Loppuun tältä vuodelta. Taas Suomalaisia syyllistettiin luononvarojen käyttämisestä.
Mitenkähän pieni Suomi tuolla 5,4 miljoonan kansan määrällä kulutta niin paljon ?
Kun maailmassa on yli 7,4 miljadia sukan kuluttajaa, on se nyt ihan sama mitä me täällä tehdään maailman mittakaavaan verratuna. Että silleen. TV 1 klo 18:00 uutiset.
Mitenkähän pieni Suomi tuolla 5,4 miljoonan kansan määrällä kulutta niin paljon ?
Kun maailmassa on yli 7,4 miljadia sukan kuluttajaa, on se nyt ihan sama mitä me täällä tehdään maailman mittakaavaan verratuna. Että silleen. TV 1 klo 18:00 uutiset.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Tämä se vituttaa joka kerta kun uutinen julkaistaan. Vaikka vähentäisimme kulutuksemme keskimääräiseksi, etelä sikiää uutta hiilijalanjäljentallojaa siihen malliin että taas meitä parin vuoden päästä syyllistetään. Kiina sen tajusi jo ajat sitten, syntyvyyttä säännösteltiin. Varjele jos kiinalaiset olisivat lisääntyneet Lähi-Idän ja Afrikan malliin.
Linkola oli oikeassa niissä puheissa, että maailman päättäjien on puututtava tosissaan väestön liikakasvuun. Että silleen.
Ei aloittaja ja muutama muu näköjään ymmärrä millaisen tavarapaljouden ja kylläisyyden keskellä nykysuomalaiset elävät. Kannattaisi joskus käydä oikeasti ulkomailla avaamassa silmänsä. Viron viinanhaku a tai ruotsinlaivaa ei lasketa ulkomaiksi tässä tapauksessa.
Koetaappa suhteuttaa 5,4 miljoonaa tuohon 7,4 miljardiin ne tuottavat jo paskaa sen verran paljon että sekin ylittää Suomen kaikki päästöt. Että silleen.
Et sitten ymmärrä mitä tarkoittaa kulutus henkilöä kohden tai väkilukuun suhteutettuna.
Mikä antaa suomalaisille muka luvan ja oikeuden kuluttaa luonnonvaroja henkilöä kohden monin verroin enemmän muiden maiden kansoihin verraten? Se ei ole selitys että ulkomaalaisia on maailmassa niin paljon enemmän kuin suomalaisia.
No 7.400.000.000 jaettuna 5.400.000 = 1370,3703 kertaa. Että silleen.
Muualla maailmassa tuotetaan paskaa 7.394.600.000 päivässä ja Suomessa vain
5.400.000 paskaa päivässä. Että silleen.
Kun kaikkea on jo paljon enemmän kuin muilla maailman miljardeilla ihmisillä ja lisää vain pitäisi saada. Kun mikään ei riitä eikä mikään ole tarpeeksi. Mulle kaikki nyt heti.
Sitä kutsutaan itsekkyydeksi.
Tuolla samalla "kun meitä on niin vähän, niin se ei tunnu missään" matematiikalla suomen ja maailman superrikkaat perustelevat omaa loputonta ahneuttaan ja ylisuuria omaisuuksiaan.
No paljonkohan Suomen pienestä 5,4 miljoonan kansasta on niitä superrikkaita tai rikkaita ? Että silleen.
Jokainen suomalainenhan on superrikas verrattuna vaikkapa maailman kolmansien maiden oikeasti köyhiin ihmisiin, joilla ei ole yhtään mitään, edes ruokaa tai puhdasta vettä.
Tiukkaa tekee kun elää sosiaalituella ja työkkärikorvauksella.
Onkohan niin.paljon nimimerkki koskaan ajatellut ,että me suomalaiset emme ole koskaan omistaneet siirtomaita ja päivastoin me tuemme köyhiä maita samaan aikaan kun esim.kiinalaiset vain ryöstävät heitä.
Köyhyys on sitä kun elää yhetiskunnissa joissa ei ole mitään järkeä:ylisuuri väestönkasvu ja tuottavuus nollassa,ei koulutusta ja . joku taikausko esim.islam vallassa.
me olemme sitä paitsi elämässä yli varojen ,velan avulla erittäin kylmässä maassa joten mieti vähän.
Jokainen tavallinen Suomalainen asuu maailman kalleimpien maiden maassa Suomessa. Että silleen.
Juuri minulle kuuluu enemmän -selityksiä löytyy näemmä kuin nalle Wahlroosilta.
No koetappa nyt selvittää, se paljonko niitä rikkaita on Suomessa ? Että silleen.
Meillä on ongelma: ahneet sähköyhtiöt ja kilpailun toimimattomuus monilla talouden sektorilla.
Jokaisen Välimeren ylittäjän hiilijalanjälki kymmenkertaistuu pian sen jälkeen kun rantautuu Eurooppaan.