Taksimatkoissa käy samoin kuin katsastuksen, matkojen hinta nousee, vaikka pitäisi laskea. Kelakyytejä ei ajeta, koska muista saa paremman maksun.
Taksimatkojen hinta nousee
huijaustäysin
759
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Persut pelastavat meidät tuolta kurjuudelta, niin ovat sanoneet.
Ihanaa, kun meillekkin saadaan laillinen ryöstely tänne taksimatkustajille. Ruotsissa ongelmia on nyt yritetty hoitaa niin, että on annettu velvoite ilmoittaa asiakkaalle erityisen kalliista ryöstöhinnasta!
Unkarissa muutama vuosi sitten oli kovasti yrittäjiä eri hinnoilla ja perään juostiin. Taksin varausnumeroita oli monenlaisia... Osa hinnoitteli ns. sopimustaksojen mukaan, osa ei siellä. Jotain parannusta kai oli kehitteillä.
Miten taataan turvallisuus? Lähetäppä lapsesi vaikka reissuun, vähän mietityttää...
Entä onko niin, että kun tarve on kova ja hätä suurin - taksikuski ilmoittaa, että HINNAT POMPPAS JUURI...
Sitten selaat eri yrittäjien palvelunumeroita ja yrität saada jostain halvemman paikalle.
Sitten juoksee hintapomppauksen ilmoittanut perääsi ja ilmoittaa että vähän halvemmallakin pääsee....
EI KIITOS TÄTÄ MEILLE! EI!
Taksilla vaan?
Enpä taksilla ole ajellut yhtään ainakaan 10vuoteen.
Mummot ja vaarit jää taksitolpalle kun ei ole varaa taksin ryöstöhinnoitteluun.
Kelamaksut yksityistetään sitten, ei ole mummoilla rahaa, ei ole.
Ei mummot ja vaarit ajele enää apteekkeihin, heillä ei ole varaa lääkkeisiin.
Katsotaan mitä tulee.
http://www.ts.fi/uutiset/kotimaa/862095/Taksiliikennne kiinnostaa bussiyhtioita Onnibus visioi matkaketjua