Hei!
Löytyykö teitä, jotka olette Helsingin seudulla
- käyneet julkisella puolella rintojen pienennysleikkauksessa lähiaikoina
- jonossa julkisella puolelle ko. toimenpiteeseen
- aikeissa hakeutua jonoon julkiselle lähiaikoina?
Kaikki kokemukset kiinnostaisivat!
Minulla on terveyskeskukseen lääkäri varattuna ja jännittää kovasti, täyttyvätkö kriteerit kohdallani ja miten asiat sitten lääkärikäynnin jälkeen etenevät, jos etenevät.
Kuulemma hoitotakuun pitäisi mennä niin, että 6 kk:n jonotuksen jälkeen viimeistään pääsisi leikkaukseen. Pitääköhän tämä paikkansa?
Alkaako tämä 6 kk:n jonotusaika jo tuosta lääkärikäynnistä vai siitä, kun jossain vaiheessa pääsee plastiikkakirurgin arvioon? Kuinkahan kauan plastiikkakirurgia pitää odottaa lääkärin jälkeen?
Rintojen pienennys julkisella Helsingissä 2016
16
2433
Vastaukset 16
- Vapaaksi_painolastista
Löysin tällaisen nettisivun, josta löytyy kriteerit leikkaukseen pääsemiselle:
http://www.ebm-guidelines.com/xmedia/hpt/hpt00085.htm
Tuon mukaan itselläni ainakin kriteerit täyttyvät.
Olen 33-vuotias ja leikkauksesta olen haaveillut 15-vuotiaasta asti. Kuppikokoni on 80H. Ylipainoa on vähän, olen lykännyt leikkaukseen hakeutumista, koska olen ajatellut että haluan laihduttaa ensin, ettei käy niin että jos leikkauksen jälkeen laihtuisin, rinnat lähtisivät kokonaan. Tilanteeni on kuitenkin se, että hoikempinakin aikoina rinnat ovat olleet isot ja mammografiassa todettiin hiljattain, että rinnat ovat tiivistä rauhaskudosta eikä niissä ole rasvaa paljoa.
Nykyään, vähän tukevampana koen itseni jopa siinä mielessä sopusuhtaisemmaksi, että rinnat eivät näytä ihan niin ylisuurilta kuin hoikemmassa varressa nuorempana. Voi olla, että rintojen pienennys sitten korostaisi tukevuuttani, kun nyt ne luovat illuusion hoikasta vyötäröstä, kun rintamuksessa on paljon tavaraa. Nyt kuitenkin etenen asiassa terveys edellä: niskakivut ovat melkoiset ja rinnat haittaavat urheilua, haluan helpotusta asiaan ja on aivan sama, vaikka rintojen pieneneminen korostaisi vatsamakkaroitani. Olen myös ajatellut, että leikkausjonossa ehtii jokusen kilon pudottaa.
Olisi mukavaa, jos tähän ketjuun löytyisi kohtalotovereita asiasta juttelemaan! Jos jollakulla on hyviä blogi- tai nettisivusuosituksia aiheeseen liittyen, otan niitäkin tosi mieluusti vastaan.- Leikkausta_miettivä
Aika uusi blogi aiheesta:
http://rintojenleikkaus.blogspot.fi/2016_02_01_archive.html
- Täältä_löytyy
Aikaa siihen että pääsee leikkauspöydälle kuluu reippaasti. Aikarajat löytyy tästä linkistä: http://stm.fi/hoitotakuu
Jonotus leikkaukseen alkaa siitä kun sairaalan poliklinikalla lääkäri asettaa leikkausjonoon. Sitä ennen on kulunut aikaa jo paljon, kuten tuosta edellä olevasta linkistä huomaa.
Kriteerit rintojen pienennykseen löytyy julkaisusta: http://www.julkari.fi/bitstream/handle/10024/116682/URN_ISBN_978-952-00-3520-4.pdf?sequence=1 Löytyy heti ensimmäiseltä sivulta kun valitsee plastiikkakirurgian haaran. Lääkäri tekee sitten tuon arvioinnin. - Vapaaksi_painolastista
Kiitos tiedoista!
Tuo hoitotakuulinkki olikin tosi hyvä ja selkeytti käytäntöjä. Jonkin aikaa tässä siis saa vielä odotella, kun vielä tuohon terveyskeskusaikaanikin on kuukausi aikaa. Siellä vasta selviää, lähteekö tämä asia ylipäätään etenemään. - Leikkaukseen52720
Moikka! Itse marssin tammikuussa lääkärille puhumaan rinnoistani jotka ovat eriparia oikea G ja vasen I ja niskavaivoja on paljon. Sain lähetteen kirurgille helmikuulle ja hän katsoi jo pelkän kokoeron olevan riittävä syy leikkaukseen. Nykyisin on mahdollista valita haluaako jonottaa myös lähikuntiin (mm.lohja porvoo tammisaari ) , jolloin jonotusaika on kuulemma lyhyempi jopa 3kk tai sitten valintana on että jonottaa vain omalle paikkakunnalle jolloin jonotusaika olisi sen n. 6kk. Maliskuussa sain kirjeen jossa ilmoitettiin että leikkaukseni tullaan tekemään Lohjalla (HUS) . Ymmärtääkseni myös kuljetus helsingistä lohjalle ja takasin tulee olemaan järjestetty. Tässä nyt odotellaan koska lopullinen tieto leikkauksesta tulee :)
- Lohjallemyös
Hei, olitko leikkauksessa Lohjalla? Miten kaikki sujui ja miten olet toipunut?
- Ardeparde1234
https://tienireduktioplastiaan.wordpress.com/ Tässä linkki aivan uuteen blogiin :)
- asdasdasdas123456
- Vapaaksi_painolastista
Nyt on lääkärissä käyty! Leikkauksen kriteerit täyttyvät, mutta lääkäri sanoi, että 10 kg pitäisi laihduttaa ja tämän jälkeen hän olisi valmis laittamaan lähetteen plastiikkakirurgille. Hän totesi, että laihduttaminen ei rintojani pienennä (minulla ne koostuvat enimmäkseen rauhaskudoksesta, jota ei voi laihduttaa) mutta terveydellisistä syistä olisi hyvä laihduttaa ennen leikkausta. Ilmeisesti on joku sellainen käytäntö, että ns. kiireettömiä leikkauksia ei mielellään tehdä jos on reilusti ylipainoa.
Vähän osasinkin tätä ounastella kun olin lukenut netistä samanlaisia kokemuksia. Nyt olen aloittanut herkkulakon ja yritän muutenkin järkeistää syömisiä, jos ne kilot alkaisivat tippua. Mutta kohdallani siis leikkaukseen pääsy nyt viivästyy jonkin verran. - Aikaaodottava
Kuinka paljon aikaisemmin normaalia ajanvarausaikaa olette saanut tietää leikkausajan? Viikko, kaksi....?
Entä jos pääsitte peruutusajalle, monta päivää ennemmin saitta tietää ajan?
Tuleeko rutiinisti kaikille käynti leikkaavan kirurgin luona edellisenä päivänä tms tai verikokeissa käynti tai jotakin muuta?- Tietoa_tulee
Jotkin lääkkeet tai jopa luontaistuotteet edellyttää niiden keskeyttämisen useitakin viikkoja aiemmin. Tämän takia olisi hyödyllistä että leikkauspäivä ilmoitettaisiin mahdollisimman varhain. Tällaisia lääkkeitä on mm. aspiriinivalmisteet, e-vitamiini, usein hormoonit ja kalaöljyt. Tupakointi taas heikentää ihon pintaverenkiertoa joten haavojen paraneminen huonontuu. Jopa useaa kuukautta aiemmin lopetettu tupakointi parantaa tilannetta selvästi.
Yleensä verikokeet ja esimerkiksi anestesialääkärin käynti hoidetaan edellispäivänä sairaalassa, leikkaukseen voidaan tulla sitten suoraan kotoakin leikkauspäivän aamuna. Kutsu leikkaukseen tulee kirjeessä hyvissä ajoin ja samalla ohjeet tarvittavista laboratoriokäynneistä ym. Jos on päässyt peruutuspaikalle, jononhoitaja soittaa ja varmistaa että todellakin pääset leikkaukseen ja kertoo leikkausajankohdan. Silloinkin yleensä tulee nuo em. paperit.
- Odottavanaikapitkä
Onko kenellekään käynyt niin, että kun menet leikkauspäivänä sairaalaan ja tapaat leikkaavan kirurgin ensimmäistä kertaa (julkisellahan yleistä että jonoon laittanut lääkäri eri kuin operaation tekijä) niin kirurgi onkin sitä mieltä että rintasi ovat liian pienet leikattavaksi julkisella?
- Uskoisinnäin
Tuskinpa tuollainen on mahdollista, kriteerit kuitenkin on samat kaikkialla vaikka lääkäreiden henk. koht. mielipiteissä voikin olla eroja.
- Karvaton10
Olen menossa leikkuriin ja ajanvarauskirjeessä oli maininta että leikkausalueelta ei saa ajaa karvoja pois. Ehkä hassu kysymys, mut mieleen tuli et saako kainalokarvat ajaa? Sieltähän ei varsinaisesti leikata, mutta mahdollisesti rasvaimua sillekin alueelle tulee....
- Olisiko_selitys
Yleensä tuo karvojen ajelukielto perustunee siihen että voi syntyä pieniä haavoja joka voikin olla este leikkaukselle (iho pitää olla ehjä ennen leikkausta).
Jos kainalokarvat on ajeltu vaikkapa muutama viikko aiemmin, niin iho on varmaankin jo parantunut jos on sattunut tulemaan haavoja.
- Liivithakusessa
Olen lukenut monien käyttävän leikkauksen jälkeen triumpin urheiluliivejä. Onko ne edestä kiinnitettävät tai kuinka saatte ne päälle mikäli takaa suljettava?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1062195- 103886
- 64791
- 46780
Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???21706Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha511692Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76630- 62586
Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik23570- 57551