatkalla Torikadulla pienessä kännissä väärään suuntaan ja jatkaa Luomanranta nimisä katua pitkin ja putoaa Pajuluomaan ja odottaa joitakin viikkoja lumien sulamista.
Onkohan noita Bar Palaverin asiakkaita muitakin kateissa?
Ei kai ole puskaraiskaus, seisooko mamulla heppi pakkasessa? Avaimet löytyi muualta.
Ne löytyneet avaimet olivat kadonneet jo viime kesänä. Löytöpaikka tuntematon. Uudet avaimet todennäköisesti taskussa tai laukussa. Odotetaan poliisin tiedotetta muutaman päivän päästä!
Tuolla jostain vanhasta jutusta kopsatulla avainten löytymisellä ei ole yhtikäs mitään tekemistä tämän uutisen kassa. Osoitus toimittajan (JENNA HEINO) lähes täydellisestä ammattitaidottomuudesta. Copy-paste ja send asiasta mitään tietämättä.
Murha.info:n mukaan ruumis oli suurimmaksi osaksi vedenpinnan yläpuolella löytöhetkellä. Muistaako joku paikallinen asukas kuinka korkealla Pajuluoman pinta on ollut alkukeväällä joinain lämpiminä sadepäivinä lumien alettua sulaa? Varmaankin ainakin puoli metriä tai jopa metrin nykyistä korkeammalla. Virtaussuunta on keskustasta Pohjaan päin kohti Kyröjokea.
Jotenkin viittaisi, että olisi tullut ratoja pitkin, noussut kaiteelle ja joko epähuomiossa pudonnut tai tarkoituksella pudottautunut luomaan. Paikka syrjässä, ettei heti tulisi löydetyksi syystä tai toisesta tai sitten joku seurasi häntä ja tuuppasi sinne.
Onko siinä Pajuluoman ratapihan alittavan tunnelin päissä kalterit estämästä ruumista ajehlehtimasta kevättulvien mukana löytöpaikalle? Miksi suotta lähteä talvella tarpomaan ratapihan yli, jos pääsee keväällä virran mukana ratojen ali!
Kuinkahan kukaan etukäteen osaisi arvella mihin sitten ruumiina ajalehdin vai ajalehdinko minnekkään ja jos väkivaltainen kuolema jonkun toimesta, on tekijänkin pitänyt miettiä ettei joku näe, että työnnän tämän tuonne puroon pois kuleksimasta.
Kuljen todella usein tuota rautatien vierustaa ylittävää kävelysiltaa, sehän on epävirallinen oikoreitti monelle kävelijälle/pyöräilijälle. Siitähän se kävelysilta ja rautatie kulkee pajuluoman ylitse. Kun katsoo kävelysillalta itään, jonne pajuluoma jatkuu kohti ratapihan alittavaa rumpua. Niin siinä kasvaa pitkällä matkaa todella tiheä pajukko, pajut kasvavat osittain veden pinnan alta ja tiheä paksuhko oksaverkosto kaareutuu molemmin puolin joen päälle. Se muodostaa kyllä melkoisen esteen kissaa suuremmalle esineelle. En jaksa uskoa että tuosta oksien sekamelskan alle jää kovinkaan suurta vapaata reittiä, mihin ei ruumis tarttuisi. Mikäli henkilö olisi joutunut pajuluomaan esim jossain rautatien länsipuolella, niin tuohon pajuviidakkoon ruumis olisi viimeistään tarttunut ja siitä löytynyt. Jos pitäisi veikata, niin henkilö on joutunut veteen ratapihan ja rumpuputken itäpuolella, tuntemattomasta syystä. Luoma on pajukkoinen ja tiheä myös pohjan puolella, joten ruumis ei ole siitäkään veden mukana kulkeutunut juuri mihinkään.
Eli uhri on pudonnut sinne löytöpaikalle syvään lumisohjoon ja peittynyt lopulta koko talveksi lumeen. Jos se löytöpaikka on huomattavasti ratapihaa ja muutakin ympäristöä alempi, niin sinnehän kertyy tuiskuista helposti parin metrin lumikerros. Onkohan kukaan koskaan aikaisemmin pudonnut samaan paikkaan ihan vaan vahingossa. Onnistuuko helposti?
Onkos Seinäjoen keskustassa muita vastaavia yhtä hyviä "piilopaikkoja"? Olisi voinut paljastua parissa viikosssa jollakin netissä toimivalla karttasovelluksella, jossa etsijät värjäävät päivittäin pois kaikki jo 100 %:n varmasti vähinään kahdesti haetut paikat.
Tuo luoma on kyllä ollut sulana tuolloin, ei siinä voi lunta tai sohjoa olla. Tuo on todella paljon alempana kuin muu maasto, mutta alue on silti laaja ettei sinne siten tuoskuta varmastikaan kovin paksulti.
Jos kerran katoamisiltana sula ja lumeton, niin eikös valkoinen takki olisi erottunut vedenrajasta helposti ohikulkijoille ja etsijöille? Jotenkinhan sen ruumiin on täytynyt löytöpaikalle tulla. Vai onko noussut vedenpohjasta tulvien aikaan hiukan korkeammalle?
Hyvä kun löytyi,,,vaikkakin kuolleena,,,,saavat omaisetkin nyt alkaa surra asiaa ja saattaa rakas omainen siunattuun maahan,,,,,osanottoni
ELI siis POHJAAN kevari asemalta.
Ettei tuu lisää rumihia.
Kuolinsyyn tutkinnan jälkeen selviää onko ruumis ollut tuolla tammikuusta lähtien vai ilmestynyt vasta nyt. Kaikki on mahdollista tuollaisissa hieman oudoissa katoamisissa.
Murha.infoon eilen laitetun (Mirru) ekan videon perusteella radan alittava tunneli on avoin molemmista päistään ja n. 1,5 m leveä ja 3 m korke täysin esteetön. Eli ruumis on todennäköisesti ajautunut ratapihan toselta puolelta löytöpaikalle sulamisvesien mukana. Ne kuvissa näkyvät Pajuluomanssa olevat muutamat ohuet risut eivät pidättele mitään valtoimenaan virtaavassa vedessä vedenpinnan ollessa tuossa kohtaa puolimetria tai metrin nykyistä korkeammalla. Tuonhan voi jokainen käydä toteamassa seuraavan pitemmän sadejakson aikana.
Miksi sitä tunnelin kuvaa pantataan?
Niissä kuvissa ei näy sitä pahaa ryteikköä, jossa puroon on kaatunut kokonaisia puita oksineen. Se paha ryteikkö on tuosta rumpuputkesta 50 metriä länteen. Nuo kuvissa näkyvät pikkurisut ovat eri kohdasta.
Kuinka kaukana se löytöpaikka on siitä tunneliaukosta? Ristiriitaista tietoa! Jos ja kun Pajuluoman alajuoksu on ollut osittain lopputalvesta tukossa joistakin kohtaa, niin vedenpinta ollut ainakin hetkittäin paljon nykyisissä kuvissa näkyvää korkeammalla. Ei tarvita kuin joku 40x30 cm aukko, niin kyllä siitä läpi mennään ajan kanssa. Jos ei pinnassa, niin sitten pohjaa myöten. Vedellä riitää voimaa!
Ainakin täälä Pk-seudulla oli vielä lunta ja jäätä metsissä löytöpäivänä (pe 1.4.2016) ja asutusalueidenkin läpi kulkevien vastaavien pikkuojien virtaamat sen mukaisia.
Tietojen mukaan melko läheltä. Tunneliaukon itäpuolella risukkoa on vähemmän, joten ruumis olisi päässyt löytöpaikalta eteenpäin veden mukana vaikka kuinka kauas. Sen sijaan tunneliaukon länsipuolella on paha ryteikkö esteenä, sieltä se ei ole voinut mitenkään tulla, kaupungin puolelta siis. Herää kysymys, miksi ruumis löytyi juuri tuolta itäpuolelta, ja miksi se ei ole mennyt veden mukana eteenpäin, vaikka juuri tuosta eteenpäin risukko vähenee ja uoma levenee.
Kuolinsyystä ei pysty sanoa mitään. Mutta sen pahan ryteikön läpi tuskin tullut, vaan joutunut luomaan tunneliaukon välittömässä läheisyydessä. Paikka on sen verran erikoinen, että veikkaisin ulkopuolista tekijää.
Eli ei ole muka voinut pudota aivan sinne länsipuolen tunneliaukon kohdalle ja juuttua talven ajaksi vaatteista johonkin kohtaa tunnelia. Vaikea uskoa, ellei näe kuvaa. Ja kun kuvaan lisää puoli metriä virtaavaa vettä, niin ...
Saako tunneliaukon länsipuolelta kuvan maan pinnalta otettuna, vai pitääkö nousta muutama metri pusikoiden yläpuolella vaikkapa lennokkikameralla tai tikkailla?
No siihen tunneliaukon länsipuolelle toki välittömään läheisyyteen, muttei siitä yhtään lännemäs, koska ryteikkö alkaa siitä melkeinheti. Lähinnä pointti oli se, että jos esim Ruukintien kohdalta putoaa veteen, niin siitä ajelehtii juurikin tuohon ryteiköön, eikä yhtään edemmäs. Veden pintahan tuossa monesti vaihtelee jopa metrinkin. Mutta tuo ryteikkö tuossa kohtaa vain pahenee, kun vesi nousee sen metrin, on puita vaakatasossa ja sikin sokin, paksuja ja tiheäoksaisia.
Ei ole tietysti pakko uskoa. Omin silminhän se pitää tietysti nähdä. Itse näen sen omin silmin aika usein, kun vierestä menen. Ja moni muukin paikallinen tietää, joka käyttää kävelysiltaa oikoreittinä. Kun näkee paikan itse, tajuaa asian.
Minne katosi 30-vuotias Suvi? Poliisi kaipaa vihjeitä
Julkaistu: 5.4. 11:04
Kadonnut Seinäjoen Simunassa asuva Suvi Hiilesmaa on ollut kadoksissa maanantai-illasta lähtien.
Nainen on 159 cm pitkä ja hänellä on vaaleat olkapäälle ulottuvat hiukset.
Hiilesmaalla oli kadotessaan harmaa Adidas-merkkinen huppari, mustat housut, mustat mokkasaappaat, olkalaukku ja mahdollisesti punainen kankainen kassi.
Havainnot ja vihjeet Suvi Hiilesmaan liikkeistä pyydetään soittamaan Pohjanmaan tilannekeskuksen vihjenumeroon 0295440513.
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-2000001152244.html
Ja taas on nainen kateissa, mitä ihmettä siellä Seinäjoella oikein tapahtuu?
Murha.infossa yritetään oikein kuvan avulla todistaa että kadonnut olisi ollut koko talven lumettomalla avoimella Pajuluoman kaltevalla tummalla reunakiveyksellä valkoisessa takissaan kaikkien ohikulkijoiden katseltavana. Luulisi tuon Pajuluoman tunneliosankin olleen pahimman pakkaskauden aikana jäässä edes muutamana päivänä ja mikä voima maailmassa pystyisi estämään lapsia leikkimästä silloin siellä?
Tietääkö joku paikallinen käytettiinkö etsinnäissä kameralennokkeja? Alle sadalla kuvallahan pystyisi kattamaan koko alueen parin kilometrin säteellä lähtöpaikasta huipputarkasti käytännössä täysin ilmaiseksi. Ja jos ei näkyisikkään kuvissa kuvaushetkellä, nin siitähän voitaisiin päätellä jotain.
Sama juttu Nelan etsinnöisä. Varmasti olisi näkynyt matalalla lentävien lennokkien eri suuntiin viistoon otetuista kuvista. Kuvien ottajienhan ei tarvitsi välittää mistään tutkinnanjohtan esittämistä (useimmiten vääristä) olettamuksista kadonneen "todennäköisestä" kulkureitistä ja sijainnista. Kuvia voi napsia tuhansittain. Teratavun kovalevyille niitä mahtuu rajatomasti. Vapaaehtoisia tarkkanäköisiä ison tarkkuusnäytön omistavia kuvien seulojia löytyy varmasti.
Tuossa kameralennokin (multikopterin) käytössä ja sillä kuvaamisessa tulee esteeksi laki yksityisyydensuojasta. Kaupunkialueella kattavasti ja riittävällä tarkkuudella kuvaaminen on pelkästään jo tämän vuoksi aika ongelmallista.
Laki ja laki. Tuollaista kopterointia kukaan pysty valvoa. Sitäpaitsi kun se on ilmassa, niin kukaan ei saa sitä edes estettyä. Ja kopteria voi ohjata aika kaukaa, niin sitäkään ei kukaan pysty estämään. Ja kuvaushomma on ohi, ennen kuin poliisi ehtii edes teoriassa paikalle.
No siitä sitten vaan kopteria hankkimaan.