Sen takii kysyn kun sain säkillisen mainittua tuotetta ilmatteeks.
Riittäis vuoden loppuun ainaskin.
Ei merisuola nii kovin halpaa ole päivittäiskaupassa, sisiniin pahvipakkauksiin laitettuna.
Voiko tiesuolaa käyttää ruuanavalmistukseen?
16
3013
Vastaukset
- Voi.käyttää
Eriasia on voiko sitä ruokaa sitten syödä?
- fakiiri.Onnin.perikunta
Niinpä. Ja keltä sitä kysyy. Kauppias Pomppanen sanoo, että jodipitoista ja mieluummin ostat heitä.
Mopoikäinen sanoisi että laita paritippaa suolaasi syanidirakeita vähentämään suolan ärhäkkyyttä. - basaschka
hyvin voi, jos siitä saa karhittua tien pois. suola suolana ja tie tienä. turha lähteä ihme miksereitä nauttimaan.
- ruokailija-
ei ole suola kallista 8€ / 25kg. tuosta riittää ruokiin ainakin vuodeksi
http://www.ajtuotteet.fi/ulkotiloihin/lumen-kasittelyyn/tiesuolaa-25-kg/462175-1560842.wf - tupauuno
Ruokasuola kalsiumkloridia, tiesuola taas kaliumkloridia, jota voidaan myös käyttää teloitusaineena suoraan suoneen annettuna.
- tönkkösuolattu.man
Olipa hyvä T-Uuno että sanoit. Nyt kai vien kai lahjasuolani kierrätyskeskukseen täällä Lahdessa.
- natronsuola
Mistäs tuon kalsiumin tuohon keksit?
- linkittäjä-
Ruokasuola, lääketieteessä keittosuola, yleiskielessä suola, on pääasiassa natriumkloridista (NaCl) koostuva suola.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Ruokasuola - Suoliturvallisuuskeskus
Tiesittekö muuten, että kaliumkloridissa oleva kalium sisältää jonkin verran radioaktiivista kaliumin isotooppia?
- ympärisäteilevädiodi
Linkki unohtui
https://www.orau.org/ptp/collection/consumer products/fertilizer.htm - se.säteily
Suoliturvallisuuskeskus kirjoitti:
Tiesittekö muuten, että kaliumkloridissa oleva kalium sisältää jonkin verran radioaktiivista kaliumin isotooppia?
Haitanneeko?
- B.Wittgenstein
Suoliturvallisuuskeskus kirjoitti:
Tiesittekö muuten, että kaliumkloridissa oleva kalium sisältää jonkin verran radioaktiivista kaliumin isotooppia?
K-40 isotooppia (gammapiikki 1460 keV) on meissä kaikissa luonnollisena osana kokonaiskaliumia. Helppo mitata kun reipas gamma lävistää monenlaisen aineen kuin kuuma veihti voin.
- pieni.määrä.ei.tapa
B.Wittgenstein kirjoitti:
K-40 isotooppia (gammapiikki 1460 keV) on meissä kaikissa luonnollisena osana kokonaiskaliumia. Helppo mitata kun reipas gamma lävistää monenlaisen aineen kuin kuuma veihti voin.
Onhan sitä säteilyä sienissä ja korpilammen ahvenissakin se Sernobylin ydinlaskeuman jälkeen.
- Anonyymi
Rautakaupan tiesuola kalsiumkloridi, kuten ruokasuola. Alle 20 e/25 kg. Alle euron kilo.
- Normineraalisuolaa
Voi perkules,kun mettään mänöö taas. Tiesuolahan oli ennen kalsiumkloridia. Ei varmaan kuole tuohon, ellei sitten ala nälkään syömään. Luusto vaan vahvistuu ja
verisuonet sisältäpäin.
Muttakun wikipedias väittävät, että ihan normi natriumkloridia talvella käyttävät tien suolaukseen. Sitä nyt ainakin voi käyttää ruokaan. Ei kai tuo ole sitä suolaa mistä on vielä poistamatta ne raskasmetallit? Eei se kai sitä ole. Tämä on sitä hauen suolaukseen tarkoitettua. Lyijy ja elohopea-arvot pysyvät tasapainossa.
Joo, ihan hyvää se on :)
Ei ainakaan radioaktiivista. - Itsekkin_tollo
Kyllä se on hyvä suola, jos keittää pottuja vähän isommalle porukalle, esimerkiksi uima-altaassa. Pitää muistaa, että suolan saa myös liuoksena, näin sen saa suoraan tankkiautosta putkea pitkin altaaseen. Näin ei tarvitse kantaa kuin perunasäkit, ellei niitäkin ota sitten betoninpumppausautolla.
Ja allashan lämpenee, kun sinne heittelee leivänpaahtimia, hiuskäkertimiä ja silitysrautoja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?
Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin33811756IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!
"IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its3597966Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?
Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut933083Verinen koira
Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?982258Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa
Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.1562219Mira Luoti, Vain Elämää
kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?81656- 1101261
Mopokeulija
Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin551103Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !
Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus26908Sylikkäin.
Sylikkäin, suudellen. Milloin haluaisit näin nainen tehdä ? Vain häntä ajatellen 😘. Tietenkin jos häntä asia kiinnosta60793