Pelaako Virkiä tulevalla kaudella Kakkosessa?

Kummallisen hiljaista on seuran sisällä. Jonkinlaisia merkkejä kauden normaalista läpipelaamisesta olisi tärkeä saada.

ESC venytti jo kuukausitolkulla kaikille muille paitsi seuratoimijoille ilmiselvää päätöstä luopua sarjapaikasta. Masku odottelu pari kuukautta mutta ei voinut enää lähteä täydennysmenettelyssä mukaan vaan KontU nostettiin Kakkoseen. Ei kai Pohjanmaalla voida olla näin vastuuttomia, että vaietaan ja vaietaan ongelmista, pistetään pää pensaaseen ja sitten viikko ennen sarjan alkua kerrotaan, että ei me lähdetäkään mukaan sarjaan ja vitut muista seuroista, vain meidän oma juttumme merkitsee mitään.

Tältä se nimittäin näyttää ulospäin. Virkiä vaikuttaa ilmiselvältä putoajalta, JOS lähtee Kakkosen C-lohkoon mukaan. Se olisi kuitenkin parempi ratkaisu kuin aloittaminen alimmalta sarjatasolta. Toinen vaihtoehto olisi arvioida riittävän realistisesti ja kriittisesti omat resurssinsa heti nousun jälkeen. Kaikilla toimijoilla ei ole resursseja siirtyä piirin sarjoista liiton sarjojen tasolle.

Jos on ongelmia, on parempi myöntää ne mahdollisimman pian. Paljon ikävämpää on vetkutella päätöstä ja uskotella itselleen, että kyllä sitä rahaa/pelaajia/seuratoimijoita tulee sitten ensi viikolla "jostakin".
26472
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 26

Vanhimmat

Onko tästä mitään tarkempaa tietoa? Todella surullinen asia, jos jotain perustavanlaatuista ongelmaa joukkueen kasaamisessa on. Luulisi, että jokin järjellinen keino on jatkaa Puken, Sepon ja Heikin vuosikymmenien ajan tekemää pyyteetöntä työtä. Mihinkä noiden miesten keräämä raha on hassattu? Jos ei omasta kylästä riitä pelureita, niinkuin ei kakkosen tasolle ole oikeastaan ikinä riittänyt, niin eikös vielä muutama viikko sitten pidetty varmana asiana, että Virkiä on SJK:n reservijoukkue? Valmentajiahan nyt on piirissä pilvin pimein, jos ei Ilapon hedelmällinen ja rakentava tyyli nykypäivän nuorisoa miellytä. Pelastuspartio pystyyn!!

Äänestä
  • eikös tua heikki siellä vielä häärää.kävin katsomassa tässä taannoin niitten harkkoja areenalla eikä ollut kun neljä miestä reeneissä. ei hyvältä näytä

    Äänestä

kuulin villin huhun että olisi joukkue aikalailla muukalais painotteinen ei taira palion olla omankylän miehiä

Äänestä

Kakkonen alkaa olla nykyään vaan jo niin kova sarja, että omankylän poikien taso ei näin pienessä kylässä millään riitä. Tai ainakaan niitä omankylän poikia ei oo tarpeeksi. Miksei SJK yhteistyö onnistu? Sinne Seinäjoelle on kerätty pilvin pimein kunnianhimoisia nuoria pelureita, joilla ei ole saumaa Veikkausliigamestarien edustusjoukkueeseen. SJK:n ressut pelaa kolmosta. Luulisi, että sieltä edes joitain kiinnostaisi pelata kakkosdivaria Virkiän nutussa. Herätys!

Äänestä
  • huh mitä skeidaa ...koska sä oot nähny että assjokisten kanssa voi teherä yhteistyötä oikeudenmukaisesti ja tasapuolisesti..eihän ne vellihousut kunnioita ketään ,,väheksyyvät vaan ja muka luuloovat olevansa isoostaki kaupungista ,,,hyi saatana....lisäksi jos jotain Lapualaasesta jalkapallosta tiedät niin kyllä täältä hyviä pelaajia tuloo tasaiseen tahtiin ,ongelma vaan on siinä että ne matkaa muualle syystä tai toisesta.Ei se mikään iso työ ooo pitää pallojoukkue kakkosessa...no problem,,,,kokemusta löytyy.sano.

    Äänestä

  • eläkeläänen kirjoitti:

    huh mitä skeidaa ...koska sä oot nähny että assjokisten kanssa voi teherä yhteistyötä oikeudenmukaisesti ja tasapuolisesti..eihän ne vellihousut kunnioita ketään ,,väheksyyvät vaan ja muka luuloovat olevansa isoostaki kaupungista ,,,hyi saatana....lisäksi jos jotain Lapualaasesta jalkapallosta tiedät niin kyllä täältä hyviä pelaajia tuloo tasaiseen tahtiin ,ongelma vaan on siinä että ne matkaa muualle syystä tai toisesta.Ei se mikään iso työ ooo pitää pallojoukkue kakkosessa...no problem,,,,kokemusta löytyy.sano.

    Siinähän tuli eläkelääseltä rakentava kommentti. Peukutus sulle. Jos se ei oo mikään isoo työ pitää pallojoukkue kakkosessa, niin miksi Virkiä on aina ollut enemmän tai vähemmän hissijoukkue kolmosen ja kakkosen välillä? Kolmonen taitaa olla historian valossa oman kylän pojille oikea taso, koska kakkosen vierailut on aina hoidettu ostomiehillä, eikös? Eli kerros nyt perusteluja ja ratkaisu siihen syyhyn tai toiseen, miksi niitä hyviä pelaajia ei houkuttele pelata Virkiässä. Pelaisivatko ne kenties ennemmin siellä ylimielisten vellihousujen joukkueessa, niinkuin vuosikymmeniä on ollut jostain syystä tapana? Mikä siis ylimielisissä vellihousuissa houkuttaa? Tehdäänkö Seinäjoella kenties jotain aivan ratkaisevasti paremmin? Taisivat aika äsken ylimielisyyksissään väheksyä koko Suomea ja piruuttaan voittivat Veikkausliigan.

    Äänestä

  • Entinenrotaatiomies kirjoitti:

    Siinähän tuli eläkelääseltä rakentava kommentti. Peukutus sulle. Jos se ei oo mikään isoo työ pitää pallojoukkue kakkosessa, niin miksi Virkiä on aina ollut enemmän tai vähemmän hissijoukkue kolmosen ja kakkosen välillä? Kolmonen taitaa olla historian valossa oman kylän pojille oikea taso, koska kakkosen vierailut on aina hoidettu ostomiehillä, eikös? Eli kerros nyt perusteluja ja ratkaisu siihen syyhyn tai toiseen, miksi niitä hyviä pelaajia ei houkuttele pelata Virkiässä. Pelaisivatko ne kenties ennemmin siellä ylimielisten vellihousujen joukkueessa, niinkuin vuosikymmeniä on ollut jostain syystä tapana? Mikä siis ylimielisissä vellihousuissa houkuttaa? Tehdäänkö Seinäjoella kenties jotain aivan ratkaisevasti paremmin? Taisivat aika äsken ylimielisyyksissään väheksyä koko Suomea ja piruuttaan voittivat Veikkausliigan.

    oliko monta assjokista joukkueessa mukana ? DDDDDDDDD rahalla mäkin teen Lapualaasista vaikka NHL mestareita

    Äänestä

  • eikös siellä viimme vuonna pelannut seinäjokisia. eläkeläinen mene ihmeessä valmentamaan virkiän jääkiekkoilijoita nähtäis lapuallakin NHL-pelejä

    Äänestä

  • uskoisko kirjoitti:

    eikös siellä viimme vuonna pelannut seinäjokisia. eläkeläinen mene ihmeessä valmentamaan virkiän jääkiekkoilijoita nähtäis lapuallakin NHL-pelejä

    ei kai me nyt virkiälääsistä mitään NHL joukkuetta kasata ,,vaan ihan muista ,,,joo voisin mennä jos annat yhyren 100 miljoonaa taalaa.....DDDDDDD

    Eipä taida assjoen joukkuees olla alkuperääsiä kuntalaisia ,,menikö jo herneet nenään DDDDDd

    Äänestä

  • No sepä se oli juuri yksi oleellinen jutun pointti. Omilla ei vaan millään pärjätä, mutta olisiko viisautta kekata joku yhteistyökuvio? Nykylapualaasten järki riittää juuri ja juuri kolmosdivarissa pysymiseen. 70- ja 80-luvulla tämä kylä ei näemmä ollut vielä liikaa degeneroitunut, kun tehtiin yhteistyötä suuntaan SEPSI-78. Jostain jotain ymmärtävät muistavat varmaan vielä nimet O. Ja R. Linjamäki sekä R. Kaappola yms. Seinäjoella pelataan nykyään Veikkausliigaa ja voitetaan se. Lapualla kaivetaan näköjään nenää.

    Äänestä

  • Entinenrotaatiomies kirjoitti:

    No sepä se oli juuri yksi oleellinen jutun pointti. Omilla ei vaan millään pärjätä, mutta olisiko viisautta kekata joku yhteistyökuvio? Nykylapualaasten järki riittää juuri ja juuri kolmosdivarissa pysymiseen. 70- ja 80-luvulla tämä kylä ei näemmä ollut vielä liikaa degeneroitunut, kun tehtiin yhteistyötä suuntaan SEPSI-78. Jostain jotain ymmärtävät muistavat varmaan vielä nimet O. Ja R. Linjamäki sekä R. Kaappola yms. Seinäjoella pelataan nykyään Veikkausliigaa ja voitetaan se. Lapualla kaivetaan näköjään nenää.

    meni herenehet nenähä ? DDDDDDDDD

    juu voitetaan ,joo ,,kaivoon kannettu vesi ei pysy ! rahalla rakennettu joukkue jossa ei nimeksikään pelaa paikkakunnan omia....Lapualaaset kumminkin pääosin vastaa taustatyöstä .....ainakin viimekaudella

    Äänestä

  • eläkeläänen kirjoitti:

    meni herenehet nenähä ? DDDDDDDDD

    juu voitetaan ,joo ,,kaivoon kannettu vesi ei pysy ! rahalla rakennettu joukkue jossa ei nimeksikään pelaa paikkakunnan omia....Lapualaaset kumminkin pääosin vastaa taustatyöstä .....ainakin viimekaudella

    Onkohan tämä "eläkeläänen" joku kekseliäs ja harhauttava salanimi? Vai onko vanhus mieleltään yhä teini? Kommentit ja tyyli kertovat jotain sen suuntaista. Vain pissikset käyttävän noin lapsellisesti hymiöitä.

    Tai sitten D-kirjaimeen on tullut joku vika?

    Äänestä

Se nyt on justihin sama mitä junttikyläs puuhataan. Ei kiinnosta.

Äänestä

Niinhän siinä kävi Virkiän noustessa kakkosdivariin, että joukkueen pelaajavahvuudesta seitsemän (7) lapualaista siirtyi nelossarjaa pelaavaan toiseen paikallisjoukkueeseen. Ilmeisesti oma osaamisen taso ylemmässä sarjatasossa "pelotti," vaan siirryttiin piiritason joukkueeseen, jolla toivottavasti on tavoitteena sarjanousu.
Varmasti Virkiä pelaa tulevalla kaudella kakkosessa SJK:oon yhteistyöperuutuksesta huolimatta. Pelihalukkaita ja osaavia kavereita tarjolla (ei rahastajia) runsaasti.

Äänestä
  • Lapuan miehet suuntautuvat mielellään kakkoseen.

    Äänestä

  • meinaakko ettei ostomiehissä ole rahastajia älä puhu paskaa se on nähty useasti jos ei joukkue pärjää nämä rahastajat jättävät uppoavanlaivan.

    Äänestä

  • kyllähän tulee ankea kausi pojille.

    Äänestä

olipa ilkassa kirjoitus virkiän potkupalloilijoista ei hyvältä näytä.ja morkattiinko siinä sjk.porukkaa kun ei sopimusta syntynyt

Äänestä

Kyllä pelaa porukkaa on kun meren mutaa ja muutama mamukin on jo pelaamassa virkiän riveissä hyvä homma

Äänestä
  • Kotamäen vihjailu lapualaisen kakkosdivisioonajoukkueen valmennustaso olisi epälaadukasta. Sama kaveri nosti joukkueen kolmosesta kakkoseen, kun taas SJK/Ressut putosi kakkosesta kolmoseen-LAADUKKAAN VALMENNUKSEN tuloksena??

    Äänestä

  • Virkiän valmentaja on kyllä futismies henkeen ja vereen. Hatunnosto sille fanaattisuudelle. Mutta valmentajana hän ei ole kyllä mielestäni ollenkaan laadukas. Hän on kauniisti sanottuna "ristiriitainen persoona". Johdonmukaisuuden korvaa aika äärimmäisen tempoileva valmennustyyli.

    Äänestä

Ilkan juttu on täynnä valheita ja lehti yrittää taas kampittaa Virkiää kun on tehnyt sitä monta vuotta. Siellä on lehden urheilunosaston pomo vihamielinen kaikielle Seinäjoen ja SJK muovikerhon ulkopuoliselle ja jutut ovat siksi tarkoitushakuisia. Kyllä Virkiä pelaa kakkosta ja saa kelpojoukkueen kasaan ja eikä rahatkaan Ilkan pettymykseks lopu. Koittakaa ny kestää siellä Seinäjoella kun lapualaiset vähän joskus pärjää. Ei se teiltä oo pois.

Äänestä
  • kattotaan kun kausi on loppu kuinka käy..

    Äänestä

  • Pistä nyt edes vähän siteeksi faktaa peliin tuon vainoharhaisuuden sekaan. Voitko avata, mitkä kohdat jutusta olivat valheita?

    Äänestä

  • Juttu oli kylläkin vaasalaisen Pohjalaisen urheilutoimittajan kirjoittama eli Ilkan päälliköllä ei ole asian kanssa mitään tekemistä. Muita virheitä en löytäny kuin sen että ei Virkiästä 14 viime kauden pelaajaa lopettanu vaan 7.

    Äänestä

Tämähän on aivan oleellisen tärkeää elämän kokonaisuudessa. Eikös?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


KurNauskissa kirjoitti:

Kummallisen hiljaista on seuran sisällä. Jonkinlaisia merkkejä kauden normaalista läpipelaamisesta olisi tärkeä saada.

ESC venytti jo kuukausitolkulla kaikille muille paitsi seuratoimijoille ilmiselvää päätöstä luopua sarjapaikasta. Masku odottelu pari kuukautta mutta ei voinut enää lähteä täydennysmenettelyssä mukaan vaan KontU nostettiin Kakkoseen. Ei kai Pohjanmaalla voida olla näin vastuuttomia, että vaietaan ja vaietaan ongelmista, pistetään pää pensaaseen ja sitten viikko ennen sarjan alkua kerrotaan, että ei me lähdetäkään mukaan sarjaan ja vitut muista seuroista, vain meidän oma juttumme merkitsee mitään.

Tältä se nimittäin näyttää ulospäin. Virkiä vaikuttaa ilmiselvältä putoajalta, JOS lähtee Kakkosen C-lohkoon mukaan. Se olisi kuitenkin parempi ratkaisu kuin aloittaminen alimmalta sarjatasolta. Toinen vaihtoehto olisi arvioida riittävän realistisesti ja kriittisesti omat resurssinsa heti nousun jälkeen. Kaikilla toimijoilla ei ole resursseja siirtyä piirin sarjoista liiton sarjojen tasolle.

Jos on ongelmia, on parempi myöntää ne mahdollisimman pian. Paljon ikävämpää on vetkutella päätöstä ja uskotella itselleen, että kyllä sitä rahaa/pelaajia/seuratoimijoita tulee sitten ensi viikolla "jostakin".

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu