Lääketieteen alan huipputiedemies Robin Cook on kirjoittanut useita erittäin hyviä lääkärintointa ja biologisia kysymyksiä käsitteleviä kirjoja. Tässä on eräs merkittävimmistä, sillä se käsittelee evoluutiota. Se pitäisi jokaisen ateistin lukea ymmärtääkseen, miten pelottava ja paha asia evoluutio voi olla. Sen jälkeen miettii kyllä kaksi kertaa, uskooko mieluummin siihen kuin Raamattuun, joka taas kertoo Rakastavasta Jumalasta, joka loi ihmisen ja pitää tästä huolta.
Turha yrittää vesittää tätä väittämällä Cookin olevan creationisti. Vaikka hän on lääkäri, ei hän ole Pekka Reinikainen. Pekka Reinikaisessahan ei ole mitään vikaa paitsi. että ateistit eivät tunnu kuuntelevan Pekan viisaita opetuksia vaikka eivät pystykään kumoamaan mitä Pekka sanoo.
Luettavaa ateisteille
17
265
Vastaukset
- hohhoijaataas
Aloittaja syyllistyy argumentointivirheeseen nimeltä "argumentum ad verecundiam"
Lisäksi:
https://fi.wikipedia.org/wiki/Robin_Cook_(kirjailija)
"Hän sekoittaa lääketieteellisiä faktoja fiktioon ja luo näin sairaalatrillereitä. Kirjailija itse kuvailee teoksiaan ”faktioniksi”."
Enempää ei tarvitse kommentoida.- hohhoijaataas
Kirjan juonen perusteella kirja käsittelee älykästä suunnittelua, ei evoluutiota.
- Änyel
Sulla on tainnut mennä jokin asia ohi. Puhut ruumista. .fossiilisten. .Sielu on asia jota tiede miehet eivät ole kyenneet mittaamaan. Se on todettu että kuoleman jälkeen ruumiin painosta katoaa osa. Uskovista ei kukaan kaipaa todistusta Jumalasta. Miksikö! Siksi että meille Jumala on elävä..
"Se on todettu että kuoleman jälkeen ruumiin painosta katoaa osa."
Väitätkö että se katoava osa on henki? :) Silloinhan henki olisi fysikaalinen objekti , jolla on paino ja siten varmaan havainnoitavissakin? :) Siitä vaan todistamaan, että kyseessä on henki :D"Se on todettu että kuoleman jälkeen ruumiin painosta katoaa osa."
Kyllä. Vettä siitä kuitenkin vain haihtuu.
- on.se.niin
Robin Cook on humpuuk.
- julma.evo-oppi
käyn paskalla juttusi takia ,olet ääliö matkalla hlefettiiin
Cook on viihdekirjailija. Ei edes kovin hääppönen.
- julma.evo-oppi
mene hoevettiin homo ateisti
- MitäYritätSanoa
"Se pitäisi jokaisen ateistin lukea ymmärtääkseen, miten pelottava ja paha asia evoluutio voi olla."
Evoluutio on luonnossa havaittu prosessi, jota tapahtuu, pidimme sitä pelottavana tai pahana asiana tai ei.- näinseon
Ainoa mikä on pelottavaa ja pahaa ovatuskovien jumalharhat.
- miksi_pelkäät_uskis
Maailma voi olla joskus pelottava paikka. Luonto voi tehdä pelottavia asioita. Se on todellisuutta, eikä jumalan tai jeesuksen taakse piiloutuminen sitä muuta.
Jos evoluutio kehittää superviruksen, joka tuhoaa ihmisen niin mitä sitten? Pelkäätkö sinä taivaaseen pääsyä (ilmeisesti olet uskovainen)?
Miksi sulkea silmänsä todellisuudelta ja uskotella itselleen, että maailmassa ei ole mitään pahaa? Itseään siinä vain huijaa. - huhhahheiko
Voe pyhä yksinkertaisuus sentään näitä aloituksia..... Siis ihan oikeasti!
Evoluutio on paha asia! HAAAAAAAAAAAAhahahahahaahahahahaa
hohohohohhhooooooooooooh
buhaaahhaaaaaahahahahaaaaaa - IlkimyksenSerkunSetä
"Lääketieteen alan huipputiedemies" - joo ihan varmaan niin juu. Lääkäri kyllä mutta päätoimisesti kirjailija. Sinun ajatusmaailmassasi Reinikainenkin lienee lääketieteen alan huipputiedemies.
- pohtiiii
"Se pitäisi jokaisen ateistin lukea ymmärtääkseen, miten pelottava ja paha asia evoluutio voi olla. Sen jälkeen miettii kyllä kaksi kertaa, uskooko mieluummin siihen kuin Raamattuun, joka taas kertoo Rakastavasta Jumalasta, joka loi ihmisen ja pitää tästä huolta."
Nämä lauseet kuvaavat erittäin hyvin uskovaisen mielipuolista ajatusmaailmaa. Siis jos jokin todellisuuden ilmiö vaikuttaa pelottavalta ja pahalta, pitää vaan olla niin kuin sitä ei olisikaan ja uskoa mielikuvituksen keksimään muka parempaan vaihtoehtoon.Ja aloittaja ei ole tainnut ihan sisäistää sitäkään että Cookin kirja on romaani. :-)
Cook on lääkärin- ja romaanikirjailijantyönsä lisäksi opettanut Harvardissa. Onkohan Reinikainen?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka ei suostu laskemaan bensan hintaa
Sanna laski esimerkiksi sähkön arvonlisäveron 10 prosenttiin, jonka Riiikka anosti 25,5 prosenttiin. Sannan aikaan bens1033407- 2003038
Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin
Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n1432907EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa
Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt2192474Oliko se oikeasti epäselvää
sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men1301933Kesäaika on normaaliaika...
...siten illalla on valoisaa tunnin pitempään, on sitten kesä tai talvi. Voi nauttia päivän jatkumisesta. Kuka nyt aamul2131893Uusin tutkimus: Suomi on maailman toiseksi vähin rasistinen maa
taakse jää mm. Ruotsi(7) ja Norja(8). Martin Paasi(kok.): Kumoaa vasemmiston väitteet. Kansainvälinen vertailu osoitta491762Kristityt kastoiva alunperin upottamalla - upotuskaste annettiin vain uskoon tulleille aikuisille
Raamatussa on käännösvirhe. Kaste tulisi olla upottaa veteen, jota kreikan sana baptizo tarkoittaa. Aluseurakunta kast4581269- 881135
Muslimiyhteisö jyrähti - Kova vaatimus Orpolle ILtalehti
Eiköhän se ala olla aika pistää stoppi noille muslimien vaatimuksille Suomessa ? Ei Suomessa ole pakko oll1981128