Ei ollut pelkästään Simo häyhän kutsumanimi Neuvostoliitolta mitä jotkut väittävät..
Neuvostoliitto eli nykyinen Venäjä kutsui Talvisodan sankareita Valkoisiksi kuolemaksi koska oli valkoinen puku ja muistutettiin lumiukkoa.
Ja takaisin muuten Simo Häyhään suunnilleen se oikea ampumamäärä on pystykorvalla 250 tapon paikkeilla ja konekiväärillä 220-240 tappoa. Talvisodassa.
Neuvostoliitto eli nykyinen Venäjä kutsui Talvisodan sankareita Valkoisiksi kuolemaksi koska oli valkoinen puku ja muistutettiin lumiukkoa.
Ja takaisin muuten Simo Häyhään suunnilleen se oikea ampumamäärä on pystykorvalla 250 tapon paikkeilla ja konekiväärillä 220-240 tappoa. Talvisodassa.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Muistaakseni Häyhää kutsuttiin yksistään valkoiseksi kuolemaksi ja suomen joukkoja hiljaiseksi kuolemaksi. Kun liikkuivat sulavan nopeasti ja näkymättömästi suksilla ja katosivat yhtä nopeasti kun tulivatkin.
https://youtu.be/A7_0v5zZB94?list=RDG8gbSvIOx10
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
Ens kerralla tarvitaan enemmän valkoisia kuolemia, venäjä on epäilyttävän hiljainen...
Ljudmyla Mihailivna Pavlitšenko (o.s. Ljudmyla Belova, ukr. Людмила Михайлівна Павліченко, ven. Людмила Михайловна Павличенко; 1916–1974) oli neuvostoliittolainen tarkka-ampuja toisen maailmansodan aikana. Pavlitšenko osallistui Odessan ja Sevastopolin taisteluihin, ja hänelle kertyi sodan aikana 309 varmistettua tappoa. Tilastojen mukaan hän on tappavin naistarkka-ampuja kautta aikain.
Vasili Grigorjevitš Zaitsev (ven. Васи́лий Григо́рьевич За́йцев, 23. maaliskuuta 1915 Jelino – 15. joulukuuta 1991 Kiova) oli neuvostoliittolainen tarkka-ampuja toisessa maailmansodassa.
Hän tuli kuuluisaksi erityisesti toiminnastaan Stalingradin taistelun aikana 10. marraskuuta ja 17. joulukuuta 1942 välisenä aikana. Huhujen mukaan hän tappoi yhteensä 235 sotilasta ja upseeria, joista 11 oli tarkka-ampujia.
Zaitsev myös koulutti tarkka-ampujia ja eräiden arvioiden mukaan hänen kouluttamansa 28 ampujaa tappoivat yli 3 000 vihollissotilasta.