1. Ihminen on luotu jumalan kuvaksi. onko ihminen siis itse jumala?
2. Onko maailma luotu valmiiksi, vai onko se ohjatussa muutoksessa?
2. Onko maailma luotu valmiiksi, vai onko se ohjatussa muutoksessa?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
1. onko ihminen jumala, jos hän kykenee laboratoriossaan luomaan keinotekoisen pienoismaailmankaikkeuden, jonka kehitystä hän mikroskoopilla tarkastelee. Monien vaiheiden kautta mikrokosmokseen syntyy elollisia olentoja, jotka elävät liian pienessä mittakaavassa etteivät pysty havainnoimaan kokonaistilannetta, siis sitä että ovat mikroskoopissa tarkastelun alla. Mikro olennot luovat teorioita synnystään - tulee ateistejä, teistejä, mutta kuka arvaisi, että ihminenon jumala, joka heidät loi.
Elämmekö mekin suurennuslasin alla mikrokosmoksessa, onko mittakaavamme liian pieni ymmärtämään kokonaiskuva.
1. Ja jos ihminen on Jumalan kuva, niin todistaisiko tämä ettei Jumala olisi täydellinen?
Jos Jumala on täydellinen, niin silloinhan luotu kuva olisi epäonnistunut, mikä tarkoittaisi ettei Jumala olisi täydellinen..
Eihän jumala ole täydellinen. Raamatussakin hän muuttaa mielensä monta kertaa, muuttuu mustasukkaiseksi (ja tappaa pari ihmistä), häntä käytetään hyväksi kirouksen muodossa (joka tappaa 45 (?) lasta kaupungista) ja kaikkea muuta hauskaa.
Kuulostaako tämä täydellisyyden (ja rakkauden) esikuvalta? Tai Jeesuksen sanoi Matteuksen 10:34, "En tuo rauhaa vaan miekan".
Eihän se olisikaan täydellinen, joka ei voisi tuntea mustasukkaisuutta. Sellainen olisi hyvin epätäydellinen olento.
on aika epä täydellinen kun ei tunne mustasukkaisuuden vastakohtaa, mitä nyt onkaan.
Mitä Jumalaa tarkoitat kun kirjoitat sen pienellä kirjaimella. Vastaan kuitenkin Raamatun Jumalan kuvan mukaan. Jumala (erisnimi)
Ihminen voi tehdä jumalan mistä tahansa, itsestäänkin (esim. narsismi) mutta se ei ole silloin Raamatun Kaikkivaltias Jumala. Sillä ei ole Jumalan ominaisuuksia.
1. Ei ole.
Jos katsot itseäsi peilistä, se on kuva sinusta , oletko se sinä, onko sillä tunteita, esimerkiksi?
2. Maailma oli luotu valmiiksi, mutta synti muutti sen.
Maailma on muutoksessa, eskatologia ja apokalypsia tuovat tämän esille.
Jumala kontrolloi kehitystä, ihmisellä on osuus kehityksen kulussa.
En tiedä mitä jumalaa sitä tarkottas, kun niitä on nii monta tässä maailmassa. Mutta tarkoitin lähinnä tätä jutikoiden mytologiassa ilmitulevaa jumalaa.
Jos maailma olisi luontu valmiiksi, se olisi täydellinen, muuttumaton. Mutta minkä takia se on silti jatkuvassa, villissä, arvaamattomassa muutoksessa?