Uuden kirppiksen katumainos

Uuden kirppiksen katumainos keskellä jalkakäytävää lainvastaisesti.Häiritsee jalankulun liikennettä.

Lisäksi monessa kohtaa Lapualla esim Honkimetsässä puisia yrityksien tienvarsi mainoksia joilla ei ilmeisesti asiankuuluvaa lupaa.Kaikki mainokset joissa lupaa ei ole olisi syytä poistaa välittömästi yrityksien toimesta.

https://www.ely-keskus.fi/web/ely/opasteet#.VxUo0XqE1-8
22392
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 22

Vanhimmat

Tässä olikin kätevästi kiteytettynä se miksi SEINÄJOKI on maakuntakeskus eikä lapua.
Anteeksi tarkoitin tietenkin KURAKAUPPALA SEINÄJOKI.

Äänestä
  • Tyhmä kommentti. Onko muka Seinäjoella tai Vaasassa mainokset keskellä jalkakäytäviä?

    Äänestä

Ei haittaa katumainos kirppiksen kohdalla---se ei oo kadulla vaan siinä heinikolla--------------------kateellisten panettelua taas voi prkl

Äänestä
  • Oikeinko vakavissasi luulet kateuden olleen syy aloitukseen?

    Äänestä

  • mun mielestä on jalkakäytävällä kiinnitettynä liikennemerkin tolppaan....

    Äänestä

Lapualla kirpputorit viestivät köyhyydestä, kurjuudesta ja apatiasta. Lapuan korkea veroprosentti ja kepu ovat tehneet tämän meille lapualaisille.

Äänestä
  • ely-keskusksella ei ole määräysvaltaa kaupungin pyörätiellä eikä katuosuuksilla

    Äänestä

  • Lapualaiset itse ovat tämän tehneet itselleen äänestämällä samoja ikivanhoja naamoja yhä uudelleen.

    Äänestä

  • otinselvää kirjoitti:

    ely-keskusksella ei ole määräysvaltaa kaupungin pyörätiellä eikä katuosuuksilla

    koitappas lukea linkki uudestaan ja älytä että siinä kerrotaan kyllä kaikki tarvittava eli ely / kaupunki

    Äänestä

  • ölkdlskkdöl kirjoitti:

    koitappas lukea linkki uudestaan ja älytä että siinä kerrotaan kyllä kaikki tarvittava eli ely / kaupunki

    lueppa tarkemmin ely antaa lausunnon liikenneturvallisuudesta kaupunki päättää saako mainoksen laittaa.

    Äänestä

Voi vittu kun on lapsellisia kirjoituksia. Eikö teillä ole muuta tekemistä. Kannattaisi lähteä vaikka lenkille. Se puhdistus aivoja ja selkeyttäisi ajatuksen juoksua.

Äänestä
  • höpö-höpö ,,kyllä sua ottaa aivohon kun asiasta puhutaan ...lenkkeilyä kerkiää kyllä harrastaa ....ajatus on mitä kirkkahin.sano.

    Äänestä

Kirppu on yhtäkuin home. Siitä vaan sitä kotiin kantamaan joa ei vielä ole.

Äänestä

Ihan tosi ihmiset tämän keskustelun aloittaja olisi edes hyvänen aika voinut lukea ne kyltit ennenkun niistä alkaa kitisemään :DDD !!!!!
Niissä ei mikään liity kirpparin toimintaan. Ja jos ne olisi kaupunkia tai liikennettä haittaavat niistä luultavasti olisi jo jonkun toimesta ilmoitettu asianosaisille

Äänestä
  • eiks ne oo kirpparin kahvion mainoskylttejä ,,,,tai erillisen firman joka kytköksissä siihen kirppariin ,,,,,tosin nyt näyttää kyltit olevan hieman lähempänä lainmukaisuutta....turha sieltä on huudella asiasta jota ei tajuu DDDDDDDD

    Äänestä

  • Äkkiähän ne siirtyivät nurmikolle kun täällä nousi häly.

    Äänestä

  • melkeinnenänsälyönyt kirjoitti:

    Äkkiähän ne siirtyivät nurmikolle kun täällä nousi häly.

    Ne voisi vieläkin käydä särkemässä, kun ovat olleet laittomasti valopylväässä kiinni! Ei niihin saa mitään kiinnittää.
    Tuskin ovat siinä nurmikollakaan kaikkien sääntöjen mukaisesti? Ei varmaan täyty suojaetäisyys ajorataan?

    Äänestä

valivalivalivali valivalivalivalivalivalivalivali--------------------------------------voi prkl tätä valitusta

Äänestä

Hankkikaa nyt elämä oikeasti !!! Ei teitä turhaa sanota tasapäiksi idiooteiksi vitun Lapua juntit.

Äänestä
  • No kovastippa säkin lapua-palstailla hengailet, senkin ulkopaikkakuntalainen...mee jo pois juntti...

    Äänestä

  • nyt ei kannata huudella sellaasta mitä kroppa ei pysty lunastamaan DDDD

    Äänestä

  • dslhdlkhsldhlsh kirjoitti:

    nyt ei kannata huudella sellaasta mitä kroppa ei pysty lunastamaan DDDD

    Lapset ja lapsenmieliset taas asialla.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


mummo85 kirjoitti:

Uuden kirppiksen katumainos keskellä jalkakäytävää lainvastaisesti.Häiritsee jalankulun liikennettä.

Lisäksi monessa kohtaa Lapualla esim Honkimetsässä puisia yrityksien tienvarsi mainoksia joilla ei ilmeisesti asiankuuluvaa lupaa.Kaikki mainokset joissa lupaa ei ole olisi syytä poistaa välittömästi yrityksien toimesta.

https://www.ely-keskus.fi/web/ely/opasteet#.VxUo0XqE1-8

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu