ja kiivaasti sipilän politiikka on tuhoon tuomittu verä leuka sisään ja lyö pöytään maataloustukien poistot,ei ole sipilän rahoja nää veroeurot on törkeetä pölliä toisten veroeuroi.
http://www.taloussanomat.fi/kotimaa/2010/08/03/professori-maataloudelle-miljardi-euroa-piilotukea/201010628/12
kepujen politiikka vie suomen suohon josta ei nousta ,ahon viinasen hallituksen sairaita päätöksi kärsitään vieläkin moni yrittäjä lopetti päivänsä näitten hullujen päätösten takia,kepu kokoomus politiikka sairasta rosvoomista
http://www.taloussanomat.fi/kotimaa/2010/08/03/professori-maataloudelle-miljardi-euroa-piilotukea/201010628/12
kepujen politiikka vie suomen suohon josta ei nousta ,ahon viinasen hallituksen sairaita päätöksi kärsitään vieläkin moni yrittäjä lopetti päivänsä näitten hullujen päätösten takia,kepu kokoomus politiikka sairasta rosvoomista
Vastaukset 3
Vanhimmat
Taidat olla sen verran nuori, ettet muista missä taloustilanteessa, joutuivat Aho ja Viinan ottamaan Suomen johdon vastaan.
Holkeri ja Demarit olivat ajaneet Suomen taantumaan jakopolitiikallaan, vähän samoin kuin nytkin velka elvyttäjä Urpilainen.
Virhe tehtiin, kun pelastettiin pankit, jotka surutta rosvosivat yrittäjät. Toivottavasti tästä on sentään opittu jotakin.
Suomessa on paljon byrokratiaa ja sääntelyä, myös maataloudelle ylen määrin ja sitä puretaan nyt aivan oikeaoppisesti. Maataloustuella aikaansaadaan sentään ruokaa kansalle, mutta byrokraatti ei oikeastaan tuota mitään.
Maassamme on kymmeniä tuhansia jakopolitiikan byrokraattia, jotka keräävät ja jakavat verotuloja. Ovat pääsääntöisesti valittu tehtäviinsä jäsenkirjalla, liian harvoin pätevyyden perusteella. Tämä porukka on vielä yhteiskunnan parhaiten palkattuja ja palkkajohtajia, pitkine lomineen ja suurempine eläkkeineen.
Maataloudessakin byrokratiaa, vartijaa ja valvojaa on varmasti liikaa, näitäkin ei tuottavia tuetaan verovaroin maataloustuellakin.
Nykyinen hallitus toiminut vuoden ja päätöksiä satelee, on toiminnan meininkiä. Hyvä näin, tässä onkin mennyt vuosia paikallaan polkien.
Ei kukaan järkevä leikkaa omaa jalkaansa. "Maajussit" ovat aina olleet kepulaisten (entisten maalaisliitolaisten) tukijalka.
Ei kukaan kunnon politiikko omaa tukijoukkoaan kiusaa.
On se jumalauta kumma kun kaikilta muilta leikataan niin yksi sosiaaliavustuksilla elävä tuottamatonta puuhastelua harrastava ryhmä saa vielä lisää vastikkeettomia sosiaaliavustuksia, kyllä työttömiä patistellaan ja uhkaillaan ilmaiseksi töihin mutta tältä puuhastelija laumalta ei velvoiteta mitään ja rahaa vaan tulee ovista ja ikkunoista.ei voi olla reilua muita kansalaisia kohtaan.