Kävin ottamassa traguksen neljä päivää sitten, ja kaksi ensimmäistä päivää korva ei ollut kovin kipeä, vähän turvonnut vain. Korua pystyin helposti liikuttamaan ilman kipua. Nyt kaksi viimeisimpää päivää korva on ollut todella turvoksissa ja kivulias, sekä siitä tihkuu verta. Onkohan tämä merkki tulehduksesta vai kuuluuko asiaan? Mitä avuksi??
Vastaukset 1
Älä liikuttele korua! Tulehduksen merkkejä ovat kipu, vihertävä-kellertävä erite, kuumotus etc. Kuitenkin kun lävistyksesi on noinkin tuore niin tuo on aivan normaalia. Mikäli lävistys alkaa erittämään muuta kuin vaaleaa nestettä (veri on ihan normaalia, varsinkin rustolävistyksissä ja kun se on niin tuore) niin kävisin näyttämässä lävistäjälle. Älä leiki korulla vaikka se tuntuisikin houkuttelevalta. Itse tein sen virheen ja sain viikon sisällä korvan turvotettua koko tapin pituudelta. Että ei kannata! Huuhtele korua juoksevalla lämpimällä vedellä tai tee suolavesihauteita, eli 1/4 tl joditonta hienoa merisuolaa 2,5dl mukiin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 791188
Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmella
Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmen torin laitamilla. Poliisi epäilee tutkivansa tapausta. Silminnäkijä29865Kattoikkuna puuttui - vai puuttuiko sittenkään?
Tönölään ei saatu mökkejä, kun kattoikkunasta oli pula. Näyttää konkurssihakemus tulleen kuitenkin 31.8., joten kattoikk19725- 46599
Kuka oli kuskina
Volvo suistunut päin koivua torin laidalla? Oliko vauhtia liikaa vai sairaskohtaus vai humala?13577Nythän todellisuus on kuitenkin se
että miehen täytyy tehdä miehen työ. Olla mies. Naisen täytyy tehdä naisen työ. Olla nainen. Voimme puhua pehmeitä ja180562Petteri A-studiossa: "Ihmiset ovat alkaneet saada töitä" ..mitä vitt..
Missä todellisuudessa toi Orpo oikein elää, Suomen työttömyys 2000-luvun ja EU/OECD-maiden korkein tuplat niiden keskita123530Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.
Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.13530On ollut syyllinen olo viime päivinä
Olen niin täpöllä ollut sinussa kiinni tunteiden tasolla. Unet ja kaikki. Nainen, toisaalta tuntuu pahalta, mutta kun si23460Maajussi-Tarjan Marko-rakas täräyttää suhteen alusta - Meinasi tulla hätä käteen Viinijuhlilla
Maajussi-Tarja ja Marko löysivät toisensa pari vuotta sitten romanssimielessä. Nyt Marko kertoo suhteen alusta: https:/3447