Nato lopetti sodat, Hyvä Nato!

Maailman sodat ovat Naton olemassaolon aikana romahtanut. Enään käydään vain muutamaa sotaa. Sotia käyvät vain terroristit: al-qaida, isis, boko haram ja VENÄJÄ. Koko sivistynyt länsi on sodista vapaa. Ja lopullisesti. Hyvä Nato! Nato lopetti sodat. Rauhan-rakastajat haluavat Natoon.
16138
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Sotahullut natovastaiset venäjäkiimakot menkööt Venäjälle. Siellä saa sotia vaikka kuinka.

Äänestä

Joo Afganistan Jemen Libya Irak Syyria ja muitakin maita on Itämerellä saattaa
tulla jotkin.

Äänestä

Lukekaapa natointoilijat iltasanomista, mitä mieltä Usan johtajat ovat natojäsenistä.

Nato jäsenet ja ysyävyysseuralaiset kelpaavat vain rahoittamaan Usan masilmanvalloitusta.

Kuinka tyhmä ihminen voikaan olla natokiimassaan. Ja minkä tähden? Ootteko itsekään selvittäneet itsellenne syitä.

Äänestä
  • Valitettavasti USA:n presidentti kandidaatit ovat oikeassa, meidän Eurooppalaisten on tulevaisuudessa maksettava ja vastattav itse, oma osuutemme yhteisestä turvallisuudesta.
    Ei ole oikein, että amerikkaiset veronmaksjat joutuvat jatkuvasti maksamaan pääosan meidän turvallisuus kuluistamme.

    USA on aina ollut reilu ystävä, mutta ystävää ei pidä loputtomasti hyväksikäyttää.

    Äänestä

Eivät ole, niillä ei älykkyys yksinkertaisesti riitä.

Äänestä

Roskamedian vietävissä olevat idiootit luulevat että sotia käydään joka paikassa. Todellisuudessa sotien määrä on romahtanut viime vuosikymmeninä. Euroopan valtioiden alueilla ei sotia ole entiseen malliin, sillä yhteinen puolustusjärjestelmä tekee sodat näiden valtioiden kesken mahdottomiksi. Jopa valtioiden sisäiset konfliktit saavat vakauttavaa tukea naapurivaltioista.
Jugoslavian hajoaminen toi sodan takaisin Eurooppaan, sillä alueella ei ollut Naton vakauttavaa voimaa. Nyt sekin on rauhoittunut Naton avustuksella.
Paljon on tapahtunut virheitäkin mutta siitä huolimatta Nato on ollut menestystarina Euroopan historiassa.

Äänestä

Tietenkin Nato lopetti sodat, sitähän varten Nato aikoinaan 1949 perustettiin.
Pienet Euroopan valtiot olivat joutuneet Moskovassa 23.08.1939 Stalinin johdolla neuvotellun ja allekirjoitetun Molotov&Ribbentrop sopimuksen seurauksena venäläiset ja saksalaiset hyökkäsivät lukemattomiin pieniin ja suurempiinkin Euroopan maihin ja alistivat niiden asukkaat valtaansa. Tämän surauksena viimeisimmät itäblokin maat vapautuivat venäläisvallasta vasta 90-luvun alussa.

Kolme pohjoismaata (Norja, Islanti ja Tanska) ja ns. länsi-liittoutuneet, sekä pari muuta valtiota perustivat Nato 1949, kun venäläiset olivat Tsekkoslovakiassa ja Berliininkriisin yhteydessä pettäneet muut liittoutuneet jatkamalla valloituksiaan, (Sopimuksista piittaamatta)

Naton perustamista on seurannut aika jolloin mikään Naton jäsenmaa ei ole joutunut hyökkäyksen tai uhkan kohteeksi.
Viisas ja Nobel-rauhanpalkinnollakin palkittu presidentti Martti Ahtisaari onkin kutsunut Natoa: "Euroopan johtavaksi rauhanturvaoperaatioksi"

Äänestä
  • Yhteistyö on osoittautunut järkeväksi.

    Äänestä

NATO ei ole mitään sotia lopeetanut, päinvastoin, NATO vain pysäyttää konfliktit ja sodat antaa niiden hautua kannen alla kunnes pursuua yli. Kyllä ne väliin osaa tunkea maissisiirappiperseensä mutta ei ne jännitteitä osaa purkaa. Ne pidättää paineita siihen sopivaan hetkeen asti kunnes sodasta tai konflitista olisi jotain hyötyä. Pitää Venäjän tohonkin puuttua, auttamaan rajanaapureitaan joita NATO kiusaa, ilmeisesti sota olisi länsivalloille hyödyllinen nyt. Putin turvaa jos natolaiset tulee kiusaamaan.

Äänestä
  • Olipa harvinaisen typerä teksti.
    Pidättele sinä vaan paineitas aivan itekses.

    Äänestä

  • Voi kumpa vanhempasi olisivat aikoinaan älynneet käyttää ehkäisyä ... .
    IMO.

    Äänestä

Höpsis. Natonassikat oksentavat sellaista kakkaa, jolla ei ole mitään tekemistä totuuden kanssa. NATO-maat ovat USA:n vasalleja, ja NATO on vain työkalu, jolla kaadetaan hallituksia ja vammautetaan valtioita, jotka tavalla tai toisella uhkaavat USA:n intressejä (hegemonian saavuttamista). Tämä kaikki tehdään rauhan, demokratian ja ihmisoikeuksien varjolla. Syyriakin olisi jo hajotettu raunioiksi, mutta onneksi Venäjä käytti veto-oikeuttaan YK:n turvallisuusneuvostossa. Nyt Syyrialaiset saavat elää rauhassa.

Äänestä

Kuten tiedämme, Natoon liittyminen on taannut rauhan ja koskemattomuuden jäsenvaltioilleen. Suuren itänaapurimme liittoumassa asiat on menneet enemmänkin toisinpäin.

Äänestä

Kun sotilaallista voimaa käytetään ihmisarvon periaatteiden mukaisesti, korkealla moraalilla ja vastuuntuntoisesti, niin sillä on rauhoittava vaikutus.

Äänestä

Venäjä ei kuulu sivistyneisiin valtioihin. Venäjän tavoitteena on romuttaa sivistys ja demokratia.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


rauhanluoja kirjoitti:

Maailman sodat ovat Naton olemassaolon aikana romahtanut. Enään käydään vain muutamaa sotaa. Sotia käyvät vain terroristit: al-qaida, isis, boko haram ja VENÄJÄ. Koko sivistynyt länsi on sodista vapaa. Ja lopullisesti. Hyvä Nato! Nato lopetti sodat. Rauhan-rakastajat haluavat Natoon.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu