Nurmijärvi myytiin moniosaajille

Pettynyt33

Sosiaali- ja terveyslautakunta meni uhraamaan Nurmijärven kunnan monikulttuurisuuden alttarilla. Vastoin yleistä mielipidettä ja järjen ääntä.

http://www.nurmijarvenuutiset.fi/artikkeli/384812-nurmijarvi-tarjoamassa-paikkaa-sadalle-pakolaiselle-asuntojonoon-tasavertaisina

http://mvlehti.net/2016/04/18/nurmijarvi-tarjoaa-sata-kuntapaikkaa-pakolaisille-asuntojonoon-tasavertaisina-muiden-kanssa/

Hyvästi turvallisuus, eritoten lastemme ja naistemme turvallisuus. Kohti sitä "unelmaa" mistä saamme päivittäin mediasta lukea.

Puhumattakaan jo nyt pitkistä asuntojonoista ja yleisestä taloustilanteesta.

Mitä ihmeen naiiveja pölvästejä, jotka viisveisaavat kunnan hyvinvoinnista päättää näistä tärkeistä asioista.

Äänestyksen tulos:

jaa 9 ääntä (Kari Jaakkola, Kristiina Hakala, Tiina Berg, Jari Oksa, Tommi Salminen, Petra Sinisalo-Katajisto, Paula Haverinen, Maritta Kopsala, Tarja Salonen)

ei 2 ääntä (Mira Lappalainen, Kai Samanen)
Äänestyksen tuloksena 9 - 2 sosiaali- ja terveyslautakunta hyväksyi esittelijän esityksen.
Päätös: Sosiaali- ja terveyslautakunta päätti äänestyksen tuloksena 9 - 2 esittää kunnanhallitukselle, että Nurmijärven kunta hyväksyy ELY-keskuksen ehdotuksen ja ottaa kuntaan 100 turvapaikan hakijaa ehdotuksen 1 mukaisesti. Samalla sosiaali- ja terveystoimiala valtuutetaan tekemään tarvittavat muutokset vuoden 2016 KS osavuosikatsausten I ja II yhteydessä. Tähän päätökseen liittyen sosiaali- ja terveystoimiala voi rekrytoida tarvittaessa 1 pakolaisohjaajan 25 oleskeluluvan saanutta kohti sekä 1 sosiaaliohjaajan 50 oleskeluluvan saanutta kohti takautuvasti maksettavien kuntakorvausten puitteissa. Työsopimukset jatkuvat oleskeluluvan saaneiden vakiintumattomasta määrästä sekä keskeneräisestä sote-uudistuksen valmistelusta johtuen maksimissaan 31.12.2018 asti.

9

408

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pettynyt66

      Minäkin olen pettynyt. Minusta olisi voinut esittää paljon suurempaa määrää.

    • PerusPena

      mihin laittaisit ne asustamaan?

    • natur.pa

      NATURA alueelle , rauhotettuja kuten liito-oravat

    • Jarajalahypätäpois

      Pusseihin vartijoiksi.

    • oppi

      ei kyllä teilläkään hyvin mene, no mutta kyllä se ääni kellossa tulee muuttumaan kun rupeaa tapahtumaan pahaa jollekin, siinähän sitten kukkahatut piipittää mitä piipittää, pankaa nimet mieleen kun seuraavan kerran äänestätte . kun mikään ei tunnu menevän läpi muuta kuin kantapään kautta ja silloin on sitten myöhäistä =(

    • krietterikuntoon

      Kyllä-äänen antajat eivät saa ääntäni. Matuvastaisuus on seuraavien vaalien ainoa kriteeri.

      • Nurmilärvi

        Vai seuraavat vaalit. Minä kun en tykkää vaaleista ? Eli äänestän..


    • pettynytnykytilaan

      Hyvästi sitten entinen rauhallinen maalaismainen asuinpaikkakunta. Mustaa ahdistelijaa ajetaan kylän raitille bussilla ja keräilylennoilla lisää kun bussit ei vedä tarpeeksi. Seuraavissa vaaleissa oli mitkä vaalit tahansa, ainoa valintakriteerini on myös maahantunkeutujavastaisuus jolla minulta saa kokonaisen äänen. Sydämestä annetun äänen.

      Jos nyt enää yhtään poliitikkoa kiinnostaa äänestäjän hyvinvointi.

    • Nopeeeee

      Olen vihainen. Ja surullinen. Pian on mennyttä kotikuntani turvallisuus ja iltaisin ei enää uskalla lenkille lähteä, aivan kuin joissain Helsingin kaupunginosissa tällä hetkellä on tilanne. Mikä helvetin hinku ja joukkopsykoosi ihmisiä vaivaa vai eivätkö he näe mihin tällaiset päätökset oikeasti johtavat? Tämä ei ollut kuntalaisten etua ajava päätös, päinvastoin. Nimet otetaan ylös, ja muistetaan!!!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      72
      4924
    2. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      11
      3349
    3. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      20
      2632
    4. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

      🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
      Ikävä
      57
      1685
    5. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      47
      1556
    6. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1336
    7. Mitä meidän välillä

      Tulee tapahtumaan vai tuleeko mitään?
      Ikävä
      94
      1302
    8. Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa

      Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.
      Maailman menoa
      219
      1083
    9. Hiljaisuus

      Tarkoittaa välinpitämättömyyttä, henkistä väkivaltaa ja kiusaamista. Olet valinnut hiljaisuuden.
      Ikävä
      71
      995
    10. IS Viikonloppu 29.-30.11.2025

      Antti Skytältä 3-tasoinen ristikko. Pääkuvassa on harhauttava elementti, mikä saattaa hidastaa myös muiden kuin minun ra
      Sanaristikot
      51
      875
    Aihe