Olisi kiva jos tällä alueella olisi sellainen niitattu (pinned topic) & lukittu FAQ ketju, jossa vastattaisiin yleisimpiin kysymyksiin liittyen ateismiin. Se voisi vähentää näitä ketjuja, jossa uskovaiset ihmettelevät mitä ateismi on (se näyttää olevan hirveän vaikea ymmärtää monille), sekä nämä miljoonaan kertaan käsitellyt kysymykset vähentyisi myös.
Olisi myös kiva saada palsta sheriffit takaisin, niin saisi tuota roskaposti floodausta ja trolliketjuja siistittyä pois nopeammin ja useammin.
Olisi myös kiva saada palsta sheriffit takaisin, niin saisi tuota roskaposti floodausta ja trolliketjuja siistittyä pois nopeammin ja useammin.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Kyllä Jumala nämä jutut hoitaisi helposti, mutta kun hän ei ole edes olemassa.
Totta joka sana.
siis tämä: "They probe you in the butt."
Olen viestittänyt ylläpidolle luotsien tarpeesta, tehkää kaikki samoin.
Kun täällä oli vielä luotsit, palsta oli ihan kelvollinen.
Kaikkea täytyy supistaa. Supistus on muotisana. Paitsi uskonnollista potaskaa pitää paisuttaa, koska onhan pääministerikin uskovainen. Hän uskoo enemmän parempaan kuin saa aikaan.
Veikkaan, että tällaisen foorumin ylläpito katsoo foorumin ja sen omistuksen jotenkin ennemminkin hyötyvänsä suitsimattomasta sekoilusta, jota ääriuskikset ja trollit saavat tällaisilla palavan aihepiirin leiman saaneilla palstoilla. Muutoin he palauttaisivat luotsauskäytännön. Vai keksiikö joku muu järkevämmän selityksen? Miksi muuten jättää käyttämättä toimiva keino, jota moni kaipaa?
Likimain samaa mieltä. Luotsasin aikanaan tätä ja muutamaa muuta palstaa Suomi24:lla. En ota kantaa siihen miten hommassa onnistuin, mutta ylläpito vain yksinkertaisesti päätti, että moderointia ei enää tarvita, piste. Siis ei millään palstalla, ei pelkästään tällä. Muutamaan tiedusteluuni päätöksen syistä sain kerran hyvin ympäripyöreän "luotsaustyökaluja kehitetään"-vastauksen, mutta siitäkin on aikaa jo yli 2 vuotta. Eikä mitään ole tapahtunut. Ilmeisesti palstojen siis halutaankin olevan nykyisenkaltaisessa tilassa.
Jos nyt jota kuta sattuu aihe kiinnostamaan ja haluaa palautetta laittaa, tuossa yksi osoite:
http://keskustelu.suomi24.fi/suomi24
Näyttää kuitenkin siltä että jopa palsta, jonka on tarkoitus olla tiedotuskanava ylläpidon ja käyttäjien välillä, on jätetty täysin trollien temmellyskentäksi. Ehkä asiaa selittää osiltaan se, että Suomi24 tunnetusti on Allerin omistama. Siis saman firman, joka julkaisee mm. Seiskaa ja muita laatulehtiä. Eikä Suomi24 muuten ole Julkisen sanan neuvostonkaan jäsen, joten edes sen suosituksia ei tarvitse ylläpidon täällä noudattaa. Syynsä sillekin on. Mainostajille voi myös laittaa palautetta. Monikohan firma tietää tai haluaa mainoksensa näkyvän kaiken tämän tauhkan keskellä?
Viesti- ja ketjumäärä lienevät kasvaneet, joten uudistus lienee ylläpitäjän mielestää onnistunut?
Ai täällä on ollut moderointi joskus. Harmi ettei tullut silloin eksyttyä tänne.
Toivottavasti jonain päivänä ja joku ei teisti moderaattorina ;-)
Olisko reilu vuosi sitten kun palstakohtaiset moderaattorit(luotsit) poistuivat.
Oi niitä aikoja.