Uskonnon opetuksen tilalle tulisi saada "Porno"!

Olen sitä mieltä Turun Vapaa-Ajattelijoihin kuuluvana, että uskonnon tilalla tulisi opettaa peruskouluissa "Pornoa". Se olisi parasta sukupuolivalistusta, että esimerkiksi mahdollisilta teiniraskauksilta vältyttäisi!?

29

539

    Vastaukset 29

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Humanistisesti
      • Trollaaminen tarkoittaa vain sitä, ettei aloitukseni ollut sinun mieleesi. En ole kirjoittanut Vapareiden sivuille kuin vasta kerran elämäni aikana, joten parempi on se että ensin kysyt ja syytät vasta sitten. Lisäksi käytän rekisteröityä nimimerkkiäni tai "EiKirj" -nimimerkin perässä.


    • kepappi69

      Siis että ihan Aatamin puvussa ja vähän Eevankin?

    • sanctasimplicitas

      Eikö sitä p......n antoa ole jo näytetty mediassa tarpeeksi kun kouluissakin pitäs opettaa. Osaavat jo elä huolehdi.

      • Mitä osaamista kristinuskossa on tarvetta suhteessa pornoon?

        Jokainen ihminen voi perustaa oman uskontonsa tai uskonlahkonsa, jota voi kannattaa miljoonia ihmisiä. Monista avioliitoista nykyisin erotaan, kunnei toinen ole tarpeeksi hyvä sängyssä kun taas se toinen avioliiton ulkopuolinen kumppani saattaa olla. Pettäminenkin avioliitoissa saattaisi tällöin heikentyä, kun aviopuoliso osaisi tehdä niin kuten peruskoulussa on Pornotunneilla opetettu. :)

        Ihmisten perustarve on seksi siinä missä on ruokakin! Ei välttämättä se seksin avulla tuoma olettama Raamatun latteus eli lisääntyminen! Seksi ei ole koskaan turhaa ja jos siihen liittyy "lisääntyminen" niin siihen liittyy suorittaminen eikä seksi!

        Uskonnon opetus ei pitäisi kuulua Suomen koululaitoksille vaan perheet saisivat itte sitä paskaansa tyrkyttää omille naperoilleen tai toisillensa. Siihen ei tulisi kuluttaa Suomen yhteiskunnan verovaroja, jotka on varattu koululaitoksille opetukseen peruskouluissa! Toisen asteen koululaitoksen päättäjäisissä on ollut mielestäni liikaa uskontoa tai jopa kirkkoa!

        Eikö se lisääntyminen ollutkaan Raamatussa kovinkaan tärkeätä ja uskovien keskuudessa: "lisääntykää ja täyttäkää maa"? Pornotunnit peruskoulussa voisi sitä lisääntymistä hieman avittaa? Lisäksi uskovat ovat huolissaan siitä, että homous on määrältään kasvanut ja siksi on tulossa vissiin jopa maailmanloppu 1.3.2017 Suomessa, kun homoseksuaalit saavat avio-oikeuden. :)

        Uskonto on liian tylyä lapsia kohtaan. Seksipalstalla kysytään kyllä henkilön ikää, muttei koskaan tällä uskontopalstalla. Se on epäkohta koska uskonto ei tule kuulua koskaan alle 18-vuotiaalle siinä missä ei seksikään!


    • hämilläänoleva
      • hämilläänoleva

        Aloittajalla muutenkin noin 95% kirjoituksista kertoo juurikin homoseksuaalisuudesta , vaikuttimena on hänen omat seksuaaliset vääristymät samaa sukupuolta oleviin edustajiin . Lopullisen onnen hän löytää kun voi tehdä SITÄ jokaisen vastaantulijan kanssa ilman että hänet leimattaisiin huonommaksi.


      • hämilläänoleva

        Aloittaja kaiketi myös haluaa poistattaa kylkiluitansa jotka ovat esteenä itseltänsä suihin ottamiselta . Se kun on tulevaisuudessa normaalia ja hyväksyttävää työpaikkojen kahvitauoillakin .


      • Homoseksualismia ei ole juurrettu Suomessa yhtään sen enempää normaaliksi kuin ei heteroseksuaaliaakaan! Sinustako homoseksuaalisuutta tulisi tänä päivänä pitää sairautena ja heteroseksuaalisuutta "terveyttä edistävänä" tai sen suuntaista? Pelkäätkö todellakin sitä että aviopuolisosi "sairastuu" homoseksuaalismiin ja ottaa sinusta eron?!

        Taidat kuulua Aito Avioliitto yhdistykseen ja takaan, ettei se yhdistys kovinkaan monen yhdistyksen jäsenen terveyttä edesauta!!

        Mene psykiatrille, jollei homoseksuaaleilla tule olla mitään oikeuksia, mutta sulla heterona saa olla!!


      • hämilläänoleva kirjoitti:

        Aloittajalla muutenkin noin 95% kirjoituksista kertoo juurikin homoseksuaalisuudesta , vaikuttimena on hänen omat seksuaaliset vääristymät samaa sukupuolta oleviin edustajiin . Lopullisen onnen hän löytää kun voi tehdä SITÄ jokaisen vastaantulijan kanssa ilman että hänet leimattaisiin huonommaksi.

        Valitettavasti olen 100% hetero!

        Minusta on oikeata, että homoseksuaali saisi olla Suomessa 100% homoseksuaali ollessaan homo tai lesbo ja saaden samat ihmisoikeudet, kuten minäkin saan olla 100% HETERONA!


      • ateisti1982 kirjoitti:

        Valitettavasti olen 100% hetero!

        Minusta on oikeata, että homoseksuaali saisi olla Suomessa 100% homoseksuaali ollessaan homo tai lesbo ja saaden samat ihmisoikeudet, kuten minäkin saan olla 100% HETERONA!

        Mikäli en hyväksyisi homoseksuaaleille avioliittoa niin minulla ei todellakaan riittäisi omatuntoa omita sitä avioliittoa itselleni ollessani hetero, kuten uskovat kaiken aikaa eniten tekevät. Minä en koe avioliittoa uskonnollisena vaan juridisena. Raamattuun on avioliitto omittu, vaikka tiedetään että "maallisia avioliittoja" on ollut jo kauan ennen kuin yhtäkään sanaa on Raamatusta kirjoitettu. Lisäksi on ollut miehille ns. "ystävyysliittoja".


    • hämilläänoleva

      Ei kyllä se olet sinä joka apua tarvitsee. Olet jostain lapsuudestasi kaiketi omannut vääristyneen seksuaalisen asenteen jota pidät normaalina. Homostelu nyt vaan ei muutu normaaliksi vaikka kuinka sitä haluaisit , se on poikkeama. Pornoo kouluihin, homostelu normaaliksi ja ? Mitähän saatana seuraavaksi keksii ?

      • hämilläänoleva

        Varmaankin noita runkkauskoppeja joka kadun varteen ja päiväkotien pihoille jne . Ja aloittaja innoissaan kun tapahtuu edistystä ihmisoikeuksien puolesta. Kaikille kuuluu ihmioikeudet mutta se ei tarkoita sitä että perverssioitaan ruvetaan esittelemään kaikille julkisesti , valitan . Sekun ei ole "normaalia"


      • Saatanaa ei ole olemassakaan sen enempää kuin ei jumalaasikaan.

        "Homostelu nyt vaan ei muutu normaaliksi vaikka kuinka sitä haluaisit , se on poikkeama."

        Biologian tunnit on sinulta tainnut jäädä väliin, mikäli väität homoseksuaalisuutta luonnottomaksi tai jollakin tavoin epänormaaliksi. Kaikki metsän eläimet (urokset) ovat enimmäkseen homoseksuaaleja ja vain silloin kun naaraksella on kiima saattavat laittaa naaraan tiineeksi ja poiketa siitä sun mainitsemastasi.

        Ennemmin kouluihin pornoa kuin jotakin älytöntä uskontoa. Mua etoaa yhtälailla kouluissa uskonto, kuten suakin porno ja jollet ymmärrä sitä vertauskuvannollisesti ilman että haukut tuntemattomia ihmisiä täällä keskustelupalstalla homoksi niin ehkä sun ja muiden uskovien kannattaisi katsoa peiliin ja itkeä asiasta vasta sitten kun koululaitoksessa todellakin luovutaan teidän tästä mieluisimmasta oppiaineesta nimeltä uskonto. Tuskin siihen kovinkaan montaa sukupolvea enää aikaa menee!


      • hämilläänoleva kirjoitti:

        Varmaankin noita runkkauskoppeja joka kadun varteen ja päiväkotien pihoille jne . Ja aloittaja innoissaan kun tapahtuu edistystä ihmisoikeuksien puolesta. Kaikille kuuluu ihmioikeudet mutta se ei tarkoita sitä että perverssioitaan ruvetaan esittelemään kaikille julkisesti , valitan . Sekun ei ole "normaalia"

        Mitä helvetin rukouskoppeja peruskouluissa ja päiväkodeissa nykyisin on!?

        "Kaikille kuuluu ihmioikeudet mutta se ei tarkoita sitä että perverssioitaan ruvetaan esittelemään kaikille julkisesti , valitan ."

        Kyllä se uskonto vasta eräänlainen perverssio on, jota esitetään alaikäisille Suomessa mielestäni hieman liikaa. Te uskovaiset erityisesti pidätte sitä jonakin helkkarin itsestään selvyytenä myöskin muille.

        Täällä uskontopalstallakin tulisi kysyä ikää ja ikäraja tulisi olla siinä 21 ikävuotta, jota uskominen tulisi Suomessa myöskin edellyttää.

        "Sekun ei ole "normaalia" "

        Ei ole sunkaan kirjoituksesi!


      • hämilläänoleva kirjoitti:

        Varmaankin noita runkkauskoppeja joka kadun varteen ja päiväkotien pihoille jne . Ja aloittaja innoissaan kun tapahtuu edistystä ihmisoikeuksien puolesta. Kaikille kuuluu ihmioikeudet mutta se ei tarkoita sitä että perverssioitaan ruvetaan esittelemään kaikille julkisesti , valitan . Sekun ei ole "normaalia"

        Uskominen ei tule olla mikään ihmisoikeus, koska uskovat itse haluavat viedä pois ihmisoikeuden muilta.

        ""Kaikille kuuluu ihmioikeudet mutta se ei tarkoita sitä että perverssioitaan ruvetaan esittelemään kaikille julkisesti , valitan ."

        Olen siis samaa mieltä, mitä tulee jumaliin uskomiseen! Moraalitonta saastaa!


      • "Olet jostain lapsuudestasi kaiketi omannut vääristyneen seksuaalisen asenteen jota pidät normaalina."

        Sä et ole oikeudenmukainen tai et kannata tasa-arvoa tai tasavertaisuutta jne., joten sä se olet lapsuudessasi saanut vääristyneen asenteen. Kaikkia erilaisia ihmisiä tulee koulussa kiusata ihan vaan siitä syystä kun ne ovat erilaisia?!

        Minkä vääristyneen seksuaalisen asenteen olen saanut? Olen 100% hetero vai tiedätkö edes mitä se tarkoittaa? Jos tiedät mitä se tarkoittaa niin eikö se juuri ole "normaalia". Jos olen hetero niin en saisi olla oikeudenmukainen ja tasavertaisuuden kannattaja olematta silti homoseksuaali?! Onko homoseksuaalisuus sinun elämässäsi jokin uhka tai haitta?! Miten se vaikuttaa sinun elämääsi, että joku on homoseksuaali ja haluaa avioitua rakastamansa ihmisen kanssa? Säkin varmaan rakastat jotakin sellaista, jonka kanssa olet saattanut avioitua? Mitä sitten ois tapahtunut, jollet olisi saanut avioitua? Ei olisi ollut hääyötä, etkä ois menettänyt neitsyyttäsi/poikuuttasi vai oisko silloin löydetty jokin syy tehdä toisin, kuten monet uskova pariskunnat tekevät jo ennen hääyötä?! :D


      • hämilläänoleva

        Miten voit olla 100% hetero jos on normaalia olla homoseksuaali kadulla ja metsässä ? Oletko sinä silloin poikkeus luonnossa ?


      • hämilläänoleva

        Tässä näkee ateistin näkemyksen , kaikki on normaalia :D


      • hämilläänoleva kirjoitti:

        Miten voit olla 100% hetero jos on normaalia olla homoseksuaali kadulla ja metsässä ? Oletko sinä silloin poikkeus luonnossa ?

        En hyväksy itselleni homoseksuaalisuutta, mutta hyväksyn sen toki muille ihmisille jos niikseen tahtovat. Miksi mun pitäisi sitä homoseksuaalisuutta vastustaa vain sen takia että jossakin kirotussa Raamatussa saattaa lukea moista paskaa ja se vääristää uskovaisille sellaisen käsityksen...tai Raamatussa ei oikeasti sitä lue vaan uskovat tulkitsevat sen niin että siellä moinen lukisi?! Missä kohtaa Raamatussa kielletään homoseksuaalisuus tai se ettei homoseksuaalit saa avioitua!!


      • hämilläänoleva kirjoitti:

        Tässä näkee ateistin näkemyksen , kaikki on normaalia :D

        Sulla taas ei taida kaikki olevan ihan täysin normaalia!


      • hämilläänoleva
        ateisti1982 kirjoitti:

        Sulla taas ei taida kaikki olevan ihan täysin normaalia!

        Siinä olet täysin oikeassa ! Älyttömässä maailmassa normaali? Ei helvetissä ! :D


      • hämilläänoleva kirjoitti:

        Siinä olet täysin oikeassa ! Älyttömässä maailmassa normaali? Ei helvetissä ! :D

        Sä taidat elää helvetissäsi vain sen uskosi kanssa. Hellittäisit jo hieman siitä uskostasi niin huomaisit ettei helvettiä ole olemassakaan ja taakkasi kevenisi.


      • hämilläänoleva kirjoitti:

        Miten voit olla 100% hetero jos on normaalia olla homoseksuaali kadulla ja metsässä ? Oletko sinä silloin poikkeus luonnossa ?

        Jollet ymmärtänyt, että Raamattu ja siihen uskominen on luonnottomampaa kuin yksittäisten ihmisten homoileminen. Jos Raamattu olisi luonnollinen niin tällöin kai jokaisella metsän eläimelläkin olisi jokin Raamattu, jota lukisi ennen aktejaan.

        Olen 100% hetero. Kaikki noin 160 000 eivät olleet homoseksuaaleja kirjoittaessaan nimensä "Tahdon Asia" kansalaisaloitteeseen, mutta suurinosa AA-yhdistyksen kansalaisaloitteeseen vastanneista n. 100 000 olivat kaikki joitakin kiihkouskovaisia, jotka hyppivät jo silloin riemusta kun kansalaisaloiteeseen tuli 50 000 nimeä täyteen, että Suomessa tasa-arvoinen avioliitto ei sittenkään tule voimaan ja se kumoutuisi. Totuus tulee olemaan hieman eri...totuus pamahtaa teidän silmillenne, koska kansalaisaloitteenne ei etene Eduskunnassa lakivaliokuntaa pidemmälle ja vain joku vähä-älyinen Niikko voi olla ainoa, joka äänestää lakivaliokunnassa AA-yhdistyksen aloitteen puolesta.
        Jos laki jostakin syystä menisikin Eduskunnassa isoon saliin niin monet viimeksi kielteisesti uutta avioliittolakia äänestäneet tulisivat äänestämään joko TYHJÄÄ/EI, koska eivät hyväksy sitä että lakeja säädetään Suomessa edestakaisin.
        Suomessa kuitenkin kerättiin kansalaisaloitteessa n. 160 000 nimeä tasa-arvoisen avioliiton puolesta ja vastaan kerättiin omassa kansalaisaloitteessa n. 100 000, joten vaikka Eduskunnassa päätettäisi kumota uusi avioliittolaki niin tällöin verrattaisi kansalaisaloitteiden nimien lukumääriä keskenään.

        Kesän alla äänestettiin Eduskunnassa tasa-arvoisesta avioliiton jostakin periaatepäätöksestä yms. ja tuolloin Eduskunta oli kovin myönteinen tasa-arvoisen avioliiton puolesta lukemin noin 100-60 (en muista tarkkoja lukemia).


      • hämilläänoleva

        Kuinka on mahdollista että 50 vuotta sitten homoja ei ollut ollenkaan? Sinulle on luonnollista että pienessä ajassa homoja on ruvennut sikiämään holtittomasti .. ettei nyt vaan olisi viihteessä vika mitä tarjotaan ja apinoidaan ?


      • hämilläänoleva kirjoitti:

        Kuinka on mahdollista että 50 vuotta sitten homoja ei ollut ollenkaan? Sinulle on luonnollista että pienessä ajassa homoja on ruvennut sikiämään holtittomasti .. ettei nyt vaan olisi viihteessä vika mitä tarjotaan ja apinoidaan ?

        "Kuinka on mahdollista että 50 vuotta sitten homoja ei ollut ollenkaan?"

        Ole hämilläsi, mutta kyllä niitä homoseksuaalisia on aina ollut Suomessa!

        Monet tunnetut eurooppalaiset taitelijat, kuten esimerkiksi Picasso oli muuten homoseksuaali.

        https://fi.wikipedia.org/wiki/Luettelo_tunnetuista_homo-_ja_biseksuaaleista#Kansainv.C3.A4lisesti_tunnettuja_homo-_ja_biseksuaaleja

        Löytyykö tuttuja nimiä?

        "Sinulle on luonnollista että pienessä ajassa homoja on ruvennut sikiämään holtittomasti"

        Mistäköhän ne homoseksuaalit on mahtaneet sikitä, jollei meistä heteroista?! Mistä helvetin kuusesta teitä hihhuleita on mahtanut tänne sikitä vieläkin, jollei jostakin ruotsalaisista uskonpuhdistuksen tuloksena.
        Ruotsi on nykyisin sekulaarinen valtio, kuten muutkin Pohjoismaat paitsi ei Suomi ja siellä homoseksuaaleja vihitään avioliittoon kirkossa, kuten muissakin Pohjoismaissa paitsi Suomessa!!!???

        Onko Suomi hieman jälkeenjäänyt asenteissaan ja ennakkoluuloissaan kuin muut Pohjoismaat ovat hieman hellittänyt siinä järjettömästä ehdottomuudestaan?!


      • hämilläänoleva kirjoitti:

        Kuinka on mahdollista että 50 vuotta sitten homoja ei ollut ollenkaan? Sinulle on luonnollista että pienessä ajassa homoja on ruvennut sikiämään holtittomasti .. ettei nyt vaan olisi viihteessä vika mitä tarjotaan ja apinoidaan ?

        Ehkä johtui tietystä syistä, miksi Suomessa ei ollut homoseksuaaleja julkisesti 50 vuotta sitten, mutta kyllä homoseksuaalisia vain todellisuudessa oli yhtälailla kuin muuallakin maailmassa.

        Koet varmaan tuon lain mukaan vielä elämäsi, kun aikoinaan vastustit:
        "Suomessa ”homoseksuaaliset teot” olivat rangaistavia vuoteen 1971 asti ja homoseksuaalisuus lakkasi olemasta virallisesti listattu sairaus 1981.[29]"

        Uskominen johonkin kristinuskon ja muun uskonnon jumalaan on todettu varmaan lähestulkoon sairaudeksi monessa muussa sivistysvaltiossa kuin Suomessa, vaikkei sitä uskomista jumalaan vielä olisi Suomessa todettu ihmiseltä suoraan skitsofreniaksi?! Se on todella sääli, ettei Suomessa 1971 jälkeen todettu kristinuskon aiheuttaneen skitsofreniaa ja uskomista jumalaan ei 1981 jälkeen listautettu virallisesti sairaudeksi siinä missä on skitsofreniakin!!!

        "Samaa sukupuolta olevien parien avioliitto on hyväksytty lailla seuraavissa maissa: Hollannissa (vuodesta 2001), Belgiassa (2003), Espanjassa (2005),[31] Kanadassa (2005),[32] Etelä-Afrikassa (2006),[33] Norjassa (2009),[34] Ruotsissa (2009),[35] Portugalissa (2010),[36] Islannissa (2010)[37], Argentiinassa (2010)[38][39], Tanskassa (2012)[40], Uruguayssa (2013)[41], Uudessa-Seelannissa (2013)[42], Ranskassa (2013)[43], Isossa-Britanniassa (2014)[44], Yhdysvalloissa (2015) [45]."

        Lähde: https://fi.wikipedia.org/wiki/Homoseksuaalisuus#Lains.C3.A4.C3.A4d.C3.A4nt.C3.B6


      • hämilläänoleva kirjoitti:

        Kuinka on mahdollista että 50 vuotta sitten homoja ei ollut ollenkaan? Sinulle on luonnollista että pienessä ajassa homoja on ruvennut sikiämään holtittomasti .. ettei nyt vaan olisi viihteessä vika mitä tarjotaan ja apinoidaan ?

        Suomessa on hyväksytty samaa sukupuolta olevien parien avioliitto lailla vuonna 2014 - tulee voimaan 1.3.2017!

        Enemmistö ei muuten sitten ole sama kuin Aito Avioliitto ry:n kansalaisaloitteessa nimensä allekirjoitti nimensä vain n. 100 000 tasa-arvoista avioliittoa vastaan.
        Pitäisi teidän nyt muistaa, että ENEMMISTÖ allekirjoitti kylläkin Tahdon Asia ry:n kansalaisaloitteen n. 160 000 allekirjoituksella.

        Lakialoitteenne jää Eduskunnan lakivaliokuntaan, eikä se päädy koskaan Eduskunnan "isoon saliin"!! En usko, että lakivaliokuntaa edes korruptiolla saataisi kääntämään päänsä. Korruptio ei kuulu Suomen politiikkaan ja se on kiellettyä. Jos vain joku Niikko äänestää vastaan niin sen koette jo voitoksenne, ei kai?! :D

        Ymmärtäkää jo se, että kansalaisaloitteenne on kuollut jo syntyessään ja hyvä niin! Toivottavasti se New Age -lohkonne, jolta AA-yhdistys saa rahavarat kamppanjaansa pyytää hävittyänne ne teiltä AA-kannattajilta takaisin! :D


      • ateisti1982 kirjoitti:

        Suomessa on hyväksytty samaa sukupuolta olevien parien avioliitto lailla vuonna 2014 - tulee voimaan 1.3.2017!

        Enemmistö ei muuten sitten ole sama kuin Aito Avioliitto ry:n kansalaisaloitteessa nimensä allekirjoitti nimensä vain n. 100 000 tasa-arvoista avioliittoa vastaan.
        Pitäisi teidän nyt muistaa, että ENEMMISTÖ allekirjoitti kylläkin Tahdon Asia ry:n kansalaisaloitteen n. 160 000 allekirjoituksella.

        Lakialoitteenne jää Eduskunnan lakivaliokuntaan, eikä se päädy koskaan Eduskunnan "isoon saliin"!! En usko, että lakivaliokuntaa edes korruptiolla saataisi kääntämään päänsä. Korruptio ei kuulu Suomen politiikkaan ja se on kiellettyä. Jos vain joku Niikko äänestää vastaan niin sen koette jo voitoksenne, ei kai?! :D

        Ymmärtäkää jo se, että kansalaisaloitteenne on kuollut jo syntyessään ja hyvä niin! Toivottavasti se New Age -lohkonne, jolta AA-yhdistys saa rahavarat kamppanjaansa pyytää hävittyänne ne teiltä AA-kannattajilta takaisin! :D

        "Pitäisi teidän nyt muistaa, että ENEMMISTÖ allekirjoitti kylläkin Tahdon Asia ry:n kansalaisaloitteen n. 160 000 allekirjoituksella."

        Suurinosa heistä oli muuten HETEROITA, eikä kaikki ole homoja tai lesboja! Olenko homoseksuaali eläessäni MIEHENÄ NAISEN KANSSA?! Ei ole avovaimonikaan lesbo...ja mua ei muuten yhtään haittaisi vaikka avovaimoni olisi biiseksuaali, mutta kunnei ole vaan umpihetero!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on totta mikä ei?

      Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?
      Kuhmo
      25
      1868
    2. Lopetetaanko tämä

      Juttu ja mennään eteenpäin? Pystytkö?
      Ikävä
      126
      851
    3. Just saying

      Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.
      Ikävä
      123
      657
    4. Voisin antaa sulle nyt

      Halin❤️
      Ikävä
      54
      598
    5. Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa

      Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      90
      555
    6. Tosi kiva on

      Joo. Mitä olisit menettänyt jos olisit paljastanut itsesi?
      Ikävä
      65
      541
    7. Jos selviäisi että kaivattusi

      Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan
      Ikävä
      88
      540
    8. Tehdään yhdessä itsestämme

      Parhaat versiot❤️ Se vaatii molemmilta hyvää itsetuntoa!
      Ikävä
      42
      525
    9. Päivän aivopieru Trumpilta

      Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko
      Maailman menoa
      62
      495
    10. Jokin ei täsmää

      Joskus yksi vuosiluku saa katsomaan koko tarinaa uudestaan. Löysin gradun. Matematiikka ei oikein täsmää siihen, mitä mi
      Ikävä
      267
      480
    11. Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?

      Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas
      Tanssii tähtien kanssa
      26
      474
    12. Janpen Thai lopettanut, miksiköhän

      Hyvää apetta teki.
      Suomussalmi
      9
      466
    13. Toivotko vielä viestiä

      Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.
      Ikävä
      34
      463
    14. Kuka kaipaa T m?

      Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota
      Ikävä
      31
      435
    15. Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?

      Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v
      Tanssii tähtien kanssa
      9
      429
    16. Vaikea on tämän

      Jälkeen suhtautua sinuun ilman ettei muista kirjoituksiasi.
      Ikävä
      58
      422
    17. Kerro muuten miksi

      Estit somessa?
      Ikävä
      41
      416
    18. Miksi jotku naiset on niin tyhmiä

      Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä
      Ikävä
      51
      415
    19. Jätä jo se puolisosi, mun kanssa kilpa-asetelma on tuhoisa.

      Eikä hän tule sitä voittamaan. Myöskään missään vanhassa ei kannata roikkua, koska ei uskalla kohdata muutosta, hyvät as
      Ikävä
      27
      406
    20. S-ryhmän vastuullisuuden kaksoisstandardi

      Vastuullisuuspuhe on helppoa. Vaikeampaa on selittää, miksi S-ryhmän omien merkkien tuotteita ja raaka-aineita hankitaan
      Maailman menoa
      6
      395
    Aihe