Vieläkös porukka panttaa osakkeitaan arvonnousun toivossa vaikka romahduksen merkit on jo ilmassa:
http://www.ilkka.fi/uutiset/talous/anvian-tulos-romahti-tappiolle-1.2039561
ja hei, en ole Elisan palkkalistoilla.
Anvian tulos romahti tappiolle, kertoo Ilkkalehti
7
292
Vastaukset
- Matikkaaaaaa
Osakkekohtainen tulos miinuksella :D tarkoittaako tämä sitä että ollaan anvialle velkaa :D
- Anviaryssii
Anvia johto ja hallitus eivät selvästikään ole ajantasalla. Sopeutus olisi pitänyt aloittaa paljon aikaisemmin ja tehokkaammin. Anvian osake ei ole enää osinkopaperi, kun nykyjohto on sen ryssinyt.
- taivastelu
Nyt pitää Anvian kurssi kääntää, ja se kääntyykin kunhan. suurin omistaja Elisa pääsee sillle kuuluvaan asemaan. Anviahan ei mihinkäänn häviä, eikä sen kuituverkot. Toiminta vaatii edelleen henkilökuntaa, mutta firma on tervehdytettävä ja sille on saatava osaava johto. Elisan vetämänä tämä onnistuu varmasti, mutta nyt on menossa vaihe, jossa. Anvian sisältä ja kilpailijoiden taholta yritetään tehdä kaikki mahdolliset temput Elisaa vastaan, välittämättä Anvian liiketoiminna kehityksestä.
On mahdollista ja myös toivottavaa, että tämä kamppailu päättyisi jo seuraavasssa yhtiökokouksessa Elisan eduksi. Se olisi Anvialle parasta. Anviaa kulutttaa erityisen paljon se, että johdon temppuilu aiheuttaa edelleen uusia oikeusprosesseja, kun kikkailu on pelkästään tähdätty suurinta omistajaa vastaan. Elisahan ei tällaista hyväksy, ja sillä on rahkeita panna Anvian johto vastaamaan teoistaan.
Anvian tuhoaminen on lopetettava, ja se onnistuu parhaiten Elisan vetämänä -toisin kuin Elisan kilpailijoiden rahoittama pienosakasyhdistys väittää. Sille ei kannata antaa mitään valtakirjoja, eikä se tiettävästi ole niitä merkittävässä määrin saanutkaan.
No, taitaa Anvian alamäki jatkua, jos sen johto ei vaihdu. Taistelu suuurinta omistajaa vastaan tuhoaa firman. - fixu1
Eihän niillä oo paljo paskaakaan. Elisa tulee saamaan kokouksessa läpi mitä haluaa tuolla äänimäärällään. Itse laitoin pari kuukautta sitten jo elisalle valtakirjat.
- laatuunkäypä
Elisa taitaa todellakin saanella Anvian tulevaisuuden, kun sen omistusosuus on jo 40 % luokkaaa ellei ylikin. Onneksi olen minäkin myynyt osakkeeenii Elisalle. Toisin kuin pienosakkaiden kellokkaat ja rahoittajat ja myös Anvian johto väittää, Elisan mukaanntuloo pelastaa Anvian tappiokierteeltä ja lopulta täydelliseltä tuholta.
On ollut kauan selvää, etttä Anvia päätyy joko DNAlle tai Elisalle, ilmeisesti nyt jälkimmäiselle, mikä olisikin parempi. - Parempijohto
Nyt tuli Elisan tulosjulkistus. Anvian osto kannatti. Tulos yllätti analyytikot.
Mielenkiintoinen tulee olemaan niiden paperi osakekirjojen kohtalo, jotka on hukas ja joita ei olla rekisteröity sähköiseen muotoon.Vuoden vaihteen jälkeen näkee ,kuka ne kuppaa itselle.(Ps. Katso 24.10.2016 Ylen netti uutiset.siinä asiasta enempi.)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,1035698Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys642536Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.
Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs2351481- 891250
- 1241067
- 66827
- 70737
- 49726
Salailu jatkuu, poliisi tutkii
Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää177216 vkoa kulunut ilman sua
…ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo6713