se olisi hyvä ratkaisu jopa oikeudenmukainen,nuorille tilaa.
sairaat yli50v työttömät eläkkeelle
sairastyövoimatoimiston
24215
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 24
Vanhimmat
miten se luo nuorille työpaikkoja, että niitä olemattomia työpaikkoja jonottaa vain alle 50-vuotiaat?
sairas- eli työkyvyttömyyseläkkeelle pääsee vain tiukoilla ehdoilla, koska harva on kyvytön kaikkeen työhön. töitä vain ei ole, joten erityisesti osatyökykyiset ovat pitkään työttömiä.
ratkaisu ei ole siivota työttömiä jonoista ja tilastoista, kuten jo tehdään tempputyöllistämällä ja huuhaakurssittamalla. ratkaisu on luoda työåpaikkoja.
mutta eliitin suunnitelma on tehdä ihminen tarpeettomaksi. heidän tulevaisuuden suunnitelmissa heille riittää muutama sata miljoonaa orjia. robotit ja keinoäly hoitavat loput.
muistaakseni tää kolmikko lupas siivota ,sairaat työvoimatoimiston listoilta sairaseläkkeelle.
Työtä pitäisi jakaa, en usko että se edes näitä nykyisiä temppuiluja kalliimmaksi tulisi. Töissä käy paljon ihan jaksamisensa äärirajoilla olevia ihmisiä, jotka joutuvat sitten olemaan välillä pitkillä sairaslomilla. Monille heille sopisi osapäivä tai osaviikkotyö, ja moni työtön huonokuntoinen ottaisi mielellään vastaan osapäivätyötä.
juuri näin saisi työkavereilta kehut tyoviikonpituudesta ja avustusta lippujen ja lappujen täyttöön. kahvipöytäkeskustelussa joku vois kysyy ootko ikinä ampunnut itseäsi jalkaan
Nythän nämä osakaissysteemit monilla työpaikoilla toimii niin, että joko se osapäiväinen tekee vauhdikkaammin omat työnsä edelleen, tai jotain korkeintaan jaetaan toisten kuormaksi.
Nimenomaan se pitäisi hoitaa niin, että jotain avustusta saisi (kun sitä kerran muutenkin tyhjästä jaetaan) ja sille olisi edellytyksenä se, että siihen osa-aikaiseen palkataan oikea työtön töihin vaivaisen tilalle.
Eläkkeen pieneneminenkään ei ole sen arvoista, että sitten uupuneena kuolee pois
Itse olin vaivaisena töissä pitkään, kun aina kiristettiin vain työtahtia, enkä jäänyt edes lääkärintodistuksella useinkaan sairaslomalle, kun tiesin, että töihin palatessa on sitten tehtävä kaikki rästiin jääneet työtkin. Pidin kaikki mahdolliset palkattomat vapaat ja pekkaset, että jaksoin. Joinaan iltoina piti mennä töistä suoraan sänkyyn, juuri mitään ei voinut harrastaa, koska sitten ei olisi jaksanut seuraavaa työpäivää kunnialla.
Kun kauan odotetut yyteet alkoivat, niin ilmoittauduin vapaaehtoiseksi lähtemään, kun pääsin silloiseen eläkeputkeen. Vuoden olin ansiosidonnaisella ja sitten eläkkeelle.
Vaivainen olen edelleen, mutta jotain pientä puuhailen, kun ei ole pakko koko aikaa tehdä jotain, vaan voi välillä lepäillä. Uneksimiani asioita en kuitenkaan voi harrastaa, vaikka aikaa olisikin, ei toimi nivelet kovin hyvin.
osaaikaelkkeellä 2viikkoo 2viikkoo toimeentuotuella 32e siinä aina kuukausi
Minä olen yli 50v ja minun puolestani kyllä joku nuorempi voisi tehdä minun hommani sen ½ vuotta(talviajan), minkä itse vietän Aasiassa. Sehän olis pelkkä winwin tilanne kummallekin. Loppuvuoden voikin sitten leimailla ja ottaa chillisti.
Ja mikä tärkeintä: Latin latia koko hommasta ei tule, eikä jää Suomeen.
Ps. En asu Suomessa.
Sinulla menee hyvin,,, onnittelut siitä.
Kuinkahan paljon kunnan töissäkin on näitä jotka on puolet töissä ja puolet sairaslomalla,ja näilä olisi mahdolisuus päästä eläkeelle.
Onhan se naurettavan näköistä kun yli 50v ukot ovat porukalla lasten leikkipaikkoja haravoimassa, tuollako Suomi lähtee nousuun?
Varmaan taloyhtiön pihit ukot talkoo hommissa. Ei kai tuosta kukaan maksa?
tarkoitat siis puolet töissä puolet osaaikaeläkkeellä(sairaseläke) ei sinne eläkkeelle pääse jos on suomalainen tausta ja työssä olo historiaa,nuoret on eri juttu ns mielenterveys ongelmineen tai synnyinmmaa muu kuin suomi.
Arvasit väärin, kyllä he ovat kaupungin palkkalistoilla.
Pääosa matuista on sairaita koska ovat kehitysmaalaisia työttömiä nuoria miehiä jotka ovat turhautuneet
Heidät on otettu täyshoitoon loppuelämäkseen Suomeen
Äänestäjän kannattaisi rangaista kaikissa vaaleissa matuttajia
NYT ON MENOSSA VAALIT NIMITTÄIN HOK ELANNON VAALIT
AJA SIELTÄ ULOS KEMPELE-SIPILÄN, SOININ JA STUBBIN HOVIT
https://www.suomenuutiset.fi/elo-aari-islamin-vastaista-toimintaa-tehostettava/#comment-203088
Soinin poliittinen merkitys perustui aforismeihin ja on romahtanut matkailuministeriön myötä. Soininhovi pysyy kurissa, mutta sama ei pelaa edes hallituksessa ja äänestäjiäkään ei enää ole kuin harvassa
http://www.iltalehti.fi/paakirjoitus/2016041921441436_pk.shtml Teille on syntynyt tavaksi johtaa niin omaa puoluetta kuin opastaa kollegoita hallituksessa tekstiviesteillä ja blogikirjoituksilla.
SOINI EI OSANNUT ISÄNMAALLISTA POLITIIKKAA KUTEN UNKARI
http://mvlehti.net/2016/04/20/lue-unkarin-orbanin-
pakolaissuunnitelma-taalla/
HOK – ELANTO -VAALIT, äänestysaika on 18.-29.4. 2016, vaaliaineisto pitäisi olla jaettu 18.4. postitse
Perussuomalainen, mieti voisitko äänestää yhden kerran kokoomusta, Stubbia vastaan, nimittäin
ÄÄNESTÄMÄLLÄ STUBBIN VASTUSTAJAA VOI LYÖDÄ KOLME KÄRPÄSTÄ SAMALLA ÄÄNESTYSLIPULLA STUBBIA, SOINIA JA KEMPELE-SIPILÄÄ
MITEN OLISI WILLE RYDMAN NUMERO 355 / kokoomus
Rydman kuitenkin vastustaa Stubbia ja matujen etuoikeuksia
IP-lehdellä on taas vaikeuksia julkaista lukijoiden asiallisia kommentteja työttömyydestä. Venytellään ja vetkutellaan, kunnes aihe on siirtynyt uutisjonon hännille ja kaikenkarvaisia kommentteja on satoja.
4 lääkärin todistukset itsellä joissa suositellaan työkyvyttömyyseläkettä , nyt 15vuotta ollut kortistossa,päivääkään olematta töissä , onko tässä mitään järkeä , no voi kait noilla tilastoilla sitten huonontaa muiden etuuksia , toivottavasti tämä pöhkölä kyntää oikein kunnolla pohjamudissa, itsellä meni terveys raskaassa työssä ja teollisuus myrkkyjen parissa työskennellessäni lopullisesti ja saan kärsiä lopun ikää toivoen että loppu tulisi nopeasti , että tämmöisenen hyvinvointivaltio , kusetetaan porukkaa oikein urakalla ja johtajille bonukset , pienpalkkasille jää sitten pelkkä maksumiehenrooli , en tiedä miksi näitä totuuksia ei tuoda julki vaan leimataan ihmiset laiskoiksi,itse en koe olevani enään tälle yhteiskunnalle mitään velkaa,päinvastoin !
Eikö nuo työttömät kannataisi jauhaa minkkien rehuksi kun ovat kuluerä valtiolle.
Joo ja eläkkeeksi 50 euroa kuukaudessa. Voisi vielä laajentaa työnantajan mahdollisuutta: työnantaja voisi punnita työntekijöiden työkykyä ja määrätä henkilön eläkkeelle, tällä 50 euron kuukausieläkkeellä. Boisiko hallitus miettiä tätä ehdotusta, ja kyllähän summaa voi laskea jos 50 euroa on liikaa.
Työnäytteen antamisella voi tietysti osoittaa työnantajalle että työkyky on tallella.
onks toi työttömyysturvakortti opiskeltavissa jossain saitissa.
Vanhat työkyvyttömyyseläkkeelle ja nuoret työhaluttomuuseläkkeelle ja mamut tekemään ne työt.
Kyllä tämä järjestelmä tulisi sorvata uusiksi, että ihmiset pääsisivät eläkkeelle 50 vuotiaana ja nuorille aukeaa paikat pitää yhteiskuntaa pystyssä.
Ausseissa kokeillaan mallia missä yli nelikymppiset tekevät kolme päiväistä viikkoa. Täällä tuota voisi kokeilla edes yli viiskymppisiin.
Jossain sentään vielä asuu tolkun ihmisiä eikä pelkkiä .......
Turhaa urputusta, nyt patistellaa jo 60plus ikäisiä jatkamaan ilmeisesti hautaan asti. Tuonikäiset ovat niin tunnollisia ja kunnollisia, että todennäköisesti jatkavatkin, kun SSS porukka patistaa. Toisaalta moni iäkäs myös aidosti viihtyy työssään, niin uskomattomalta kuin se kuulostaakin.
uusin tutkimus paljasti että 45 vuotiaat ovat vanhoja monelle alalle ilman sairauksiakin.