On tyrmistyttävää, ettei orjuus herätä ihmisiä suomalaisessa yhteiskunnassa. Ei vaikka orjuutta on edistämässä oikeusministerinä toimiva henkilö. Tuskin asiaa muuksi muuttaa, vaikka kyseinen ministeri olisi orjuutta edistäessään toiminut työministerinä. Luulisi tilanteen olevan peräti jakomielinen.
Orjuus on oikeusvaltiossa kielletty. Sen sijaan suomalainen työelämä näköjään suorastaan elää orjuudesta. Näin muiden muassa jopa muualtakin nähtynä. Hullin yliopiston professori kertoo Suomessa olevan yli 700 orjaa. Luku on vanha, joten todennäköisesti orjia on paljon enemmänkin. Ministeri Lindströmin aikaansaannosten jälkeen Suomi todennäköisesti nousee maailman johtavaksi orjavaltioksi.
(http://yle.fi/uutiset/asiantuntija_suomessa_on_yli_600_orjaa/6866794)
Puheena olevan professorin mukaan orja on henkilö, joka tekee työtä toisen vallan alla ilman palkkaa, vapautta ja omaan tahtoon perustuvaa valintaa. Ministeri Lindströmin työhönpatistamiset eivät eroa edellä sanotusta orjuuden määritelmästä. Lindströmin tempuilla ei ole taloutta elvyttäviä vaikutuksia, vaan vaikutukset kohdistuvat yksinomaan työttömään, työttömän asemaa heikentävästi. Erityisesti, kun työtön pakotetaan ottamaan työ vastaan omalla kustannuksellaan.
Myös koeaika ja jokin kummallinen työnäyte ovat vain orjuuden esiasteita, hivutusta kohti palkatonta, ylhäältä määrättyä työtä. Toimenpiteillä pyritään selkeästi hämärtämään orjuuden rajaa laillisuuden osalta niin, että ei toisaalta päästäisi syyttämään orjuudesta ja toisaalta työnantaja voisi hyödyntää tosiasiallista orjatyövoimaa.
Onkin merkillistä, että hallituksen ministerit toinen toisensa jälkeen suu apposellaan selkä korskeasti takakenossa julistavat tuomitsevansa kaiken vihan, vihapuheen ja ihmisten sortamisen, mutta sitten itse ovat harjoittamassa juuri kieltämäänsä toimintaa, vainoamista. Jotkut hurskaimmista vaativat jopa nollatoleranssia kaikille muille mutta eivät näköjään itselleen. Köyhä näyttää olevan hallituksen vihollinen numero yksi. Sen sijaan todelliset rikkaat (rosvot) näyttävät olevan valtiovallan erityisessä suojeluksessa panamineen kaikkineen.
Orjayhteiskunnan apostolit
6
63
Vastaukset
- ilma_seppo
Lauri Ihalaisen 9 euron työtoiminta kuuluu samaan tukevaan toiminta. Miksi vasemmisto ei raaku siitä?
Varmaan siksi, että normi-ihmiset ymmärtää orjuudesta meuhkaamisen vain vasemmiston höpö höpö jutuiksi.
Seppo_Ilmarisenkin kannattaa tutustua mitä orjuus todella tarkoittaa. Tuo vasemmiston orja käsitys hämärtää käsitystä siitä mitä orjuus nykypäivänäkin todellisuudessa on. Tutustumisen voi aloittaa vaikka ISIS toiminnasta
Hallituksen toimilla ja orjuudella ei ole mitään tekemistä toistensa kanssaOrjuus on sivistyssidonnainen käsite. Umpitollolle vapaus on aivan toinen käsite kuin sivistyneelle.
Mutta laitapa nyt omat määritelmäsi vapaudelle ja orjuudelle, jotta saisimme vaihtoehtoisiakin määritelmiä, koska avauksessa esittämäni määritelmä ei näköjään kelpaa.Seppo_Ilmarinen kirjoitti:
Orjuus on sivistyssidonnainen käsite. Umpitollolle vapaus on aivan toinen käsite kuin sivistyneelle.
Mutta laitapa nyt omat määritelmäsi vapaudelle ja orjuudelle, jotta saisimme vaihtoehtoisiakin määritelmiä, koska avauksessa esittämäni määritelmä ei näköjään kelpaa.Orjuus on ihmisen pitämistä toisen (ihmisen tai valtion) vallan alla työssä ilman oikeutta palkkaan, vapautta ja omaan tahtoon perustuvaa valintaa. Orja ei pääse ulos asemastaan
Wikin määritelmä on ihan hyvä siihen voi vielä lisätä, että orja voidaan myydä.Ruotsalainen kansanpuolue on profiloitunut muiden muassa ihmiskaupan kriminalisointiin, mutta nyt, jostakin syystä, puolue ei pukahdakaan. Kallekin siirtyy ilmeisesti koti-isäksi.
Mutta kuten totesin, ministeri L:n rohdot kyllä täyttävät orjuuden kriteerit. Luovat tilanteen, jossa työnantajan mahdollisuudet orjatyön käyttämiseksi helpottuvat huomattavasti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi455653Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan3205477Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä934691Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"
Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos692511Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.
Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y92186Sandels tölkin hinta nousi 1,29 eurosta 1,32 euroon
Mitähän järkeä valtiolla on verottaa tuotakin elintarviketta niin kovasti, että on järkevämpää käydä hakemassa ulkomailt541945Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!
Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva181938Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu351883Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont331833Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä
Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi841762