Hyökkäystä vai puolustamista ? Pelkääkö Venäjä edelleen Suomea ? Miten Suomen tulisi reagoida Venäjän jatkuvaan harjoitteluun rajamme tuntumassa?
Mitä Venäjä harjoittelee itärajamme tuntumassa?
VenäjäHyökkääSuomeen
20147
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Vakuuttaa Venäjälle pitävämme oman alueemme omassa vallassamme ja tyhjänä sotaväestä jota joku muu muin Suomi johtaa.
Ei mitenkään. Se onkin ainoita paikkoja missä voi vielä rauhassa harjoitella jenkkien tulevaa hyökkäystä vastaa.
Usahan on paskamaa.
Miksi Nato idioottien sallitaan tehdä aloituksia?
Miksi TRommel saa kulkea vapaana?.
Ajettiin munamankeleilla Virolahden kirkonkylännurkille, vuosi tais olla -84 tai -85, rantautumis- ja kastumisharjoituksiin. Rajalle oli ehkä vajaat 10km. Vaikka 3 kannaksen koukkaajia olttiinkin, ja Pietarin hyökkimisuralla, niin kukaan ei sentään eksynyt, eikä päättömänä kanana lähtenyt ryykimään itärajan yli. Mitä ihmettä me harjoittelimme Venäjän länsirajan tuntumassa?
Oletko miettinyt tuota kaikki nämä vuodet ... pitkät piuhat?. :)
Oman alueensa puolustusta.
ovat jo julkisesti tunnustaneet harjoitelleensa nimenomaan suomen VALTAAMISTA. Ei siis oman alueen turvaamista vaan suomen VALTAAMISTA.
No terve tuloo sitte! Mitä ajattelivat saada aikaankin täällä?
no sittenpä nopeaälyisenä sen hitaalle hämäläiselle kerrot....
Lainaus kirjasta: Paraatimarssi Suomeen - Talvisota Venäläisten Silmin (Stepakov, Orehov).
s. 17 "Stalinin yksinkertaisista , mutta vaikuttavista tempuista koostuva painostus, jota oli jo sovellettu kolmen kovin haluttoman valtion suhteen, alkoi voimistua. Esimerkkinä seuraava tarina ...
-Kerran lokakuussa (1939) neuvostoliittolainen I-16 lentue lensi matalalennossa Rajakonnun kylän tienoilta syvälle Suomen ilmatilaan. Paluulennolla nämä koneet joutuivat suomalaisten rajavartijoiden tulittamiksi.
- Neuvostoliittolainen rajavartiopäällikkö antoi lausuman "Te olette tulittaneet konekivääreillä kansalaistemme kasvitarhoja ja osuneet lehmään, joka on kuollut, josta ilmoitan viipymättä hallituksellemme".
- Suomalainen rajavartioston päällikkö esitti vastalauseen "Teidän koneenne ovat loukaannet rajaa, josta toimitan tiedon omalle hallitukselleni".
(Stsedrin V. ja vääpeli, 32. PionP)
ja toinen ...
s. 15 "Suomelta eivät voineet jäädä huomaamatta myöskään syyskuiset joukkojen siirrot, vaikka Johtaja oli antanut ankaran käskyn, että toimenpiteet Suomen rajan läheisyydessä on salattava ja järjestettävä tavanomaisten harjoitusten tapaan tuomatta esille missään tapauksessa sitä, että olemme ryhtymässä suureen sotaan. (K.A. Meretskov "Kansan Palveluksessa" Moskova 1988).
Että semmoista tarinaa historiasta ... .
Venäjän virallinen taistelumuoto on hyökkäys. Neuvoton-liiton aikana lähtivät vaan sorretun proletariaatin pyynnöstä valloittamaan valtioita.
Tuhat vuotinen diktatuuri ja imperialismi ei häviä sieltä koskaan. Suomen ainoa apu on Suuri ja Mahtava Natoliitto tai sitten suora puolustussopimus USA:n kanssa.
Hah. Parasta on antaa isojen olla.
"Mitä Venäjä harjoittelee itärajamme tuntumassa?"
Ulkoisten aggressioiden torjumista. Suomi on hankkimassa vihamielisiä joukkoja maaperälleen.
Idästä vai lännestä?
Etelästä...
AI... Nythän mä hokasi että Suomi on hankkimassa hyvin pitkälti vihamielisiä joukkoja maaperälleen etelän suunnasta..!
Kun kerran jenkit tuovat romunsa Suomen kamaralle ja samalla Venäjän rajoille, kysyykö vielä joku miksi Venäläiset harjoittelevat?
No kyllä se meni nyt Rommeli ihan väärin päin.
Ensi ollut jatkuvasti venäläisiä sotaharjoituksia Suomen rajan tuntumassa ja SIKSI AMERIKKALAISET OVAT TÄÄLLÄ!
Miksi Suomi harjoittelee no siksi ,kun puolustusvoimilla nyt on tapana harjoitella ja pitää puolustusvalmiutta yllä.