Työryhmä julistaa ensi viikolla Natoa puoltavan raportin ensi viikolla.Teija Tiilikainen ja kumppanit ovat kommenttiensa mukaan erittäin venäjäpelkoisia foobikkoja joten tälläisen raportin tilaaminen on hauska vitsi.Kuka uskoo tätä porukkaa?Raportissa tod.näköisesti suositellaan kansanäänestyksen sivuuttamista koska 70% suomalaisista vastustaa Natoa.
Natohaukkojen Nato raportti
fueller
19163
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Vastuutonta toimintaa.Sama kun laittaisi myymälävarkaan kauppaan,avaisi ovet ja poistaisi vartijat.Vain Nato-suomessa tämä on mahdollista.
Sinne olisi pitänyt ottaa se Pasternak Charles,joka näkee venäläisiä omassa asunnossaan,päässään,ahvenanmaalla,itämerellä ja vaikka missä.
Nato-raportti tulee antamaan vastauken , joka on etukäteen täysin selvä.
Suomen tulee Naton jäsenenäkin vastata puolustuksestaan itse omilla puolustusvoimillaan.
Naton jäsenyys antaa materiaalista apua ja lisätehoa omille puolustajillemme.
Suomi on länsimaa ja Euroopan Unionin jäsenmaa.
EU:n jäsenmaista 22 on jo nyt Naton jäenmaana ja peräti noin 95% EU:n asukkaista asuu jo nyt Naton jäsenmaassa.
Käytännössä EU-jäsenmaiden sotilaallinen turvallisuus perustuu jo nyt EU-maiden omien puolustusvoimien Nato-yhteistyöhön ja keskinäiseen avunantoon uhka- ja kriisitilanteissa. Lukuunottamatta 6 pientä EU-maata, joista osa on jo nyt todellisuudessa Naton piirissä. (Kyproksella Kreikan ja Turkin joukkoja, Malta on osa Brittiläistä kansainyhteisöä , Irlanti on Iso-Britanian "kainalossa" ja Itävalta on Naton keskellä.)
On käsittämätöntä ja typerää, ettei Suomi ja Ruotsi ole jo Naton jäsenenä, se vain lisää jännitettä ja turvallisuuspoliittista spekulointia aluettamme kohtaan.
Nato-raportti tulee yksiselitteisesti suosittelemaan Naton jäsenyyttä, koska sekä Suomi että Ruotsi ovat aivan liian pieniä ja heikkoja selviytyäkseen yksin ja ilman liittoutumista.
Tämä "selvitystyhmä" on taustaltaan sellainen, että vain NATO-myönteinen loppusuositus on siltä mahdollinen.
Yllättynyt olisin, jos raporttiin jäisi mitään kriittistä äänenpainoa seuraavista asioista:
-yleisen asevelvollisuuden säilyttäminen NATO-jäsenyydessä
-sotilasliiton moninkeskeiset velvoitteet ja Suomen panos niihin
Teija Tiilikainen on tunnettu EU- ja B
NATO-intoilija, jolla on huomattavia Venäjään liittyviä fobioita. EU:n liittovaltiokehitykseen hän sen sijaan luottaa vakaasti ja ajaa sitä agendassaan.
Näillä lähtökohdilla uusi "Nato-selvitys" tulee päätymään vain yhteen lopputulokseen. Olisin hämmästynyt, jos yhtään epäilyksen sanaa tähän selvitykseen eksyisi.
Asevelvollisuuden merkityksen ja yhteensopivuuden NATO-jäsenyyden kanssa selvitys lahjattomasti tulee sivuuttamaan..
Tämä on tietysti vain ennustus.
Ryssät taas vauhdissa.
Joo, Iljan ja Bäckmannin porukka spämmää.
Näinhän se menee,työryhmässä on vain natomyönteisiä tyyppejä joten lopputulema on selvä.Sama pätee median käyttämiin asiantuntijoihin,järjestään pelkkiä natohaukkoja.
Kerroppa mitä nimiä sinun mielestäsi olisi pitänyt olla asiantuntijoina Nato-selvitystä laatimassa?
Osa kansasta,ellei peräti enemmistö,ei nauti Natottajien luottamusta.
Niinpä työryhmän loppulausuma tullee saamaan ympäripyöreän muodon,tyyliin "kaikki optiot on pidettävä auki,kriisitilanteessa on oltava valmius ottaa vastaan ulkoista apua."
Näin siis yritetään myydä suomalaisille turvallisuutta,jota saa suuren sotaliiton jäsenenä,kun alistaa strategisen sijaintinsa liiton suurimpien osallisten mielenoikkujen pelinappulaksi.
Suomen kansalla on A:kyky
ja
B:halu
säilyttää itsenäisyytensä omissa käsissään.
Sen ovat kaksi raskasta viime sotaamme osoittaneet.
Mikään muu taho ei ajattele kansaamme kokonaisuutena.
Niinpä päätösvallan luovuttaminen Bryssälään oli hulluutta.
Vielä suurempaa hulluutta olisi sotilaallisen päätösvallan luovuttaminen trans-Atlanttiselle korporaatiolle.
Raskaat sodat syttyivät, koska meillä ei ollut liittolaisia.Yksin olimme pelinappula julmassa Molotov-Ribbentrop -sopimuksessa, jossa ihmishirviö-Stalin halusi valloittaa maamme ja siirtää Suomen kansan eri puolille Neuvostoliittoa eli eliminointimme kansallisesti oli suunnitteilla. Jos USA olisi ollut turvanamme, Stalin ei olisi koskaan hyökännyt ja olisimme säästyneet II maailmansodalta.
"Tiltut" yrittää taas huijata ja painostaa Nato asiassa.
"Tiltujen" valheet Natosta, vain vahvistavat Naton välttämättömyyden meille suomalaisille.
Suomi tarvitsee aidot ja oikeat politiikot.Ei sellaista takinkääntäjää kuin Läski-Timo Soini.Nato asiassa Kokoomus,RKP ja Osin Keskustakin on lähtenyt Nato hypetykseen mukaan.Surullista.Siksi Väyrynen irrottautui pois Keskustan toiminnasta,koska haluaa toimia kansakunnan tuntojen mukaan.(70% vastustaa Natoa)Suomessa 5 suurinta puoluetta tulisi lakkauttaa saadakseen aidon muutoksen Suomeen.(Irti EU:sta,Irti Natosta,oma valuutta ja oma päätöksenteko)
Kirjoita Ilja siihen ruplalehteesi, älä täällä spämmää
Ilja ja Bäckäri spämmää
"Teija Tiilikainen ja kumppanit ovat kommenttiensa mukaan erittäin venäjäpelkoisia foobikkoja"
Venäjä-pelkoiset eivät ole foobikkoja, vaan järki-ihmisiä, toisin kuin ne sinisilmäiset Venäjän uhattomuudesta sössöttävät Nato-kielteiset pöhköt.
Venäjäfoobikot on kuin ruotsalaiset sukellusveneen etsijät.Ajattelultaan yhtä rajallisia ja vainoharhaisia.Suomen Nato-pölvästit kuuluu tähän samaan pelkuri sakkiin.Onneksi he ovat vähemmistönä kuten homoseksuaalit.
Venäjä on aggressiivinen, alati naapureilleen vaarallinen valtio. Ei sellaisen pelkääminen ole fobiaa, vaan viisautta. Tai ei siihen tarvita edes viisautta, vaan normijärki riittää.
Eurojackpot mainos on hyvä, koska se kuvaa osuvasti amerikkalaisten perusolemusta. Kaikkein pahimmat rikollisethan karkoitettiin sinne aikoinaan ja eiköhän se geeniperimäkin ole muokannut sitä amerikkalaisuutta.