Sekä naisen että miehen sukupuolielimet muodostuvat samasta aihiosta. Jos sikiössä syntyy induktioaineena testosteronia, aihiosta kehittyvät miehen, jos induktioainetta ei ole, syntyy naisen elimet. Testosteronin erityksen laukaisee Y-kromosomi. Tytöt ovat tyyppiä XX, pojat XY.
Joskus ketju geenistä testosteroniin ei toimi, joten syntyy lapsi pojan geenein, mutta tytön sukupuolielimin. Sukupuolielimet ovat parilliset. Joskus virhe on vain toispuoleinen, jolloin syntyy toispuoleisesti poika, toispuoleisesti tyttö. Tällaisella henkilöllä ovat molempien sukupuolien elimet.
Henkilö voi myös tuntea vakaasti olevansa eri sukupuolta, kuin ulkonäkö osoittaa. Sanotaan transsukupuoliseksi. Henkilö saattaa saada kiihotusta esiintymällä toisena sukupuolena. Sanotaan transvestiitiksi.
Henkilö voi olla seksuaalisesti kiinnostunut samasta sukupuolesta kuin itse. Sanotaan homoseksuaaliksi tai lesboksi.
Näiden eri variaatioiden olemassaolo tekee mahdottomaksi sanoa, että sukupuolia olisi vain kaksi. Se on ehdottomasti pakkoluokittelua. Suurin osa ihmisista kuuluu miesten tai naisten luokkaan, mutta monet eivät.
Joskus ketju geenistä testosteroniin ei toimi, joten syntyy lapsi pojan geenein, mutta tytön sukupuolielimin. Sukupuolielimet ovat parilliset. Joskus virhe on vain toispuoleinen, jolloin syntyy toispuoleisesti poika, toispuoleisesti tyttö. Tällaisella henkilöllä ovat molempien sukupuolien elimet.
Henkilö voi myös tuntea vakaasti olevansa eri sukupuolta, kuin ulkonäkö osoittaa. Sanotaan transsukupuoliseksi. Henkilö saattaa saada kiihotusta esiintymällä toisena sukupuolena. Sanotaan transvestiitiksi.
Henkilö voi olla seksuaalisesti kiinnostunut samasta sukupuolesta kuin itse. Sanotaan homoseksuaaliksi tai lesboksi.
Näiden eri variaatioiden olemassaolo tekee mahdottomaksi sanoa, että sukupuolia olisi vain kaksi. Se on ehdottomasti pakkoluokittelua. Suurin osa ihmisista kuuluu miesten tai naisten luokkaan, mutta monet eivät.
Vastaukset 35
Vanhimmat
Jaa tässä taas yritetään tehdä epänormaalista normaalia, vaikka kyseessä on sikiöasteisesta kehityshäiriöstä.
Aloittaja hyvin selkeästi kertoi miten sukupuoli muodostuu, mutta joillekin se on vaikeaa ymmärtää ja hyväksyä.
Sekä sanat epänormaali, normaali että häiriö ovat ihmisen kieltä. Kieli ei vähääkään vaikuta, miten luonto toimii. Jos syntyy jotakin, syntyy, eikä sitä voi kielellisesti evätä.
Kun kertoo, miten luonto toimii, voi motiivi kertomiseen olla mikä tahansa, mutta se ei vaikuta siihen, miten luonto toimii. Kertominen voi vain olla oikea tai väärä riippuen siitä, onko se luonnon toiminnan kanssa yhdenmukainen vai ei.
Samoin ajattelen. Tänään oli Hesarissa mielenkiintoinen juttu merietanasta joka on kaksineuvoinen ja parittelee itsensä kanssa. Ihmeellistä oli myös jutun tieto, että kun tämän etanan penis katkesi parittelun päätteeksi sille jäi uusia peniksiä sisäänsä vähän niinkuin muovipussirullan tyylin katkoviivalla.
Täytyy muistaa, että ihminenkin on eläin.
Luonto toimii niinkuin toimii, mutta ei luonnossakaan aina kaikki tapahdu niinkuin pitäisi. Tulee luonnonoikkuja. On häiriötekijöitä, jotka vievät tapahtumia aivan toiseen suuntaan kuin pitäisi. Ei luonnossakaan kaikki ole täydellistä. Ihminen ja luonnonsaastuminen muokkaavat luontoa ja ihmistäkin virheellisesti aivan muuhun kuin olisi tarkoitus. Myös omilla valinnoillamme voimme vaikuttaa luonnon kiertokulkuun. Lääkkeet, hormoonit mitä syömme, elintapamme vaikuttavat kehitykseemme ja terveyteemme jne..
On tutkittu, että esim. kaloilla on ilmennyt vastakkaisen sukupuolen käyttäytymistä kun hormoneja on syydetään vesistöihin. Onkohan sitä tutkittu, mitä ehkäisypillereiden käyttö vaikuttaa ihmisessä sukupuoliominaisuuksiin ja jälkeläisten kehitykseen. Siinähän vesistöön menee pissan mukana runsaasti hormoneja.
http://www.taloussanomat.fi/ymparisto/2012/06/03/hormonien-kertyminen-vesistoihin-halutaan-kuriin/201230699/12
"...muokkaavat luontoa ja ihmistäkin virheellisesti aivan muuhun kuin olisi tarkoitus."
Ei luonnolla ole mitään tarkoitushakuista toimintaa. Aihetuupa ympäristönmuutos ihmisestä, muusta lajista tai geologisesta syystä, luonto valitsee uuteen ympäristöön parhaiten sopeutuvat geenit jatkamaan sukua. Ei siinä ole mitään intentionaalista.
Kyllä luonnolla on tietty tarkoitus. Se miksi se on muuttunut ja muuttuu koko ajan on paljon ihmisen aikaan saamaa. Kun ajattelee esim. ihmistä, missä yksikin kromosomin muutos voi aiheuttaa huomattavaa kehitysvammaisuutta, niin eikö siitä jo voi päätellä että tietty järjestys se pitää olla.
Kun ajattelee kuinka vähän loppujen lopuksi on poikkeamia tavallisesta heteroudesta niin eikö voi sanoa, että on tarkoituksen mukaista lajin pysymisen kannalta olla koiras ja naaras puoleisia jäseniä. Nisäkkäillä kuuluu olla koiras ja naaras. Muut variaatiot ovat poikkeamia ja siten lajin säilymisen kannalta epätarkoituksen mukaisia.
Luonnolla ei ole tiettyä eikä tietämätöntä tarkoitusta. Jos joku ilmiö ei tuota runsaita jälkeläisiä, se ei periydy, eli ilmiötä on vain sen verran kuin uudet mutaatiot tai kehityksenaikaiset sattumat tuottavat. Tämä on luonnon normaalia tapahtumaa. Luonto ei todellakaan pyri mihinkään.
Asia on biologiassa selvitetty perinpohjin.
Pyrkiikö se tietoisesti tai tiedostamatta, kuitenkin on tiettyjä lainalaisuuksia kuinka luonto toimii. Ei se ole sellaista, että voi tulla ihan mitä tahansa. Muutenhan kaikki olisi aivan hallitsematonta. Puhutaan luonnonlaeista, jotka toimivat tietyllä tavalla. Miksi ihmisellä on esim. kaksi kättä ja viisi varvasta, eikä esim. Kolme kättä ja kahdeksan sormea yhdessä kädessä. Kyllä luonnolla selvästi on tietty "järki" se muotoutuu ja kuinka se toimii. Ei kaikki ole aivan summittaista,niin että voi tulla mitä tahansa.
Ei se ole summittaista vaan sopeutunutta ja perinnöllistä. Jotkut asiat periytyvät a) useammin, jotkut b) harvemmin. Aat siis saavat runsaampia jälkeläisiä ja beet vähemmän jälkeläisiä, joten aiden geenit runsastuvat populaatiossa ja beiden geenit vähenevät.
Kuvitelma tarkoituksesta syntyy ihmisen aivoissa. Ihminen toimii kausaalisesti ja luulee tekevänsä päätöksiä johonkin pyrkien, mutta se on vain paikkansapitämätön mielikuva. Saman väärän mielikuvan ihminen yleistää koko luontoon. Luontokin toimii vain ENTISTEN rakenteitten mukaan, EI TULEVIEN.
Kun ihminen "pyrkii johonkin päämäärään", hänellä on mielikuva, johon hän pyrkii. Tätä mielikuvaa ei ole luonut tuleva päämäärä, vaaan ENTISET tapahtumat. Esimerkiksi ihminen pyrkii keittämään kahvia. Hänellä on mielikuva keittämisestä ja kahvista. Ilmenee kuitenkin, että kahvijauhe on lopussa. Hänen mielikuvaansa, johon hän pyrkii, ei ole luonut olematon kahvi ja olematon keittäminen, vaan entiset kokemukset, puhtaasti kausaaliset tapahtumat.
Jos biologiaa lukee enemmän, hahmottaa tämän mekanismin ja silmät avautuvat katsomaan tapahtumia aivan uusin ajatuksin.
Biologista kehitystä eivät ohjaa luonnonlait vaan sattuma ja sopeutuminen. Geeneissä tapahtuu satunnaisia muutoksia, pääasiassa avaruussäteilyn takia, mutta muukin ionisoiva sätely voi niitä aiheuttaa, esimerkiksi ydinpommista, ydinvoimalasta tai maaperän radonista tuleva. Mutaatiot ovat täysin satunnaisia, mutta perinnöllisiä, koska ne ovat geeneissä. Toiset mutaatiot ovat paremmin sopeutuneita, toiset huonommin sopeutuneita vallitsevaan ympäristöön, joten edelliset tuottavat enemmän lisääntymiskykyisiä jälkeläisiä, ja tämä geenimuunnelma eli alleeli runsastuu populaatiossa.
psyykkinen asenne vaikuttaa mutaation muodostamiseen ja ilmeisesti se on suurin syy siihen, että kirkon papistossa on sellaisia jotka kouluttaa rikollisesti homoja...
http://yle.fi/uutiset/katolisen_poikakuoron_jasenia_raiskattiin_ja_hakattiin_vuosikymmenia__tutkimus_kolminkertaisti_uhrimaaran/8581727
siis papistossa on sellaisia jotka vihaavat Jumalaa ja Jeesusta... muuten heille ei ole töitä kristittyjen seurakunnissa....
http://fi.wikipedia.org/wiki/Pappi
Pappislupaus
Kirkkojärjestyksen mukaan Pappislupaus menee näin:
"Minä N. N. lupaan kaikkitietävän Jumalan edessä, että toimittaessani pappisvirkaa, jonka olen valmis ottamaan vastaan, tahdon pysyä Jumalan pyhässä sanassa ja siihen perustuvassa evankelis-luterilaisen kirkon tunnustuksessa. En julkisesti julista tai levitä enkä salaisesti edistä tai suosi sitä vastaan sotivia oppeja. Tahdon myös oikein julistaa Jumalan sanaa ja jakaa pyhiä sakramentteja Kristuksen asetuksen mukaan. Tahdon myös oikein julistaa Jumalan sanaaTahdon myös oikein julistaa Jumalan sanaa. Kaikkea tätä tahdon noudattaa niin, että voin vastata siitä Jumalan ja ihmisten edessä. Tähän Jumala minua auttakoon."
=================
HUOM!!!
Jumalan palvelemisen tahto on täysin kumottu pappislupauksen tässä lauseessa: "siihen perustuvassa evankelis-luterilaisen kirkon tunnustuksessa"
=================
ev.l. herra on herra epäjumala jonka ensimmäistä käskyä ei ole raamatussa.
ev.l. herra kieltää itseensä uskovia palvelemasta muita kuin häntä jumalana.
ev.l. herra Luder/Lutherin katekismus; epäjumalan ensimmäinen käsky:
"Minä olen Herra, sinun Jumalasi. Sinulla ei saa olla muita jumalia."
kristitty luterilainen ei saa palvella jumalana muita kuin luder/lutheria; ei Jumalaa ja Jeesustakaan. Kysymys on siitä, onko aivopesu oppi uskovapautta koskevan Lain vastainen.
Joten pappikin 'pysyy kuitenkin syntisenä elämänsä loppuun asti.'
USKONTUNNUSTUKSEN KALTAINEN PAPPIKIN,
Jeesuksen evankeliumia Markuksen mukaan:
12:38 Ja opettaessaan hän sanoi: "Varokaa kirjanoppineita, jotka mielellään käyskelevät pitkissä vaipoissa ja haluavat tervehdyksiä toreilla
12:39 ja etumaisia istuimia synagoogissa ja ensimmäisiä sijoja pidoissa,
12:40 noita, jotka syövät leskien huoneet ja näön vuoksi pitävät pitkiä rukouksia; he saavat sitä kovemman tuomion."
On vain kaksi sukupuolta! Jos ihminen tuntee olevansa jotakin muuta kuin jalkovälissä on silloin on kiireesti asiaa psykiatrille!!!!
Et siis ymmärtänyt pätkääkään siitä mitä ap kirjoitti.
Ihan turha höpöttää! Miehellä on pippeli ja naisella pimppi!
Kumpia ovat ne, joilla on sekä-että?
Johan Sage sanoi, että ne on meri etanoita. Vai onko ne sittenkin
Tietämättömyytesi on käsinkosketeltavaa.
Onko isälläsi pimppi ja äidilläsi pippeli? Mikä sinulla on?
Kysy Erik Schineggeriltä vehkeistä.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Erik_Schinegger
Onko hän isäsi?
Ihminen kuuluu nisäkkäisiin, jossa on vain kaksi sukupuolta, koiras ja naaras. Merenelävät saa jättää pois tässä yhteydessä, samoin selkärangattomat ym. eliöt.
Intersukupuolisuutta ei ole tutkittu niin paljon muilla nisäkkäillä kuin mitä ihmisillä. Mutta vähäisemmästä tutkimusmäärästä huolimatta myös monen muun nisäkäslajin kohdalla on törmätty yksilöihin, jotka ovat intersukupuolisia.
Mies joka leikkii olevansa nainen on mies. Ei sukupuoli kuvittelemaalla muutu.
Jos sukupuolia on enemmän kuin kaksi, niin mistä löydetään ihminen, joka haluaa olla sukupuolisuuden suhteen sekasikiö? Olisko se mahdollisen kolmannen sukupuolen nimitys sekasikiö mielestänne hyvä?
Se ei ole ollenkaan sukupuoli koska sukupuolia on vain kaksi. Mutta olisko se sitten sukupuoliheutraali kun se on niin kovin muodikas sana muutenkin?
eikös tuo intersukupuolinen ole jo yleisesti käytössä, joten miksi pitäisi keksiä uusi nimi?
Kuka muuten sitten haluaa olla intersukupuolinen? Nyt ainakin nämä intersukupuoliset haluaa leikkauttaa itsensä jommaksi kummaksi sukupuoleksi. Miksi?
ETENE eli Valtakunnallinen sosiaali- ja terveysalan eettinen neuvottelukunta on viime kuussa tehnyt kannanoton intersukupuolisten lasten hoidosta. Siinä ehdotetaan mm. että intersukupuolisten lasten hoidossa pyrittäisiin ulkoisia sukupuoliominaisuuksia muokkaavat toimenpiteet toteuttamaan vasta, kun lapsi voi itse määrittellä sekä sukupuolensa että ottaa kantaa omaan seksuaalisuuteensa. ETENE näki ongelmallisena sen, että sukupuolen määrittelee ja sitä muokkaa joku muu, esimerkiksi viranomainen, koska sukupuoli on osa ihmisen omaa sisäistä persoonaa.
Lisäksi ETENE haluaa herättää myös laajempaa yhteiskunnallista keskustelua sukupuolen merkityksestä esimerkiksi henkilötunnuksessa. Intersukupuolisten henkilöiden kohdalla sukupuolitettu henkilötunnus voi olla jopa harhaan johtava. Henkilötunnusta käytetään myös yhteyksissä, joista voi olla myös ei-intersukupuolisille enemmän haittaa kuin hyötyä.
Sukupuolia on kaksi mutta ihmisen sairaita mieliä tuhansia!
Sinä siis pidät näitä ihmisiä sairaina mieleltään:
puheenjohtaja Jaana Hallamaa (professori, TT), varapuheenjohtaja Jaakko Heinimäki (tietokirjailija, teologian maisteri) ,Simo Vehmas (professori, KT), Jukka Sariola (liittohallituksen puheenjohtaja), Annika Rentola (toimittaja), Eva Salomaa (johtajaylilääkäri),Arja Peiponen (vanhuspalvelujohtaja), Lauri Kuosmanen (dosentti), Raimo Sulkava, (professori, neurologian ja geriatrian erikoislääkäri), Ulla Hautanen (hammaslääkäri), Maija Uramo (lastensuojelun koordinaattori), Päivi Topo ( toiminnanjohtaja),Jaana Hemminki (hallinto-oikeustuomari, VT), Kirsi Ruuhonen (neuvotteleva virkamies), Anna-Maija Pietilä (professori, TtT),
(Veikko Launis, professori, FT),Martti Talja (kansanedustaja, Suomen Keskusta r.p.), Kaj Turunen (kansanedustaja, Perussuomalaiset r.p.) Sari Raassina (kansanedustaja, Kansallinen Kokoomus r.p.) ja Tuula Haatainen (kansanedustaja, Suomen Sosialidemokraattinen Puolue r.p.)
Ideologia yrittää selittää todeksi, mikä ei ole totta. Tieteellinen tutkimus taas yrittää selvittää, mikä on totta.
Ideologinen kanta on, että olisi kaksi sukupuolta. Tieteellinen tutkimus on havainnut, että on olemassa kaksineuvoisia ihmisiäkin sekä ihmisiä, jotka ovat sukupuolten välimuotoja.
Luonto ei noudata sitä, mitä joku haluaisi, vaan kulkee omalla tavallaan.
USA:ssa tehdyn tiededokumentin mukaan jo pieni määrä rikkaruohomyrkkyä lammikon vedessä aiheutti sammakoille sukupuolielinten kehityshäiriöitä, ja pieni määrä kaivovedessä miesten hedelmättömyyttä.
USA:ssa niin alligaattoreilla kuin myös kaloilla on tavattu sukupuolielinten kehityshäiriöitä.
Kun tutkimusten mukaan myös suomalaisten verenkierrossa kiertelee toistasataa kemikaalia (immuunijärjestelmä ei pysty poistamaan), johtuen omasta käytöstämme kuin myös ympäristöstämme, niin ei ole mikään ihme, jos kaiken asteisia kehityshäiriöitä ilmaantuu jo sikiövaiheessa sukupuolielimistä aivotoimintoihin, ja syntymän jälkeen allergisoitumisessa, syöpäesiintyvyydessä, autoimmuunisairauksien puhkeamisessa jne., jne.
Kemikaalien käytössä meillä jokaisella on peiliin katsomisen paikka.
Totesit, että henkilö voi olla seksuaalisesti kiinnostunut samasta sukupuolesta kuin itse. Sanotaan homoseksuaaliksi tai lesboksi.
Tutkimusten mukaan noin 1 prosentti suomalaisista (n. 54 000) on seksuaalisesti kiinnostunut lapsista, ja heistä käytetään nimitystä pedofiili.
"jeesusfani", jos pedofilia johtaa tekoon, se on aina raiskaus ja rangaistaan aiheellisestikin ankarasti.
En tiedä, korreloiko pedofilia jotenkin tekijän seksuaaliseen suuntaukseen mieheen tai naiseen. Joka tapauksessa taipumus on hirveä taakka kantajalleen, sillä hän ei ole valinnut genejään eikä ympäristöään, jotka ovat taipumuksen luoneet. Suurin osa pedofiileistä ei tahdo toteuttaa taipumustaan. Tässä suhteessa homot ovat paremmassa asemassa, sillä he voivat toteuttaa taipumustaan tuottamatta toiselle vahinkoa.
Joka tapauksessa en näe pedofiliaa seikkana, joka pakottaisi ajattelemaan, että he sijoittuvat mies-nainen -asteikolla eri tavalla kuin heterot, homot, lesbot ja bit.