Miksi yle pimittää panaman veronkiertolistaa? Julistetaanko lista salaiseksi kuten stasi lista,kumpi on kassakaapissa päällimmäisenä?
Missä viipyy Panama veronkiertäjien lista?
maantapa
14168
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
nimien paljastaminen on kunnianloukkaus.....tulisi ylelle kalliiksi
niin, edelleen. Se että on tili ulkomailla, ei ole rikollista.
Olet syytön kunnes toisin todistetaan.
Oikeusvaltion perusjuttuja
Turha odottaa yleltä mitään todellisia paljastuksia. Se mitä sieltä tulee on aina jotenkin tarkoitushakuista ja johdattelevaa. Koko panama-operaation tarkoituskin on toistaiseksi melko hämärä.
Ylen toimittajat naureskelevat julkisesti jo ihmisille jotka odottavat kaikkien suomalaisten nimiä listalla tai 'yle-panama-listan' julkaisemista.
Panama-listan julkaiseminen Ylen toimesta ei tule ikinä onnistumaan.
Onneksi tietoa saa nykyään myös muualta kuin Ylenantajalta.
Sitä odottaen.
Talousrikollisia suojellaan nyt ja on suojeltu iät ajat. Nimilistat pysyvät salaisina, aikansa niistä kohkataan, sitten unohdetaan. Iltapaskalehdille tärkeämpää on tietää virolaisnaisen tekemiset, kuka esitteli persettään ja mikä on tärkeää tietää seksistä.
Köyhät köyhtyy, rikkaat rikastuvat entistäkin tehokkaimpien veronkiertojuristien neuvojen ansiosta. Lait valmistellaan siten, että jää entistäkin suurempien possujenmentäviä aukkoja. Köyhät elättävät maahantunkeutujaköyhälistön, kapitalistit käärivät orjatyöstä suuret voitot veroparatiisiyhtiölleen. Näinhän se menee ja nyt on vasta alkusoitto uudelle oopperalle.
Olet kiteyttänyt hyvin nykymenon. Mutta 80% suomalaisista on niin tyhmiä etteivät ne ymmärrä mitä parhaillaan tapahtuu.
No, niin.
Panaman tietovuoto: Suomalaisnimiä julki avoimessa hakukoneessa
Ainakin 40 suomalaisella ihmisellä ja sadalla yhtiöllä yhteys panamalaiseen Mossack Fonsecaan.
Talous 9.5.2016 22:00
http://www.hs.fi/talous/a1462770773689?jako=60b076168b37377b4922fef90057e6c5&ref=tf_iHSisboksi-artikkeli&utm_campaign=tf-hs&utm_source=iltasanomat.fi&utm_medium=tf-desktop&utm_content=articlepage
listassa voisi olla valtio osakkuus yhtiöitä myös.
Ei niitä julkistetakaan, siksi meillä on YLE. Sen sijaan päähuomio on kiinnitetty johonkin MV-lehteen, liekö siksi että se on ainoa oka listan julkistaa jos sen käsiinsä saa.
Eikö Median pitäisi kertoa totuus, eikä vain vihjailla?
Panama-paperit ovat toimittajille kullan arvoisia. Niillä saa valtaa. Tietoja käyttämällä voi suojella, kiristää ja kostaa. Tietojen julkaiseminen veisi tämän vallan. Siksi yleläisetkin suojelevat salaisuutta kaikin keinoin.
Seuraa rikosta: YLE - siellä rosvot.
YLE'stä tekniikka erotettiin omaksi yhtiöksi ja "myytiin " (=siirrettiin ulkomaille) nyt Austraaliassa - ei tarvitse suurta mielikuvitusta KETKÄ sitä omistavat. Ei irrottamista tehty ellei siitä "jotkut" hyötyisi.
Panamasta höpötetään, että Luxemburgin varsinaiset kähmijät unohdettaisiin. Kuinka monta sataa miljardia isot pankit ovat kuitanneet EU-yhteisvastuuna omistajilleen osingoiksi? Kreikka-tuille ei kuulemma ole näkyvissä loppua. Eipä tietenkään, kun hyvään tai mieluummin erinomaiseen alkuun on päästy IMF:nkin koukkunokan elättämisessä.
Tutkimattomat ovat Suomen EU-tappiomiljardinkin tiet.