...niin mille alalle suuntaisit? Mikä olisi mieleisin oppiaine, vai ohjaisiko esimerkiksi työllistymismahdollisuudet valintaasi?
Jos alkaisit nyt opiskella
6
153
Vastaukset
- Hämärän_rajoilta
Luultavasti alankin syksyllä opiskella. Ajatuksena olisi hankkia sähkö- ja automaatiotekniikan perustutkinto aikuiskoulutuksen kautta. Jos se vielä onnistuisi työttömyystuella (postitin viime viikolla hakemuksen, jossa esitin perusteluni ko. koulutuksen tarpeelle työllistymisen edistämiseksi), asiani olisivat varsin hyvin: voisin opiskella ja työmarkkinatuki juoksisi täysimääräisenä.
Katselin, että näkyy sähköasentajistakin olevan markkinoilla ylitarjontaa, mutta ainakin tuosta tutkinnosta ja taidosta voisi joskus olla jotakin hyötyä. Noita töitä kuitenkin isän kanssa ehdin melkoisesti tehdä, ja isän kuoleman jälkeen olen useamman kerran joutunut sanomaan "tule tekemään, tiedän että osaat" -pyyntöihin, miten mielelläni muuten tekisinkin, mutta ilman muodollista pätevyyttä siitä seuraisi vain ongelmia kaikille osapuolille.
Jos olisin lottovoittaja ja työllistymisnäkymillä ei olisi väliä, alkaisin ehkä opiskella jotakin musiikkiin ja studiotekniikkaan liittyvää, mutta tiedän, että sille sektorille työllistyminen on minulle täysin mahdotonta. - aaaaaah
Lääketiede, kauppatiede, oikeustiede!
Uhh! Nykyiselle alalle (talotekniikka), mutta insinööriksi. Juurikin työllisyysmahdollisuudet suurin syy.
Yritin vuosi sitten hakea aikuispuolelle, mutta en päässyt edes pääsykokeesta läpi. Pari vuotta sitten olisin päässyt heittämällä sisään (työkokemuksen perusteella), mutta pistivät sitten pääsykokeen pakolliseksi kaikille.- elluhalloBY
Jos nyt opiskelisin
Sisustus suunittelijaksi (*_*)
Myöskin kaikki taide aineet kävis - oldskool
Minulla on jo ammatti sähkö ja tietotekniikan alalta, myös osa-aikainen työ, mutta metallin työstö, hitsaus ym., ja autonkorjaus on kiinnostanut konkreettisena harrastuskokemuksenakin. Aikoinani olin normi tehdastyössä ja olisin varmaan vieläkin jos ei nuo am. olisi alkaneet kiinnostamaan. Varmaan perhekin. Voisi melkein sanoa että elämäni meni pilalle kun silloin lähdin opiskelemaan. Keski-ikä kolkuttaa muutaman kuukauden päässä ettei tässä varmaan mitään mullistavaa suunnitella enää. Yksin haahuillaan ja yritetään pärjätä.
Viulunsoittoa opiskelin nuorena ja musiikki on kiinnostanut luovana toimintana. Sillä suunnalla voisi olla jotain tarttumapintaa. Harrasturyhmäänkin osallistunut mutta eipä siellä irtosinkkuja näy mitä alussa ehkä (salaa) toivoin. Tai ehkä on vain väärä ryhmä. Liian sähköinen, akustinen sopisi paremmin. Tai kuorolaulu. Wanhapoika kuoripoikana. - 3plus4
Opiskelisin naistutkimuksen dosentiksi, koska se kuulostaa hienolta ja varmaan saisin sillä paljon naisia kun kaikki naiset tykkäis musta kun olen heidän puolellaan ja tutkin heitä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 203764
Muistatko vielä viime kesän "sutinat"?
Kohtalo vai mikä lie järjesti, että törmäiltii jatkuvasti toisiimme. Ihan uskomatonta, koska eihän me mitään ikinä sovit243139En tullut, koska käytit päätäsi.
Ja koska ihmiset pilaavat sillä mahdollisuudet, kaikki mikä toimii vaatii oman lähestymistapani. Kun levittää punaisia m322355- 922139
- 191976
- 261632
Kulta, sovitetaanko joku ilta avainta lukkoon?
Musta tuntuu että me ollaan pari. Olisi ihana saada asialle sinetöinti viemällä suhde päätyyn asti. ❤️ Rakastan sua ikui411611- 321512
Päivi Räsänen eroaa todennäköisesti kirkosta
Päivi Räsänen kertoo järkyttyneensä evankelis-luterilaisen kirkon homolinjauksesta. Räsänen sanoo todennäköisesti eroava5021463Miten lasketaan?
Ompa ollut valtava ihmismassa taas Folkkaajia liikenteessä. Miten noin 2200 lipunostaneesta muodostuu 11000 kävijää?.91414