Yhdeksän syytä mennä naimisiin!

Raamatusta nousevat hyvät syyt:

1. Parempi kuin palaminen.-----------1. Kor. 7:9
2. Avioliitto ei ole synti-----------1. Kor. 7:36
3. Halu mennä naimisiin-----------1. Kor. 7:39
4. Jumalan asettama suhde---------Matt. 19:4-6
5. Hyväksi ihmiselle--------------1. Moos. 18-24
6. Ihmiskunnnan säilymiseksi---------1. Moos. 9:7
7. Lasten hyväksi-----------------5. Moos. 6:1-9
8. Avioliitto pidettävä kunniassa-----Hebr. 13:4
9. Normaalit halut----------------1 Tim. 5:11,13-15

On ikävää vaikka haluaisi ja ei ole ketään kenenkä kanssa voisi mennä onnellisesti naimisiin! :(
7467
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

en menisi naimisiin yhdenkään tuossa luettelossa esitetn "syyn" perusteella. Ainut mikä johtaa avioliittoon on rakkaus..."tuuli puhaltaa mistä tahtoo, sinä kuulet sen huminan, mutta et tiedä mistä se tulee ja minne menee.." Avioliitto on lahja, se on käsittämätön suuri lahja.

Äänestä

Asiaa kirjoitat, avoliittolaiset elävät haureudessa.

Veljeni, en tiedä ketään uskovaa joka olisi halunnut naimisiin, eikä olisi puolisoa löytänyt.
Sinun vuoro tulee, mutta odottaminen ei ole mukavaa.
Voimia ja siunausta!

Äänestä
  • näin, kun se kaikki tietävä oma minä on mielestään tehnyt oikean valinnan, niin sen pönkittämiseksi on syyllistettävä avoliitossa asuvat. Näinhän hyvät veljet ei saa olla.

    Äänestä

  • matias kirjoitti:

    näin, kun se kaikki tietävä oma minä on mielestään tehnyt oikean valinnan, niin sen pönkittämiseksi on syyllistettävä avoliitossa asuvat. Näinhän hyvät veljet ei saa olla.

    RAKKAUS EI ETSI OMAANSA.LIHALLINEN RAKKAUS ON HALUA SITOUTUA LIHAAN.HENGELLINEN RAKKAUS SITOUTUMISTA HENKEEN(JUMALAN).NAIMISIIN HALUAVA JOUTUU KÄRSIMÄÄN LIHASSA,HIMOA NÄTIMMIN SANOTTUNA HALUA TOISTA KOHTAAN,HUOLTA KUN TULEE LAPSIA,HUOLTA PUOLISON PUOLESTA,YM YM

    PAAVALI ELI JUMALAN RAKKAUDESSA JA HALUSI ETTÄ MUUTKIN ELÄISI KUTEN HÄN.

    KYLLÄHÄN USKOVAINEN VOI MENNÄ USKOVAISEN KANSSA NAIMISIIN JA OLLA SITEN MYÖS HENGESSÄ YHTÄ.MUTTA USKOMATTOMAN KANSSA EI KANNATA MENNÄ NAIMISIIN.SANON KOKEMUKSESTA.

    TUTUSTUIN KIVAAN NAISIHMISEEN USKONI ALKUTAIPALEELLA.(SANOI RUKOILEVANSA JA USKOVANSA JUMALAAN)MUTTA...JEESUS EI MERKINNYT MITÄÄN.
    SE SELVISI AVIOLIITOSSA JA SIINÄ KARISI MYÖS LUULOT ETTÄ ITSE VOISI JOHDATTAA USKOON JONKUN JOKA EI SILLÄLAILLA USKO...

    ERIHENKISTEN ON TODELLA VAIKEA ELÄÄ YHDESSÄ VAIKKA KUMPIKIN TEKISI KUINKA PALJON KOMPROMISSIA TAHANSA,JA YRITTÄISI AJATELLA TOISTENSA PARASTA.ITSE MELKEIN LUOVUIN USKOSTA.MUUTA VAIHTOEHTOA EI OLLUT KUIN EROTA.

    ITSE OLISIN EHKÄ KESTÄNYT MUTTA KUN KATSOI MITEN TOINEN KÄRSI,EI MUUTA RATKAISUA LÖYTYNYT.
    PIENEKSI NEUVOKSI

    TOISTA OHJAA TOINEN HENKI TOISTA TOINEN.KAIKISSA ASIOISSA.AIVAN KAIKISSA.

    ERI ASIA JOS TULEE USKOON KUN ON JO NAIMISISSA JA TOINEN EI USKO.SIITÄ VOI VIELÄ JOTAIN TULLAKIN.

    Äänestä

  • Tarkoitti varmasti yleisesti niitä jotka eivät ole!

    Äänestä

naimisii on hyvä mennä mut sit toisaalta ei siin on omat hyvät puolet ja omat huonot puolet...mä "yritän" mennä naimisii mut se on viel auki...

Äänestä

minäkään menisi naimisiin mistään noista syistä. Vain rakkaus olisi se syy...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


nettirabbi kirjoitti:

Raamatusta nousevat hyvät syyt:

1. Parempi kuin palaminen.-----------1. Kor. 7:9
2. Avioliitto ei ole synti-----------1. Kor. 7:36
3. Halu mennä naimisiin-----------1. Kor. 7:39
4. Jumalan asettama suhde---------Matt. 19:4-6
5. Hyväksi ihmiselle--------------1. Moos. 18-24
6. Ihmiskunnnan säilymiseksi---------1. Moos. 9:7
7. Lasten hyväksi-----------------5. Moos. 6:1-9
8. Avioliitto pidettävä kunniassa-----Hebr. 13:4
9. Normaalit halut----------------1 Tim. 5:11,13-15

On ikävää vaikka haluaisi ja ei ole ketään kenenkä kanssa voisi mennä onnellisesti naimisiin! :(

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu