Arkkipiispa Mäkinen 9.4.2016

kanaljaulos

Taas samaa paz*kaa suoltanut. Milloin tuo joutavan p*** suoltaminen sdaadaan kuriin?
Mäkisen mökinät kaatuvat heti kun alkaa ajattelemaan niitä.

Mäkinen: "Kun ihmisiä puolustetaan ja asetutaan hätää kärsivien ihmisten rinnalle, tällaisilla asioilla ei voi laskelmoida. On autettava, kun ihminen on hädässä".

Mistä Mäkinen tietää kuka on hädässä ja kuka ei? Toki silloin KUN ON HÄDÄSSÄ pitää auttaa, mutta jos olet vaeltanut Euroopan läpi ja et ole hakenut turvapaikkaa vaan "shoppailet" sillä missä olisi parhaat edut, niin ET OLE HÄDÄSSÄ.

Mäkinen: "Arkkipiispa tähdensi, ettei kirkko piilottele ketään, vaan auttaa esimerkiksi kielteisen päätöksen saaneita kaikkien mahdollisuuksien mukaan yhdessä viranomaisten kanssa".

Mitä ihmettä??? Suomessa on jo olemassa lailliset järjestelmät ja valitusoikeus päätöksiin. Mäkinenkö yrittää ratkaista laillisten järjestelmien puolesta mikä oikein ja väärin!

Mäkinen: "Maailmassa elämisen edellytykset eivät jakaudu tasaisesti ja meillä täällä on enemmän kuin meille kohtuullisesti kuuluu".

On näköjään röyhkeyttä ja otsaa syyttä isiämme siitä että raivasivat ja taistelivat, jotta lapsillansa olisi parempi elämä. Eikö jokainen vanhempi halua lapsilleen parempaa elämää. Ei nykyinen elintaso ole taivaasta tippunut vaan isiemme hiellä ja verellä ansaittu. Silläkö sitä omaa maata rakennetaan että lähdetään pakoon muualle ja palataan kunhan olosuhteet paranee? Missä Suomi olisi jos kaikki nuoret armeijaikäiset miehet olisivat lähteneet pakoon sotien aikana?

Kyllä todella ihmetyttää millaisia pösilöitä kirkko keskuudessaan kasvattaa ja tuollainen selkärangaton mato vielä valitaan johtavaan virkaan.HUHHUH.

1

142

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      274
      15289
    2. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      131
      10281
    3. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      108
      9410
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      23
      7206
    5. 182
      6577
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      177
      6271
    7. Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä

      Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri
      Maailman menoa
      33
      5695
    8. Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella

      Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole
      Maailman menoa
      52
      5461
    9. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      28
      2042
    10. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      153
      1730
    Aihe