Esimerkiksi nuo kaikki lintu bonggarit ja muut luontoliikkujat Ei sellaista päivää jotta eivät kehua retostele kuinka ihanaa on kuunella linnun laulua ja samoilla metsissä ja toisten pihamaiden liepeillä on niin ihanaa ja ihanaa ja niin ihanaa kuunella laineiden liplatusta ja tuulten huminaa ja mitä kaikki ylisanoja sitä onkaan. No sitten vaan menevät ja ottakoot mukaan ne kaikki ikääntyneet myös samoilemaan ja kuuntelemaan laineen liplatusta sekä tiirailemaan lintuja ja ties minkä oravan joku on tänään nähnyt joka pitää ainakin ylessä tiedottaa kuinka ihanaa on luonossa retkeillä ja etenkin toisten metsissä rapistella hävikki ruokaa ja syödä kuluneesta ikivanhasta termospullosta kahvia ja muutenkin ihanaa kävellä ryysyläiseten näköisenä pitkin ja poikin toisten laiduinmaita sekä toisten pihapiirien liepeillä bongailemassa. Eikö se ole jo hävettävää että kehua retostelevat miten ihanaa siellä metsässä on vaeltaa yksin ja miten ihanaa kuunella linnunlaulua. Älkää vaan tänne tulko kuuntelemaan , täällä on pelkästään työn ääniä, pesukoneen " linnunlaulua " sahaamista, poraamista ja muita sellaisia ääniä joita tavaliseen ja normaaliin perhe-elämään kuulukin Olisin jo huolissani jos täällä joku haeskelee pelkkää linnunlaulua ja bongailemaan meidän pihatonttuja sekä muita metsän eläimiä jotka toistaiseksi ovat saaneet kulkea rauhassa Johtuneeko siitä että tällä alueella asuu vain sivistyneitä ja sydämmen sivistyneitä joilla on muutakin tarpeelista ja tärkeää tekemistä viikonloppuisin kun kuunella linnunlauluja, tuulten huminaa ja muuta sen kaltaista ylellisyyttä mitä sitivihreet vai miksi heitä sanotaan ryysyläisten näköisenä joutessaan tekevät " aamen "
Tarpeetonta pröystäilyä on kaikenlaista
paåpykoy
575
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Niin justiinsa, Aikuiset ihmiset päivästä toiseen kehuvat julkisesti minkälaisen kottaraisen ovat missäkin nähneet jne. Ymmärtäisin että Lapset ihmettelevät kuten heidän kuulukin mutta joka päiväinen itsensä ihannointi linnunlaulua kuuntelevansa ja joka hetkestä facepookkin tai jonkunlaiseen julkiseen tiedotusvälineeseen pitää tiedotta kuin syvällinen sitä onkaan istua kannon nokassa ja kuunella metsän huminaa jne. jne. jne. Tässä seison nyt minä ja luontopolut on jossain muualla joita riittää kyllä itsensä kahlijoitsijoille kuin muillekin Tämä asinalue on rauhoitettu kaikenlaisilta bongareilta. Tässä alkaa kohta vimmainen ja kuuluva haravointi, lasten trampoliini hyppelyt, mopojen korjaus ja siihen kuuluva päristeleminen, mattojen tamppaus ja muu sen sellainen normaaliin elämään kuuluva Sitten täältä lähtee paljon perheitä viemään lapsiaan harrastuksiin toiset ostoksille joten tänne ei kannata tulla bongailemaan pöllöjä kuin muitakaan västäräkkejä . Kyllä täällä elää paljon kissoja, koiria, lintuja, siilejä, fasaneija, oravia kun ovat tulleet pakoon kaikenlaisia bongareita että saavat rauhassa elää Kettujakin on nähty muusta puhumatta että eivät saisi kimmoketta. Seuravaksi alkaa pyykkikoneesta kuulua " linnunlaulua " ja puulämmitteisestä saunan tuoksua jotta saavat vihtoa kotikisakatsomot jännityksestä kipeytyneitä lihaksiaan joko sähkösaunassa valintansa mukaan puulämmitteisessä. " aamen " ja kirjan kannet kiinni. Siitäkin huolimatta hyvää tulevaa kirjan päivää.
Ainiin, varkaiden ei kannata myöskään tulla tänne kuten olivat joku vuosi sitten keskellä päivää kun perheitä oli viikonloppuna harrastuksissa, kilpailemassa, ostoksilla jne. Yksi monista vahvuuksistani on nimittäin tuurata variksenpelätintä . muusta puhumattakaan. Niin ja tällä alueella grillavat makkaraakin jotkut jopa kanaa ja maissiakin Hymiö
" mitä " jus näin jutun helsinginsanomissa että jotkut haluavat ostaa korvarauhaa. Ajatella en tiennyt että sellainenkin sana on olemassa kuin korvarauhaa. Tiedän paljon ihmisiä jotka ovat ammateissa jossa kuuluu normaali elämisen äänet ja heitä ärsyttää. Nyt kaikki kuulolle siis miten voi olla mahdolista että jos jotain ärsyttää työhönsä kuuluvat äänet että " syntipukki " on aina se joka " ärsyttää " Me ihmiset jokainen tahtomattaankin ärsytetään Voisiko olla niin että kaikki hiljaisuutta ja metsän huminaa, tuulen virettä ja muuta syvämietteistä kaipaavat itsekeskeiset menisivät oman päänsä sisään ja oppisivat tulemaan toimeen ärsytystensä mukaisesti Maalla tietääkseni on paljon vapaita asuntoja, omakotitaloja myytävänä kannon nokassa ja muilla laitureilla yksin istuville sieltä sitten soittaisivat ylelle kun on niin ärsyttävän hiljaista sittenkin vaikka korvarauhaa hakivat ja rabortoisivat kaiken päivää kuulumisiaan arjen hyvistä töistään Tosin en tiennytkään että niistäkin pitävää joidenkin julkisesti rabortoida joidenkin. " anna mun kaikki kestää " Voi sitä olotilaa kun pääsen pilvenpiirtäjään asumaan ei kuulu kenekään Miten ketäkin ärsyttää ja mikä västäräkin ovat bonganneet ja häirinneet toisten pesimisrauhaa. Minua ei yleensä ärsytä, ainoastaan ottaa pattiin Hymiö
Ai niin, hetero olen suomessa " vain työssä " niin monta pilvenpiirtäjää on valmiiksi katsottu ja asuttu josta kodin teen, voi se olla hongkongissakin ehkä sauseliitossa ( luin jutun myös antti holmasta helsinginsanomista ) kun antti holmalla on vaikeeta. Mitä tässä muuta hänelle sanoisi kun eivät ole kysyneetkään kuin Kyllä se siitä Ei siinä mitään ihmeelistä ole että tulee kavereidensa kanssa hyvin toimeen Eri asia miten heidän kanssa joista ei erityisemmin pidä. Se on kokonaan ihan toinen asia. Heteroillakin muillakin kuin itselläni on joskus vaikeeta Se on Elämää. Rakkauskin satuttaa monia psyykkisesti jos sitä eivät tienneet Rakkaus ei häviä koskaan.
Hymiö, no nyt minä sanon sen viimeisen sanan kaikille jotka luulevat olevansa ihan tööt siis ihan tööt Itse löysin kaikki kesävaatteet jotka kaikki tarvitsevat silittämistä sitten on kaikenlaista " arjen hyviä tekoja " etenkin ostamatta silitysrauta jonka johto ei mene kippuraan Jos jokainen ajattelisi omalla kohdalla miten paljon on tehtävää mukavaa ja vähemmän mukavaa huomaisi että kannattaa jättää liian syvämietteiset ajateltavat sikseen jotta eivät ns. uppoisi syvälle. Pieni psyykaus on tarpeelista heille jotka jäävät paikalleen jumittamaan, monetkin keksivät ongelmia itselleen ongelmia joita ei ole olemassakaan kun pelkästään omassa päässä. Näin säilyy mm usko, toivo ja rakkaus näistä rakkaus on suurin joka ei koskaan häviä vaikka siltä tuntuisi . hymiö