Raamatusta nousevat hyvät syyt:
1. Parempi kuin palaminen.-----------1. Kor. 7:9
2. Avioliitto ei ole synti-----------1. Kor. 7:36
3. Halu mennä naimisiin-----------1. Kor. 7:39
4. Jumalan asettama suhde---------Matt. 19:4-6
5. Hyväksi ihmiselle--------------1. Moos. 18-24
6. Ihmiskunnnan säilymiseksi---------1. Moos. 9:7
7. Lasten hyväksi-----------------5. Moos. 6:1-9
8. Avioliitto pidettävä kunniassa-----Hebr. 13:4
9. Normaalit halut----------------1 Tim. 5:11,13-15
On ikävää vaikka haluaisi ja ei ole ketään kenenkä kanssa voisi mennä onnellisesti naimisiin! :(
Yhdeksän syytä mennä naimisiin!
7
467
Vastaukset 7
- matias
en menisi naimisiin yhdenkään tuossa luettelossa esitetn "syyn" perusteella. Ainut mikä johtaa avioliittoon on rakkaus..."tuuli puhaltaa mistä tahtoo, sinä kuulet sen huminan, mutta et tiedä mistä se tulee ja minne menee.." Avioliitto on lahja, se on käsittämätön suuri lahja.
- Juhani-Aito
Asiaa kirjoitat, avoliittolaiset elävät haureudessa.
Veljeni, en tiedä ketään uskovaa joka olisi halunnut naimisiin, eikä olisi puolisoa löytänyt.
Sinun vuoro tulee, mutta odottaminen ei ole mukavaa.
Voimia ja siunausta!- matias
näin, kun se kaikki tietävä oma minä on mielestään tehnyt oikean valinnan, niin sen pönkittämiseksi on syyllistettävä avoliitossa asuvat. Näinhän hyvät veljet ei saa olla.
- NAIMISIIN
matias kirjoitti:
näin, kun se kaikki tietävä oma minä on mielestään tehnyt oikean valinnan, niin sen pönkittämiseksi on syyllistettävä avoliitossa asuvat. Näinhän hyvät veljet ei saa olla.
RAKKAUS EI ETSI OMAANSA.LIHALLINEN RAKKAUS ON HALUA SITOUTUA LIHAAN.HENGELLINEN RAKKAUS SITOUTUMISTA HENKEEN(JUMALAN).NAIMISIIN HALUAVA JOUTUU KÄRSIMÄÄN LIHASSA,HIMOA NÄTIMMIN SANOTTUNA HALUA TOISTA KOHTAAN,HUOLTA KUN TULEE LAPSIA,HUOLTA PUOLISON PUOLESTA,YM YM
PAAVALI ELI JUMALAN RAKKAUDESSA JA HALUSI ETTÄ MUUTKIN ELÄISI KUTEN HÄN.
KYLLÄHÄN USKOVAINEN VOI MENNÄ USKOVAISEN KANSSA NAIMISIIN JA OLLA SITEN MYÖS HENGESSÄ YHTÄ.MUTTA USKOMATTOMAN KANSSA EI KANNATA MENNÄ NAIMISIIN.SANON KOKEMUKSESTA.
TUTUSTUIN KIVAAN NAISIHMISEEN USKONI ALKUTAIPALEELLA.(SANOI RUKOILEVANSA JA USKOVANSA JUMALAAN)MUTTA...JEESUS EI MERKINNYT MITÄÄN.
SE SELVISI AVIOLIITOSSA JA SIINÄ KARISI MYÖS LUULOT ETTÄ ITSE VOISI JOHDATTAA USKOON JONKUN JOKA EI SILLÄLAILLA USKO...
ERIHENKISTEN ON TODELLA VAIKEA ELÄÄ YHDESSÄ VAIKKA KUMPIKIN TEKISI KUINKA PALJON KOMPROMISSIA TAHANSA,JA YRITTÄISI AJATELLA TOISTENSA PARASTA.ITSE MELKEIN LUOVUIN USKOSTA.MUUTA VAIHTOEHTOA EI OLLUT KUIN EROTA.
ITSE OLISIN EHKÄ KESTÄNYT MUTTA KUN KATSOI MITEN TOINEN KÄRSI,EI MUUTA RATKAISUA LÖYTYNYT.
PIENEKSI NEUVOKSI
TOISTA OHJAA TOINEN HENKI TOISTA TOINEN.KAIKISSA ASIOISSA.AIVAN KAIKISSA.
ERI ASIA JOS TULEE USKOON KUN ON JO NAIMISISSA JA TOINEN EI USKO.SIITÄ VOI VIELÄ JOTAIN TULLAKIN. - Masa
Tarkoitti varmasti yleisesti niitä jotka eivät ole!
- tsunami
naimisii on hyvä mennä mut sit toisaalta ei siin on omat hyvät puolet ja omat huonot puolet...mä "yritän" mennä naimisii mut se on viel auki...
minäkään menisi naimisiin mistään noista syistä. Vain rakkaus olisi se syy...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 100822
Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL
Martina on kasvattanut fiksun tyttären.361770Mä olen tosi
Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui38589- 64560
- 46550
- 30546
- 66536
Omituiset kuntayhtymän vieraat festareilla
Mitähän Pekka Iivari teki kuntayhtymän vieraana festareilla? Harvemmin tällaiset tilaisuudet ovat ns. avec- tyyppisiä ei48527Jos se onkin niin
Että me molemmat kaivataan toisiamme. Odotetaan sitä näkemistä. Ollaan mustasukkaisia ja mietitään, että kenen kanssa se27522En minä tule koskaan ottamaan sinuun yhteyttä
Että siinä ole vaan rauhassa ilman minua koko loppuelämäsi ajan.25520