Raamatun muutoksia tutkitaan

fda

6

75

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • IlkimyksenTyöhevonen

      Babtistit eivät ole oikeita kristittyjä, rientänee joku uskova sanomaan ja palajaa sitten kiillottamaan sädekehäänsä.

      Eivät edes baptistit.

    • 12_13

      Aika paljon oletuksia ja vähän faktaaa ei riitä pitkälle, ellei ole ateisti, jolle mikä tahansa käy, jos sitä voi yrittää käyttää Raamattua vastaan.

      • fda

        Nuo uskovaiset ovat tutkineet raamatun kirjojen vanhimpia tekstejä ja variantteja. Sinä taas luotat johonkin suomennokseen Rooman kirkon kirjavalikoimasta.


      • 12_13
        fda kirjoitti:

        Nuo uskovaiset ovat tutkineet raamatun kirjojen vanhimpia tekstejä ja variantteja. Sinä taas luotat johonkin suomennokseen Rooman kirkon kirjavalikoimasta.

        Raamatun totuudet, niitä ei ole. Sanoinhan että Raamatussa on "Aika paljon oletuksia ja vähän faktaaa ei riitä pitkälle" oletkos sokea?


    • Todella hienoa että tutkitaan. Ei se minua ainakaan uskovaisena pelota tai huoleta. Antamassasi linkissäkin todetaan että:"Most changes are inconsequential, the result of mere copying errors, or the replacement of a less common word for a more common word. "
      Eli että suurinosa muutoksista on vähäpätöisä; kopiointi virheitä ja sanojen korvaamisia yleisimmin tunnetuilla.
      Toivottavasti tutkimuksesta tulee myös "kansantajuinen yleisesitys" kaikkien saatavaksi ja tutkittavaksi.

      • SeSiitäkinSitten

        "Eli että suurinosa muutoksista on vähäpätöisä; kopiointi virheitä"

        Armoa ei Siperiaan!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      153
      2875
    2. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      281
      2566
    3. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      39
      1584
    4. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      38
      1510
    5. Voi mies olit taas niin komea

      Olet silmäkarkkia ❤️ Sua vois katsella vaikka koko päivän. ❤️
      Ikävä
      121
      1222
    6. Kadutko koskaan

      Sitä mun iskiyritystä?
      Ikävä
      108
      1163
    7. Ryöstö Punkaharjulla

      Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee
      Savonlinna
      15
      1085
    8. Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa

      Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar
      Kaste
      204
      1053
    9. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      37
      1009
    10. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      322
      957
    Aihe