Vaikka valtio saisi yhtäkkiä 10 mrd lisää verotuloja vuodessa, se onnistuttaisiin nopeasti käyttämään sellaisiin kohteisiin, joissa se ei hyödyttäisi tavallista omillaan toimeentulevaa kansalaista. Tulovero ei laskisi, infraa ei parannettaisi, asuminen, ruoka, bensa ja viina ym. olisi yhtä kallista. Sosiaalikulut vain kasvaisivat, pummit ja muut lusmut saisivat enemmän osallistumatta yhteiseen hyvään. Ay-liike ja vasemmisto vaatisi mm. julkisen alan palkkojen korottamista ja sosiaalietuuksien kasvattamista. Matuille rakennettaisiin asuntoja merinäköalalla ja muuta kivaa.
Ymmärrän hyvin verosuunnittelijoita
raja.jokaisella
38249
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 38
Vanhimmat
Juuri noin! Tuon kun saisi kansan enemmistön ymmärtämään!
Luin kirja 1990-luvun lamasta, ja jo vuonna 1995 Helsingin kaupungin johtajat (korkein-ja keskijohto) nostivat palkkojaan kerralla 25%.
Ja paskat, otapa aivot (mikäli sellaiset löytyy) ensin käteen ja ajattelepa ihan rauhassa miten koko meidän yhteiskunta toimii. Jotkut yksittäiset palkkojen korotukset ovat mitätön seikka miljardien veronkierran rinnalla.
Onhan se ns. hyvinä aikoina aina nähty, että huomen ei silloin huolestuta ja eletään ja kulutetaan verorahoja kuin viimeistä päivää.
Aloitsu ja kolamsa kommentti ovat veronkiertoa kannattavan palstan vakio kokkareTROLLIn sepustuksia.
Korjaan: aloitus ja kolmas, anteeksi kirjoitusvirheet.
Kyllä valtio tosiaan panisi tuo rahan palamaan alle aika yksikön. Se kuuluisa pissaaminen housuihin pakkasella..lämmittää hetken.
Miksi miljoonia euroja veroja maksavalla on vain sama yksi ääni kuin miljoonan verovaroja tuhlaavalla?
Ai että uudistaisit demokratian osakeyhtiölain mukaiseksi, yksi maksettu veroeuro = yksi ääni. Eihän tuo olisi edes määritelmällisesti mikään demokratia. Se olisi oligarkia.
Näin on ja kokoomus saisi eduskuntaan kaikki 200 paikkaa, ääniä tulisi niin paljon.
Älä sitten ihmettele, miksi rikkaat eivät halua maksaa veroja, jotka menevät kuin kankkulan kaivoon.
Rikkaat eivät ITSEKKYYTENSÄ ja AHNEUTENSA takia halua maksaa veroja vaikka käyttävät kyllä mieluusti verorahoilla kustannettavia palveluaja. Esim. pelkkiä pääomatuloja nostavat eivät maksa kunnallisveroa ollenkaan mutta käyttävät perheineen kuntapalveluja ILMAISEKSI.
Niin TOTTA.
Aloittajalla voi sanoa vain että: HÖPÖ HÖPÖ, ensinnäkin monet ihan normaalit työssäkäyvät taloudet nauttivat myös monia sosiaalietuuksia kuten lapsilisiä tai kotihoidontukea, lisäksi terveydenhuolto, vanhustenhuolto ja koulutus, jotka ovat ylivoimaisesti suurimmat menoerät koko budjetissa. Tähän lisäksi otettava huomioon valtion velkaantuminen.
Ota edes vähän ensin asioista selvää ennen kuin suollat p*skaa tänne sivustolle. Voi v*ttu että voi olla tyhmä aloitus.
Eikä Panaman kohdalla ole kyse suurelta osin edes mistään laillisesta verosuunnittelusta vaan suoranaisista veropetoksista, siis rikoksista.
Aloittaja on koomuslainen joten se selittää kaiken.
Onko verovaroja nettokuluttava talous mielestäsi se normaali? Kerro sinä ay-liikkeelle ja vihervasureille, että Suomella ei ole varaa nykyisiin sosiaalietuuksiin ja älyttömän suureen julkiseen talouteen. Onhan se muuten demarihallituksien aikana nähty, mitä verorahoille käy.
vai oletko muiden varoilla eläjä? Kello om jo melkein 10.
Hää on hikinen perusduunari, kahvitauko alkanut klo 8.55 ja venähtänyt netissä roikkumisen vuoksi.
Veikkaan, että sillä alkoi happy hour klo 9 ja loppuu klo 18.
Pää kiinni kokoomusTROLLI! Olen ansaitulla työeläkkeellä saatanan pökiö!
KokoomusTROLLI viisasatelee taas.
Mikä ettei? Lopetetaan koko valtion hallinto ja kunnat. Samalla loppuu verojen maksu. Pyydetään konsultointiapua vaikka afganistilaisilta heimopälliköiltä kuinka heimot ja suvut hoitavat asiansa ihan itse ilman jotain kuntaa tai valtiota vetämässä siinä välistä. Verotus on ihan turhaa ihmisten ryöstöä. Jos joku hankkii rahansa kovalla työllä tai kovalla rikollisella toiminnalla niin mitä se verottajalle tai poliisille kuuluu. Ei me sellaisia tarvita. Jokainen saakoon hoitaa toimeentulonsa miten heimopäälliköt hänen kohdallaan parhaakseen näkee. Tietysti heimopäällikköjä täytyy muistaa voidella. Tykkäävät kovasti dollareista. Kuiteista eivät tykkää joten ei kannata edes pyytää. Voi tulla ylimääräisiä ilmareikiä pyytäjän kehoon.
Hakeudu hoitoon vajukki kokoomuslainen.
Jokainen, jolla on yksi, kymmeniä tai satoja miljoonia rahaa, haluaa piilottaa sen verottajalta, ihan jokainen.
Puhut nyt itsekkäistä ja ahneista kokoomuslaisista.
Ihan kaikki eivät ymmärrä vieläkään, mikä raha on ja että kaikki raha kiertää valtion kautta. Periaatteessa on aivan sama, mitä rahalla teetetään. Yhteiskuntarauhan kannalta on toki viisainta huolehtia käytännön palveluista ja mahdollisimman tasapuolisesta tulonjaosta.
Ihan päinvastoin. Meinaatko, että toistemme paitoja pesemällä yhteiskunta pysyy pystyssä. Siten vain paidat kuluvat puhki ja niistä tulee rättejä. Suomi on nyt sillä tiellä.
Itsekäs ja ahne kokoomuslainen vauhdissa taas.
parempi se kuin vasuri.
Skeidaa jauhat.
Lopulta jäävät käteen vain oman maan antimet, vaikka rahaa olisi kuinka paljon. Raha on vain vaihdon väline, millä vaihdetaan työsuoritus toiseen. Yhä useammalla ei ole varaa ostaa työsuorituksia varakkaita suosivan tulonjaon takia.
Taas sellainen avopieru-aloitus, ettei voi kuin nauraa. Täysin oikeassa ole se henkilö joka taannoin vaati todellista hintalappua kaikkiin valtion verovaroin tarjoamiin asioihin. Siinä kitisijöiden leuat loksahtaisi kun selviäisi mitä todellisuudessa kustantaa kaikki käyttäjilleen ilmaiset tai lähes ilmaiset yhteiskunnan tuhannet eri palvelut, joita jokainen suomalainen käyttää joka ikinen päivä. Olisi mukavaa nähdä aloittajan ilme vaikkapa motarilla ajaessaan kun joka kilometrin päästä olisi hintalappu, että juuri ajamasi edellinen kilometri maksoi 8 miljoonaa euroa, jonka tien rakentaminen keskimäärin maksaa ja päälle tulee koko ajan vielä kaikki ylläpitokulut. Samoin sairaalassa pitäisi potilaalle vilauttaa aina hoidon todellinen hinta, niin ehkä oppisi arvostamaan kun näkisi että oma maksettavaksi tuleva sairaalalasku on vain murto-osa siitä todellisesta kulusta joka katetaan veroilla.
Eiköhän juuri se motaria ajava työssä käyvä maksa ne kilometrit ja sosiaali- tai sairaalapalvelut, ei se kaljakuppilassa istuva marisija.
Korkea hinta on tulonjaon seuraus. Välttämättömillä palveluilla rahastetaan. Mikään pakko ei ole hinnoitella rakentamista ja hoivapalveluja tappiin. Kiinteistöillä on liian suuri painoarvo rahastamisessa.
Mihin kaikkeen verovaroja käytetään? Tavallinen kantasuomalainen alkaa kyseinalaistaa veronmaksamisen mielekkyyden. Taitaisi olla niin, että Suomikin olisi turvallisempi maa asua, jos ei olisi valtiolla 'liikaa' verovaroja leviteltävänä. Sitäkin kannattaisi miettiä, että terrorismi on saanut uusia piilomuotoja vihamielisten ulkomaalaisten työllistymisen myötä länsimaalaisia vastaan, josta päättäjät tekeytyy autuaan tietämättömiksi ja kuka ja ketkä tienaa miljoonia näiden kautta piittaamatta moraalista oman maan kansaa kohtaan. En puolla veroparatiiseja mutta myös yhteiskunta on sairas ja missä on päättäjien vastuuntunto? On niin leväperäistä yleistä rahanjakelua että puistattaa ja ollaan niin yhtä maailmaa sinisilmäisesti koko maapallon mielisairaitten kanssa. Jonain päivänä Suomi on kuin pisara meressä.
Eiköhän leijonanosa siitä menisi puoluetukiin, ministerien sekä kansanedustajien ja heidän avustajiensa palkkojen korotuksiin ja erilaisiin korkeiden virkamiesten etuuksiin. Ja mutakuonoille menisi se osa joka jäljelle jää.
Kokkare se tietää kaiken juu.
Rakenteellinen korruptio selittää Suomen nykytilan
Transparency International on Berliinssä toimiva kansainvälisten liikeyritysten omistama järjestö. Se listaa maailman maat järjestykseen niissä olevan korruption perusteella.
Suomi on ollut vähiten korruptoituneiden maiden joukossa. Usein jopa ykkösenä. Kuten muissakin mittauksissa, mittauksen tulos riippuu tässäkin tapauksessa siitä, mitä mitataan ja miten.
Kansainvälisten yritysten kannalta haitallista korruptiota on se, mikä haittaa liiketoimintaa. Sellaista on vaikkapa virkamiesten lahjominen. Se aiheuttaa kustannuksia. Sen sijaan rakenteellinen korruptio voi olla jopa hyödyksi liiketoimille. Rakenteellista korruptiota on lakien ja säädösten venyttäminen joidenkin eduksi tai vallan, asemien ja julkisten varojen jakaminen esim. poliittisin perustein.
Transparencyn korruptiomittaus ei tunnista rakenteellista korruptiota. Suomen lakikaan ei sitä kiellä. Rakenteellinen korruptio on siis ainakin suurelta osin laillista.
Suomen poliittinen järjestelmä on rakenteellisen korruption läpitunkema. Valtapuolueiden käytössä ovat puoluetuki, puoluekuri ja poliittiset virkanimitykset. Kuvaa täydentää julkisten varojen jakaminen valtapuolueiden järjestöille ja median hallinta. Se on tarkoittanut, että avointa julkista keskustelua ei ole käyty niistä asioista, jotka ovat vallanpitäjille kiusallisimpia.
1970-luvun alussa luotua, verovaroista maksettavaa puoluetukea perusteltiin sillä, että sen piti tehdä puolueet riippumattomiksi elinkeinoelämästä. Näemme nyt, että elinkeinoelämän järjestöt ja yritykset rahoittavat valtapuolueita merkittävästi. Kansanedustajien lukumäärän mukaan maksettava, nyt noin 40 miljoonan euron vuotuinen puoluetuki on kylläkin tehnyt valtapuolueet riippumattomiksi kansalaisista. Jopa omista jäsenistään. Valtapuolueet voivat ostaa äänet vaaleissa äänestäjien maksamilla verorahoilla. Tätä helpottaa, että samat puolueet hallitsevat suurta osaa mediasta.
Puoluekuri on vielä varmistamassa, että valitut edustajat varmasti toimivat kuten hyväveliverkostot haluavat. Vaikka Suomen perustuslain 29 § selkeästi kieltää puoluekurin, valtapuolueet määräävät yleisesti miten kansalaisten vaaleissa valitseman edustajan on eduskunnassa äänestettävä. Uutiskynnyksen ylittää äänestys, jossa kansanedustaja voi äänestää miten haluaa.
Rakenteellinen korruptio selittää Suomen nykytilan. Se selittää, miksi on tehty ja tehdään kansalaisten enemmistön tahdon vastaisia päätöksiä ja miten on mahdollista, että sellaisia voidaan tehdä.
Kansalaisten enemmistön tahdon vastaisista päätöksistä esimerkiksi käy kolme asiakokonaisuutta. Eriarvoisuutta lisäävä politiikka, vallan siirtäminen Suomesta EU:lle ja Suomen sitominen sotilaalliseen liittoutumiseen EU:n ja Naton kautta.
Kansalaisten tahto ei ratkaise poliittisten päätösten sisältöä, koska vallanpitäjät samaistuvat enemmän taloudelliseen eliittiin kuin äänestäjiinsä. Kansalaisten enemmistön tahdon vastaisia päätöksiä on mahdollista tehdä, koska päättäjät eivät ole riippuvaisia äänestäjistään, vaan ovat luoneet systeemin, joka voi hallita julkisuutta ja ostaa äänet vaaleissa.
Tällainen demokratian, kansanvallan rappio kestää aikansa. On luultavaa ja toivottavaa, että monilla suomalaisilla on mielikuva toisenlaisesta politiikasta. Aidommasta demokratiasta, joka pyrkii avoimen julkisen keskustelun kautta löytämään kestäviä ratkaisuja yhteiskunnallisiin ongelmiin. Ja joka aidosti kuuntelee kansalaisia. Laillisuuden lisäksi on kysyttävä mikä on oikein ja mikä väärin. Ja kenen ehdoilla ja keiden hyväksi päätöksiä tehdään.
Antti Pesonen
Itsenäisyyspuolueen puheenjohtaja
Mot ohjelman hehkutettu paljastus on vain operaatio jolla yritetään minimoida vahinkoja.Koska tämä paljastus olisi tullut joka tapauksessa niin mot päätettiin ottaa käyttöön vallanpitäjien suojelemiseksi.Ohjelmassa keskitytään paljastamaan ulkomaisia ja joitain mitättömiä ulkomailla asuvia suomalaisia,päätekijät eli elitti johon kuuluu poliitikot,rahavallan edustajat,oikeushallinnon ym. byrokratian edustajat saavat olla rauhassa.