Suomen on pesiytynyt"eliitti"

Joka tietää ja osaa ja on laittanut suomen lamaan.
Meillä moniosaajia löytyy joka paskanjauhannan alalta,turhakkeita,byrokraatteja toki

Mhh,Elää muiden tuloilla ,elikä,ei tuotavalla työllä.Jokainen maa nauttikkoon loisistaan,mutta Suomella siihen ei ole varaa,mutta voihan siitä syytää duunareita

Joten,miten suomi voi nousta,vaikka kirjoitin tahalteen pienellä
7106
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Suomeen on pesiytynyt 2 miljoonan elätin joukko: työttömiä on 0.5 miljoonaa ja eläkeläisiä 1.5 miljoonaa. Nuo yhteiskunnan varoilla elävät hyödyttömät pummit ajavat olemassa olollaan yhteiskunnan konkurssiin. Miten pääsisimme noista eroon helpoimmalla tavalla? Kansalaisuuden pakkoriisto ja karkotus voimatoimin maasta vai jotain muuta??

Äänestä

Onneksi tämä Suomen lamaan vienyt demarieliitti on nyt oppositiossa!

Äänestä

Se on jännää että pieni- ja keskituloisia patistetaan laskemaan palkkaa, etujaan ja työehtoja, mutta hyvätuloisten pitää saada paljon palkkaa, palkkioita, bonuksia, sopeutumiseläkkeitä ym. ja maksaa nykyistä vähemmän veroja, jotta he viitsivät tehdä töitä ja yrittää. Onko hyvätuloiset ihan eri ryhmä kuin taviskansa, jonka oletetaan tekevän työnsä, ehkä jopa nykyista enemmän töitä vaikka palkkoja, etuja, työehtoja leikataan? Toimiiko hyväosainen ja tavis eri lailla?

Äänestä
  • Pieni prosentuaaline vähemmistö vie kansaa kuin märkää rättiä

    Äänestä

Rikkaisiin EKokoomusmafian sss-jäseniin on rikastunut psykopaatteja, sosiopaatteja ääriahneita narsisteja, joilta on turha kysyä empatiakyvystä tai omatunnosta. Juuri niiden puutteen takia he ovat politiikan, elinkeinoelämän ja rahavallan huipulla, koska äärimmäinen ahneus ja oman edun tavoittelu keinoja kaihtamatta vie näitä luonnevikaisia ylös kuin ilmakuplia kuumennettavassa kattilassa. Kevyin nousee, samoin kevyimmin arvoin ja mooraalilla varustetut nousevat kilpailuun perustuvassa yhteiskunnassa.

Äänestä
  • Eläkeläiset on maksaneet eläkkeensä työaikanaan ja nuo sijoitetut eläkevarat kasvatta eläkeyhtiöiden pääomia 10 miljr, vuosittain, eläkeläisistä vain pieni osa saa kansaneläkettä joka maksetaan verovaroin.

    Työttömyys on hallitustemme tekojen seurausta ja pahin niistä on EU-liitos ja euro,
    niistä pitää päästä eroon ja vain siten Suomen talous kohenee, hitaasti mutta varmasti.
    ___________
    http://www.talouselama.fi/uutiset/suomella-on-edessaan-20-devalvaatio-saksaan-verrattuna-3450127

    Törnqvist sanoo, että Suomi saa edelleen itse päättää onko devalvaatio sisäinen vai ulkoinen. Lausunto on hieman erikoinen, koska euromaana Suomi ei pysty tekemään ulkoista devalvaatiota suhteessa euroon. Sisäinen devalvaatio tarkoittaa käytännössä palkanalennuksia.

    Törnqvist haluaakin ilmeisesti patistaa Suomen eduskuntaa päättämään käytännössä, pitäisikö sen erota eurosta voidakseen tehdä ulkoinen devalvaatio.

    "Odottaminen ja poliittinen limbo maksaa meille noin 10 miljardia vuodessa valtionvelalla mitattuna ja investointien puuttuessa ajamme pikkuhiljaa teollista pohjaamme alas", hän sanoo Liberan sivuilla.

    Äänestä

Ahneimmat paskiaiset ovat Sipilä ja Berner...""kepulaiset"" muka. siis KEPU-LOISET.
Röyhkeät veronkiertäjät, veroparasiitit, ennen itse yritystukia kepulaisilta kerjänneet huijarit.
Kenen asialla nämä paskiaiset, vallan kaapanneet tyrannit, Sipilä ja Berner oikein ovat??????

Äänestä

Kommentoi aloitusta


waler- kirjoitti:

Joka tietää ja osaa ja on laittanut suomen lamaan.
Meillä moniosaajia löytyy joka paskanjauhannan alalta,turhakkeita,byrokraatteja toki

Mhh,Elää muiden tuloilla ,elikä,ei tuotavalla työllä.Jokainen maa nauttikkoon loisistaan,mutta Suomella siihen ei ole varaa,mutta voihan siitä syytää duunareita

Joten,miten suomi voi nousta,vaikka kirjoitin tahalteen pienellä

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu