Siksi kun se on näistä täällä vaikuttavista kristillisistä seurakunnista ja on niitä muutoma muukin joissa Raamattu on se ohjekirja josta saarnataan ja opetetaan niin kuin kirjoitettu on ! Henkilökohtainen usko Jeesukseen Kristukseen ja sen jälkeen raamatullinen vesikaste, Isän, Pojan ja Pyhän Hengen nimeen. Lupaus myös Pyhän Hengen kasteesta jossa saadaan voima olla Jeesuksen opetuslapsi ja hänen todistaja, tämän Hengen olen saanut kokea kuten Raamattu lupaa. Myös puhe kielillä, pysyvänä, josta Raamattu sanoo: puhetta salaisuuksia Jumalalle. 35 vuotta sitten sain ottaa Jeesuksen Kristuksen vastaan henkilökohtaisena Vapahtajanani ja Hän on pitänyt minusta huolen, ei ole kadottanut kuten Taivaalliselle Isälleen lupasi: yhtäkään jonka Isä minulle antaa, ei joudu hukkaan. Tänäänkin sain olla nyt illalla eräässä Palvelutalossa laulattamassa sen asukkaita hengellisiä lauluja ja tilaisuus loppui yhteiseen rukoukseen, tosin esirukous aiheet ennen sitä kysyttiin, tilaisuus loppui Herran siunaukseen, Isän, Pojan ja Pyhän Hengen nimeen.
Miksi kuulun Helluntai srk:n ?
diimoteuss
16197
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Asun pienellä paikkakunnalla ja kyllä helluntaiseurakunta on ymmärrykseni mukaan vielä kaikkein lähellä Raamatun opetusta. Ja kun ei ole sidoksissa valtioon niin ei tarvitse kumarrella "kruunulle". On meillä pieni vapaakirkko ja voin käydä joskus tilaisuuksissa, mutta kyllä oma seurakunta on se koti ja ollut jo 30 vuotta.
Niin no, täällä meilläpäin helluntaiseurakunnassa esillä on, Missiomaailma, Elijah house, Healing Rooms, New Wine.
"Ylistys" on pelkkää vuoden 1990 jälkeen tehtyä "ylistysmusiikkia", hengelliset laulukirjat on kuulemma nykyään jossain varastossa.
Kertaakaan en kuullut yhtään tilannetta, jossa olisi ollut tilaisuus tai mahdollisuus kuullun saarnan tai esitetyn asian Raamatulliseen arviointiin.
Kirjapöytä koostuu linjasta, Selkomaa, Bevere, Johnson, Hinn jne jne.
Sellainen helluntaiseurakunta täälläpäin.
Laittakaa maantielle sellaiset johtajat sieltä helluntaista, ei noilla eväillä helluntaita rakenneta.
Lahkolaisia kuitenkin olette, kuuluitte sitten mihin tahansa luterilaiseen haaraan.
Tietääkseni lahko on oppi, joka opettaa ,että me vain pelastutaan, mutta Jumalan sana opettaa, että täytyy uudestisyntyä ylhäältä tullakseen uskovaksi.Tämä opetus on myös helluntaiseurakunnassa sekä monessa muussa kristillisessä seurakunnassa missä saarnataan evankeliumia.
Nasaretin lahkoon tunnusti Paavalikin kuuluvana ja väkevä veli olikin, Jeesuksen seuraaja ja jonka opetuskirjeitä saamme uudesta testamentista lukea ja sisäistää. Paavali puolustautuu Feeliksen edessä Apostolien teot 24 luku jae 14 Mutta sen minä sinulle tunnustan, että kuljen sitä tietä, jota he sanovat lahkoksi, ja näin palvelen isieni Jumalaa ja usko kaiken, mitä laissa ja profeetoissa on kirjoitettu.
Riippuu siitä kuka lahkolaisuuden määrittelee. Kristuksen seurakunta on globaali, eikä se ole sidottu kirkkokuntiin. Raamatussa ei ollut kirkkokuntia, oli vain Kristuksen seuraajia.
Eriseurainen ja lahkolainen on sellainen, jolle ei syystä tai toisesta kelpaa kristittyjen yhteys. Lahkolaiseksi toisia syyttelevä, on useimmiten itse lahkolainen.
Helluntaiseurakuntien jäsenyyteen ei riitä että on tullut uskoon eli uudestisyntynyt. Yleensä edellyttävät että asia täytyy pistää vieläkin paremmaksi. Edesauttaa itse sulkeisharjoituksilla.
Tietenkin itsenäinen helluntaiseurakunta päättää itse asiansa. Voi päättää että uudestisyntyminen riittää.
Tätä on tulossapäin. Ehkäpä ei vanhoihin leileihin.
Siksi kun se on näistä täällä vaikuttavista kristillisistä seurakunnista ja on niitä muutoma muukin joissa Raamattu on se ohjekirja josta saarnataan ja opetetaan niin kuin kirjoitettu on !
Näin kerrot aloituksessasi. Se ehkä on todellisuutta, että perinnäisoppien kirjossa, saattaa olla, että perinneoppi on muotojumalisuudessa lähempänä jotain, kuin toisella perinneoppi luterilaisuuden hapattamassa kirkkokunnassa.
Mutta, helluntalaisuuden on hapattanut luterilaisuus / katolilaisuus äitikirkkoonsa.
Jopa helluntalaisuutta katsoen, voisitte ottaa muualta helluntalaisuutta, joka on jopa teidän paikkaanne lähempänä alkuperäistä apostolisuutta, eli Apostolinen srk. joka on helluntalainen.
Heillä on raamatullinen lepopäivä seurakuntansa opissa. Siis kirjoituksien mukaan. Teillä on katolinen, luterilainen, perinnehapateoppi pyhä.
Siis tavallaan olette hapatteessa samallaviivalla, kuin luterilaiset. Ei kehumista.
Helluntaikirkon pastori tunnusti, että raamatullisesti olen oikeassa. Mutta, hapate ja leipäpapin pöytäkattaus esti opettamasta raamatullisuutta.
Miksi en kuulu mihinkään näistä...
lukuisita eri nimisistä eri, vähän, jotenkin, pettävästi / eksyttävästi vain nimeksi krist. uskonnollisesti Raamatun UT opetusten ja ohjeiden VASTAISESTI, ne kaikille hyväksi, Lain / Laillisuuden, kaikille Luvallisuuden täyttymyksen, = Krist. Rakkaus, joka ei ole kenellekään pahaksi, käskynsä kaikilta osin pitämättömästi elävistä lahkohenkisistä, ns. "seurakunnista".
No siksi; kun olen kututtu / armoitettu sitä kaikille, ja kaikelle Luojan hyväksemme luomalle hyväksi, Kristuksen kirkkaudeksi ja kunniaksi, Hänen "maailmalle valkeudeksi ja maalle suolaksi" riittävällä tavalla eläviä ja toimivia / vaikuttavia APOSTOLISIA, vain paikkakunnan nimellä tunnettavia seurakuntiaan / sitä Jumalan valtakunta yhteyden / yhtenäisyyden JOKAISTA jäsentään myöden Raamatun UT mukaisuudessa / Hänessä mahdollistavaa pelatsukseksi Krist. vaihtoehtoa rakentavaan Krist. yhteyteen ja yhteistyöhön.
Tällä hetkellä siihen herätykseksi sanoman tuojaksi, ja tämän pelastukseksi Krist. vaihtoehdon rakentamaseen alkamisen puolesta, näin kirjallisesti tavalla puhuvaksi, ym. tavalla toimivaksi.
Jeesuksen nimessä... tiedoksi / herätykseksi valistaen.
vähäinen, Totuudessa pysyvä ja mukaisesti elävä ja toimiva palvelijansa ja seuraajansa.
Tosta nyt ei oikein paljon kostunut.
Sinulle:Herätyys
Ei ollut sellaiseksi tarkoitettukaan. Oli vasta asiasta kuskustelun aloitukseksi alustus. Vasta asaillisesti ja rakentavasti asiasta keskustelun myötä, voi Kristukselle Jeesukselle otolliset, ns. "kostua" enemmän.
Jeesuksen nimessä... valkeudeksi valistaen. vähäinen, Totuudessa pysyvä ja muaisesti elävä ja toimiva palvelijansa ja seuraajansa.
No, sinä ehkä etsit sitä TÄYDELLISTEN SEURAKUNTAA, mutta valitettavasti, sitä ei maan päältä löydy?
Ja jos nyt sitten jostain sellaisen löytäisit, joka on sinällään mahdottomuus, koska vajavaisia, armahdettuja syntisiä olemme, niin sinä päivänä kun sinä siihen liittyisit, se ei enää olisi TÄYDELLISTEN SEURAKUNTA!
No, se jo riittäisi kun olisi ja eläisi kaikille hyväksi Raamatun UT, Kristuksen Jeeusksen ja / apostoliensa, Totuuteen perustuvien ja mukaisten, kaikkia kohtaan Laillisen, kaikille Luvallisen Oikeuden mukaisten opetusten ja ohjeiden mukaisesti ja perustalta, Hänen kirkkaudeksi ja kunniaksi, "maailmalle valkeudeksi ja maalle suolaksi" riittävällä tavalla, tarkoituksella, ja siinä kaikessa Hänen YHTENÄ, yhtä olevana ja kaikessa YHTÄ pitävänä, Totuudessa yksimielisesti keskinäisessä rakkaudessa ja huolenpito yhteydessä elävänä ja toimivana / vaikuttavana jäsenistönään täydellisyys (kaiken Oikean ja hyväksi olevan täyttymys) päämäärä tavoiteella...
Käskynsä kaikilta osin pitävästi ja täyttävästi / ne Oikean, Raamatun UT mukaisen Kristillisyyyden tunnusmerkit ilmentävästi ja täyttävästi. Ne arkielämässä, elämällä, sanoilla ja teoilla osoittavasti / todistavasti.
Joka jo mahdollistaisi ja takaisi sen, kullekin näin, vasta Oikeasti Kristillisesti, elämään ja toimimaan / vaikuttamaan alkavalle ja yhtyvälle turvallisen ja turvatun, kaikinpuolisen kestävän hyvinvointi elämän ja tulevaisuuden, ja siihen lopulliseen pelastukseen / ylösotto joukkoon, siihen tahrattomaan ja rypyttömään, Kristuksen Jeesuksen morsian yhteyteen pääsyn.
Jeesuksen nimessä... valkeudeksi / herätykseksi muistuttaen, tästä mikä vasta on ja osittatuu / todistautuu Raamatun UT mukaiseksi, Kristuksen Jeesuksen kirkkaudeksi ja kunniaksi, Hänen "maailmalle valkeudeksi ja maalle suolaksi" riittävällä tavalla eläväksi, Hänen apostolisiksi, YKSI (pää) paikkakunnallaan, seurakunniksi / siksi, Jumalan valtakunta yhteyden / yhtenäisyyden jokaista jäsentään myöden Raamatun UT mukaisuudessa / Hänessä mahdollistavaa pelastukseksi Krist. vaihtoehtoa rakentavaksi.
vähäinen, Totuudessa pysyvä ja mukaisesti elävä ja toimiva tähän, vasta Oikeasti Krist. Hänen apostolisia seurakuntiaan rakentavaan Krist, yhteyteen ja yhteistyöhön kutsuttu / armoitettu palvelijansa ja seuraajansa.
No hyvä. Voit siis liittyä niihin aika moneen seurakuntaan, jotka nuo kriteerit täyttävät.
Tai siis voit valita jonkin niistä, kaikkiin nyt sentään ei yks ihminen voi liittyä. :)