Suomessa pitäisi olla sama käytäntö kuin

Norjassa, eli jos on velkaa ulosotossa, niin on maksuhäiriö tottakai.
Mutta kun on maksanut sen velan, niin maksuhäiriö häipyy samantien, eikä roiku vuositolkulla perässä.

http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-2000001163341.html
578
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Maksutietomerkintöjä pitää yksityinen paskapulju. Hallituksen pitäisi sekin määritellä.

Äänestä
  • Tuottoisaa bisnestä Kansalaisten erittäin yksityisluonteisilla taloustiedoilla.

    Äänestä

Taitaa olla se(kin) pulju kokkare&co vetoinen monopolillaan?
Siitä(kin) olisi syytä tehdä tutkintapyyntö.
Nykyinen käytäntö on suoraan sanottuna perseestä ja porukoiden kusettamista.

Äänestä

Suomi on kuin pohjois-korea mitä tulee talousongelmiin joutuneisiin.

Se johtuu siitä että esim. pienyrittäjät jotka usein kantavat suuret riskit ovat kuitenkin niin pieni ryhmä esim. vallitsevaan ay-liikkeeseen.

Äänestä

Kehittyneimmissä maissa talousongelmaan suhtaudutaan neutraalimmin, vähän kuin terveysongelmiin: mitä nopeammin paluu yhteiskuntaan sitä pienemmät tappiot.

Suomessa tätä ei ymmärretä ja Suomihan taantuukin mm. Kreikan malliin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


rahastukselle_stoppi kirjoitti:

Norjassa, eli jos on velkaa ulosotossa, niin on maksuhäiriö tottakai.
Mutta kun on maksanut sen velan, niin maksuhäiriö häipyy samantien, eikä roiku vuositolkulla perässä.

http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-2000001163341.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu