Jos posti tulee vasta yöllä

Se johtuu siitä, että postinjakaja on reitin varrella leikannut nurmikoita.

http://www.iltasanomat.fi/asuminen/art-2000001163198.html
7283
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

..kuka sanoi, että postin johtajille turhaan maksetaan 500 000 euron palkkoja?!
Postinkantaja voisi myös keittää aamukahvit-tietty korvausta vastaan! Vanhuksien hoito menisi hyvin postin jakelun lomassa.

Heureka, heureka! HUOLTOMIEHEN TEHTÄVÄT!

POSTISTA TULEE MAAN LAAJUINEN HUOLTOFIRMA. Toiminta keskitetty tukikohtiin josta palvelua myydään vaikka kertataksalla. Enää ei tarvita ottaa sopimuksia joita ei huoltofirma ahneuksissaan pysty toteuttamaan!

Itse postin voisi jakaa ulkomaalaiset firmat suoraan koteihin. Hinnat nousisivat reilusti, mutta niin palvelun tasokin.

Äänestä
  • Hieno juttu. Ja postinkantaja voisi tehdä postinjakoreissut niin että ajaisi taksia siinä samalla ja aina kun sattuu jakelu-, ruohonleikkuu-, koiranulkoilutus-, vanhus- tai vammaispalvelu- tai joku muu kohde matkan varrelle niin hoitaisi senkin homman pois.

    Äänestä

Niin tai sitten palkataan uusia "nurmikonleikkaajapostimiehiä=moniosaajia", jotka leikkaavat nurmikkoa ja vievät postin siinä sivussa.

En tosin tiedä, miten aikovat pärjätä kilpailussa pienille kiinteistöhuollon toimijoille.
Itselläni ei ole varaa maksaa 50e kerta ruohonleikkuusta, kun jo 30e hiustenleikkuustakin on paljon.

Äänestä
  • Postihan voisi laajentaa saman tien hiustenleikkuuseen.

    Äänestä

Kun Soinista tulee pääjohtaja, postipoika käy marjassa ja kerää tyhjät putelit palkakseen.

Äänestä

..heh, tuo taksi oli ihan mahdottoman hyvä hoksaus!
Jos sattuu sielläpäin menemään, niin ohessa tuikkaa postin postiluukkuun. Yes! ja säästetään ja uudistetaan!
Siis posti vie; taksin työn, huoltofirmat, vanhusten hoidot, kotipalvelut.Siis aivan mahdotonta innovointia...Sipilän kalltaiset miehet laittavat tuulemaan...

Äänestä

Sitä vartenhan siirrettiin postintulo aikaa klo 18.00 viimeistään ,kun posti leikkaa nurmikon,postilla oli jo vanhuspalveluna ruoan jakelua eli valtio haalii siviili kansalaisilta pienetkin työt ,mistä voi saada taskurahat...hienoa piilorosvousta valtiolta

Äänestä

Kommentoi aloitusta


PuoliTuntiaKerrallaan kirjoitti:

Se johtuu siitä, että postinjakaja on reitin varrella leikannut nurmikoita.

http://www.iltasanomat.fi/asuminen/art-2000001163198.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu