Tänään saimme lukea lehdestä, miten polttoaineiden hintoja aiotaan taas nostaa. Samaan aikaan maksamme ajoneuvo/käyttöveroa, joka sekin nousee vuosi vuodelta.
Miksi Ajoneuvoveroa/käyttöveroa ei poisteta ja lisätä veron osuutta polttoaineisiin. Eli jos ajaa paljon, myöskin maksaisi siitä ajamisesta.
Aika kallisa auton pitoa on niillä syrjäseuduilla, joista julkinen liikenne on lopetettu. Autoa pitää pitää sen vuoksi, että pääsee käymässä kaupassa ja terveyskeskuksessa. Halpa auto ja pakolliset kustannukset vuodessa monin kertaiset auton arvoon ja ajoon nähden.
https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/1780
Ajoneuvovero/käyttövero pois
9
176
Vastaukset
- NAlleWahlroos
Nordea tarvitsee hynää.
- mopedilla
Taksilla pääsee syrjikyliltä shoppailee!
- vihervassasri
Ja kela ja sossu maksaa.
- SSSkuseeMeidänMaan
Kun ei ole tietoa tai taitoa tehdä mitään radikaalia ja järkevää, niin mennään helpon kautta ja lsätää veroja ja leikataan heikoilta ja vähävaraisilta. Pitäähä lestadiolaisen DI:n, narsistisen hymypojan pitää omiensa puolta ja täle yhdellä jäsenelle riittää kunhan saa olla mukana hintaan mihin hyvänsä.
- Alexmökö
Ei se enää hymyile, se on nykyään mökö.
- tgjgöoyöi
Matut maksaa veronmaksajalle vajaa 6000€ vuosi joten ajakaa nyt sitten reippaasti.
- Matu_veroa
Persut takaa tämänkin.
- opelius
Ja kas kun kuulema öljy on nyt halpaa niin miksi jopa moottoritiet on kuoppia täynnä, eli ei kun bitumia jokaiselle asfalttitielle, eikö? Muuten mikä huvittaa et paikataan ja taas paikataan ja taas paikataan ja se on sama kuin polttaisi ne rahat siinä paikan päällä koska se paikka on perseestä ja kohta siinä on lähes 10 "työmiestä" paikkaamassa omaa jälkeään. Eli kun nyt on öljy halpaa niin bitumia jokaiselle tielle 5 senttiä jossa on asfaltti.
- SSStakuut
Ajoneuvoverot tulevat koko ajan nousemaan tuplaten sen mitä autoveroa lasketaan samaan aikaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään
Kaikkosen erityisavustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po1496459- 322312
- 1872089
Mitä tämä on
Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut101333Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?
gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.821263- 731067
Hyvää yötä kaivatulleni
En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä241047Nyt on konstit vähänä.
Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,25987Tilinpäätösvaltuusto 27.5
Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty44951Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.
Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke10838