Sanoo Erkkoi Tuomioja Iltalehdessä. No syynä on Suomen isot leikkaukset kehitysavussa Tuomiojan mukaan. Rahallako se vaikutusvalta ostetaankin tuolla YK:ssa. Että silleen. Iltalehti.
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
YK on kallis megabyrokratia ja täysin vätys esim. Lähi-idän tilanteen hoidossa.
No kymmeniä rauhanoperaatioita koko YK:n olemassa olon aikana Lähi-Idässä, mutta tulos ei yhtään pysyvää rauhaa. Normaalisti lopetetaan nuo järjestöt jotka eivät saa mitään pysyvää tulosta aikaan. Että silleen tulos tai ulos.
Ei Suomella ole koskaan ollut mitään vaikutusvaltaa YK:ssa eikä missään muuallakaan. Hattu kourassa käydään kuuntelemassa paljonko tällä kertaa pitäisi taas maksaa.
Suomi maksaa viulut joka paikassa mihin sekaantuu kuten suurmoka EU.
YKoo pitäisi lopettaa!
Voi herttanen aika..mitä meisä nyt aatellaan...vai aatellaanko mittää? Tilanne kuin euroviisuissa...Finland zero points!
Ei päässyt Haloskakaan YK:n leipiin vaikka jakoi rahaa kehitysmaihin konttikaupalla. Net on vielä isommat rahat jotka siellä määrää. Vois lakkauttaa koko tyhjän toimittamisen. Ei Yk:lla ole ollut mitään vaikutusvaltaa mihinkään. Järjestelmän ylläpito rohmuaa rahoista suurimman osan.
Demarit elävät menneisyydessä, nyt eletään tässä ja koetetaan saada työttömille demareillekin töitä.
Kepu on erittäin brezneviläinen puolue. Kahmii itselleen virkoja ihan hikenä.
Partajeesus Erkki Tuomiojan(sd) vouhkaamisen takana on vain yksi asia, että joku puoluekamunsa, poliitikko, jää ilman YK:n lokoista virkaa.
Suomen johtopoliitikot myyvät vaikka äitinsä tavoitellessaan korkeita virkoja Eu:ssa, YK:ssa ja muualla.
Savolainen Kataispelle(kok) myi Suomen Eu:n alttarille maturumbassa ja Kreikalle lahjoitetuissa miljoonissa nousevaan veroeurojemme rahastukseen vain saadakseen itselleen hyvän, helpon,vailla vastuuta olevan paikan Brysselissä.
...vailla vastuuta olevan paikan Brysselissä...
Savolaisketku Katainen(kok)ei ainakaan saa vastuuta vailla olevalla Brysselin pallilla sellaisia vahinkoja aikaan, mitä Suomessa ollessaan verkkosukka-Jutta Tyttelin(sd) kera.
Miksihän tuo Tuomioja ei sano mitään leikkauksista joita tehdään Suomalaisten koulutukseen, sairaanhoitoon,vanhustenhoitoon, teidenhoitoon ym. perusturvaan ja yhteiskunnan palveluihin ? Että silleen.
Koska se on piilokokoomuslainen eli oikeistodemari.
Halonen piti yllä hyviä suhteita Afrikan maihin, ja oli aina haluttu vieras Afrikassa, mistähän johtui.
No lupasi joka reissulla lisää kehitysapua Afrikkaan. Että silleen.