Kysymyksessä vm. 2000 Hilux.
Mittarissa vasta vajaat 180.000.
Kellosta häviää näyttö, mutta ainoastaan kesäisin, ilmojen lämmettyä.
Värkki purettu ja kasattu useaan kertaan ja liitinkontaktit puhdistettu.
Polttoainemittari rupesi näyttämään omiaan, ei nouse ylös asti täyteen tankatessakaan ja joskus heilahtelee viisari miten sattuu, ja näyttää siltä, että tekee tätä ainoastaan kylmillä säillä. Lienevätkö vuodenaikojen mukaan vuorotöissä.
Mistähän kohti olisi viisainta aloittaa johtonippujen ja liittimien heiluttelu ennenkuin harkitseekaan p-a anturin tai mittarin tai kellon uusimista?
On vähän sellainen tunne, että voisi olla pelkästään kosketushäiriö jossakin syvemmällä kotteron syövereissä?
Eihän nuo nyt ajoa sinällään haittaa mutta mielenrauhan rippeet haluaisin säilyttää, suurin osan siitä on kylläkin mennyttä nykymaailman menon ja Suomen hallituksen toimesta.
Sähköongelma Hiluxissa ??
2
2371
Vastaukset 2
- Ex_LN170
Kellosta en tiedä, mutta polttoainemittarissa vika voi olla tämmöinen: katsopa tankin päälle (paikka ahdas, ei helppo päästä jollei tankkia irrota). Siellä tapaa olla semmoinen savikasa. Jonka sisällä anturin liittimet. Poista savi, putsaa anturin liittimet (vesipesu ja kapea pitkävartinen teräsharja toimii) ja slimmaa johtoliittimet, takaisin paikalleen reilun rasvan kanssa. Saattaa auttaa.
Ellei, niin sitten vika taitaa olla mittariston piirilevyssä. Maadoitus heikko, liuska poikki? Heittojohto koriin saattaisi korjata. - toyota1
Vika saattaa olla mittariston jännitevakaajassa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 112749
- 39685
Poliisin potkija
Kukahan oman elämänsä sankari oli potkaissut poliisia? Iltalehdessä oli juttua.19670Sinä mies olisit
ollut se kenet haluan. Edelleen pidän sinua kaikkein ihanimpana ja tärkeimpänä. Kukaan muu ei ole niinkuin sinä. Mutta s32629Miksi jätit minut
Epätietoisuuteen? Tiedän että pelkäsit mitä siitä seuraa jos asiat tulevat mutta silti. Miksen merkinnyt tarpeeksi?38557Kun et ota yhteyttä, tarkoittaako se
Että olet menny elämässä eteenpäin ja et myös toivo minulta naiselta viestiä enää?63526- 34525
Tykkäisitköhän todellisuudessa jutella
Minun kanssa kahdestaan, vai onko tämä palstailu enemmän sinun juttu minun suhteen?50519- 70504
- 63491