Montako Suomen hallituksen ministeriä on sotkeutunut verkkoon?
Panamalaisesta asianajotoimistosta vuodettu aineisto todistaa, että veroparatiisien tarjoamaa suojaa ovat hyödyntäneet muiden muassa 12 valtion päämiestä, sekä Vladimir Putinin lähipiiri.
Monet pääministerit, diktaattorit ja suurten maiden presidentit piilottavat rahojaan. Kansalaisilla on oikeus saada tietää tästä.
Suomalaisia nimiä on mukana satoja. He ovat pienyrittäjiä, suursijoittajia, huippu-urheilijoita, perheitä, lakimiehiä, yhtiöitä, sekä rikoksesta tuomittuja henkilöitä. Asiakirjojen mukaan heillä on yhtiö veroparatiisissa.
Pankki- ja yrityssalaisuus auttaa myös rikollisia piilottamaan varojaan ja häivyttämään niiden rikollisen alkuperän. Joukossa on rikollisjärjestöjen jäseniä, asekauppiaita, huumekauppiaita ja mafiapomoja.
Panamalaisesta asianajotoimistosta vuodettu aineisto todistaa, että veroparatiisien tarjoamaa suojaa ovat hyödyntäneet muiden muassa 12 valtion päämiestä, sekä Vladimir Putinin lähipiiri.
Monet pääministerit, diktaattorit ja suurten maiden presidentit piilottavat rahojaan. Kansalaisilla on oikeus saada tietää tästä.
Suomalaisia nimiä on mukana satoja. He ovat pienyrittäjiä, suursijoittajia, huippu-urheilijoita, perheitä, lakimiehiä, yhtiöitä, sekä rikoksesta tuomittuja henkilöitä. Asiakirjojen mukaan heillä on yhtiö veroparatiisissa.
Pankki- ja yrityssalaisuus auttaa myös rikollisia piilottamaan varojaan ja häivyttämään niiden rikollisen alkuperän. Joukossa on rikollisjärjestöjen jäseniä, asekauppiaita, huumekauppiaita ja mafiapomoja.
Vastaukset 26
Vanhimmat
Moniko nykyhallituksen jäsenistä on mukana näissä paljastuneissa? Paljonko putoaa politiikkoja kun paljastukset julkaistaa?
http://yle.fi/uutiset/maailman_suurin_tietovuoto_panamasta_paljastaa_laajamittaisen_veronkierron/8784862
Eiköhän nämä tiedot mene suoraan Supon kassakaappiin Tiitisen listan jatkoksi sen verran SSS-ministereitä, kansanedustajia ja elinkeinoelämän edustajia listalla.
Kepun puoluesihteeri Timo Laaninen oli tänään aamuTV:ssä puolustelemassa veroparatiisiyhtiöitä. Hän sanoi, "että veroparatiiyhtiöt ovat laillisia". Tämä pitää paikkansa vain silloin, kun niiden tiedot ovat Suomen verottajan halluissa ja ne maksavat veronsa Suomeen.
Ei olisi mitään järkeä perustaa veeroparatiisiyhtiötä, jos sen tarkoitus ei olisi verojen kiertäminen. Päivän selvä asia. Ei ihme, että Suomenkin veropohja on niin kapea, kun rikas eliitti ei maksa veroja lainkaan.
Tästä on tehtävä loppu! Kunnon rangaistukset ehkäisevät rikollisuutta. Näitä rikoksia ei voi verrata esim. tavallisen kansan varkauksiin. Ei, siksi suurista rahoista ja kollektiivisesta rikoksesta valtiota - siis kansaa kohtaan - on kyse. Ehkä vertaus kavallukseen olisi rikollisuusasteeltaan ja rangaistavuudeltaan lähinnä se taso, jolle tuomioiden tulisi asettua.
Yle: Tietovuoto Panamasta paljastaa laajan veroparatiisiverkoston, mukana satoja suomalaisia
Raha3.4. 21.24 Päivitetty 21.31
STT
Jättimäiseksi kuvailtu tietovuoto tuo tiettävästi julkisuuteen veroparatiisimaihin perustettuja yhtiöitä ja niiden omistajia ympäri maailmaa.
Yle kertoo, että satojen toimittajien laajassa yhteistyöprojektissa asiakirjoja on tutkittu kuukausia. Suomesta mukana ovat Ylen MOT ja Spotlight.
Vuodetuissa asiakirjoissa on Ylen mukaan niin valtionpäämiehiä, rikollisia kuin yksityishenkilöitäkin. Aineistossa on Ylen mukaan myös satoja suomalaisnimiä.
MOT:n aiemmin lähettämässä ohjelmaa koskevassa tiedotteessa Yle puhuu maailman suurimmasta tietovuodosta.
Tanskan Nordea julkaisi jo etukäteen tänään iltapäivällä tiedotteen. Siinä sanottiin, että Nordea International Private Bankingin väitetään auttaneen asiakkaitaan välttämään veroja. Yhtiö kertoo kuitenkin noudattavansa tiukkoja sääntöjä ja että sillä on selvät eettiset pelisäännöt. Pankki sanoo auttavansa asiakkaitaan maksamaan verot, jotka näille kuuluvat. Yhtiö myös vakuuttaa, ettei osallistu laittomaan verosuunnitteluun.
Esimerkiksi Ylen MOT-ohjelmassa tietovuodosta kerrotaan televisio-ohjelmissa huomenna maanantaina TV 1:llä ja viikkoa myöhemmin maanantaina.
Ylen uutinen maailman suurimmasta tietovuodosta
Luilin että on luoitettavan median tekemistä paljastksista. nyt meni uskottavuus kun mukana on Ylen MOT. MOT on tyhjänpäiväinen mustamaalus ohjelma. Sen jutuissa ei ole totuuspohjaa.
Stubb ja HIFK?
Harkimo ja Jokerit?
Montako ministeriä löytyy? Olisikohan ainakin 3?
Lipponen, Ahtisaari, Rinne ainakin
Mihin siinä mitään poanamalaista tietolähdettä tarvitaan, kun sinä pankollasi tiedät jo nimet?
:D
Wahlroosin Nordea on perustanut lähes 400 veroparatiisiyhtiötä asiakkailleen. Ei ihme että Nordean Aki Kangasharju hyökkää niin voimakkaasti duunareita vastaan. Kerrankin Lipponen oli oikeassa Nordean suhteen.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2016040321361622_uu.shtml
Myös Halonen käytti yksityissuihkareita veroparatiiseista.
Se tutkittua tietoa. Eikä ole ainoa demari niillä kulmilla.
Myös tämän matkan yksityissuihkari oli Sveitsin veroparatiisista.
http://m.iltalehti.fi/uutiset/2011032513432775_uu.shtml
Etsin, olisko nimejä Suomalaisista mm Panaman mediasta.
Siellä pärjää Englannilla.
Olisiko Guatemalassa nimejä ja tukeja?
heh-heh!
http://www.haaretz.com/world-news/1.712456
The Panama papers
https://www.occrp.org/en/panamapapers/overview/intro/
Nyt Sipilä narahti
Syyrian pommitukset ja Lastenraiskaajat piilotettu hallintarekisterien ja veroparatiisien suojaan. Suojelijoina joukko korruptoituneita pääministereitä, valtiovarainministereitä ja liikenneministereitä ympäri maailman:
https://www.youtube.com/watch?v=F6XnH_OnpO0
Nimiä ei voida julkaista sehän olisi epäasiallista journalismia
Rikollisten nimet ovat julkisia. Ei eliittiä saa sojella!!!!!!!
Nimet varmaan julkaistaan, sitä ei suomalaiset pysty estämään mukana on monen maan tiedotusvälineitä. Suomessa ne voitaisiin hyvinkin julistaa salaisiksi jos siellä on ministereitä.
Kohta demarit höylinä.
Ehdottavat varmaan piiloon laittamaista.
SAK AY liikkeellä huimia summia.
"laittamaista".
Opettele kirjoittamaan, tyhmä kepuloinen.
Jättimäinen tietovuoto paljastaa:
Putinin lähipiiri ohjasi veroparatiiseihin yli miljardi taalaa.
http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/2016040321361720_ul.shtml
------------------------------------------------------------------------
Juha Sipilän nimi on siellä.
ovat heränneet elämälle.
Jälleen on toivoa...
Yksi paljastus: Juha Sipilä.
asioistaperillä oleva lähde antaa ymmärtää että joukossa on runsaasti nimenomaan keskustaa lähellä olevia tahoja: ministereitä, ex-sellaisia, maakuntien liikemiehiä jne.