Tänään saimme lukea lehdestä, miten polttoaineiden hintoja aiotaan taas nostaa. Samaan aikaan maksamme ajoneuvo/käyttöveroa, joka sekin nousee vuosi vuodelta.
Miksi Ajoneuvoveroa/käyttöveroa ei poisteta ja lisätä veron osuutta polttoaineisiin. Eli jos ajaa paljon, myöskin maksaisi siitä ajamisesta.
Aika kallisa auton pitoa on niillä syrjäseuduilla, joista julkinen liikenne on lopetettu. Autoa pitää pitää sen vuoksi, että pääsee käymässä kaupassa ja terveyskeskuksessa. Halpa auto ja pakolliset kustannukset vuodessa monin kertaiset auton arvoon ja ajoon nähden.
https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/1780
Ajoneuvovero/käyttövero pois
9
224
Vastaukset
- NAlleWahlroos
Nordea tarvitsee hynää.
- mopedilla
Taksilla pääsee syrjikyliltä shoppailee!
- vihervassasri
Ja kela ja sossu maksaa.
- SSSkuseeMeidänMaan
Kun ei ole tietoa tai taitoa tehdä mitään radikaalia ja järkevää, niin mennään helpon kautta ja lsätää veroja ja leikataan heikoilta ja vähävaraisilta. Pitäähä lestadiolaisen DI:n, narsistisen hymypojan pitää omiensa puolta ja täle yhdellä jäsenelle riittää kunhan saa olla mukana hintaan mihin hyvänsä.
- Alexmökö
Ei se enää hymyile, se on nykyään mökö.
- tgjgöoyöi
Matut maksaa veronmaksajalle vajaa 6000€ vuosi joten ajakaa nyt sitten reippaasti.
- Matu_veroa
Persut takaa tämänkin.
- opelius
Ja kas kun kuulema öljy on nyt halpaa niin miksi jopa moottoritiet on kuoppia täynnä, eli ei kun bitumia jokaiselle asfalttitielle, eikö? Muuten mikä huvittaa et paikataan ja taas paikataan ja taas paikataan ja se on sama kuin polttaisi ne rahat siinä paikan päällä koska se paikka on perseestä ja kohta siinä on lähes 10 "työmiestä" paikkaamassa omaa jälkeään. Eli kun nyt on öljy halpaa niin bitumia jokaiselle tielle 5 senttiä jossa on asfaltti.
- SSStakuut
Ajoneuvoverot tulevat koko ajan nousemaan tuplaten sen mitä autoveroa lasketaan samaan aikaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.1438405Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m1067586Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot1255819Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,1035698Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1214862Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1472720Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys642536Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e91547Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol91505Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2341464